Ця диво-ягода – кавун

Настав час кавунів і динь. Кавун – баштанна культура, родом з тропіків Африки. Його плід – із зеленою шкіркою та рожевою, білою або жовтою м’якоттю, наповненою чорним насінням. В Україні цю ягоду широко культивують у південних областях.

За багатьма лікувальними властивостями кавун є унікальним. Його м’якоть містить природні цукри, що добре засвоюються, значну частку яких становлять фруктоза та глюкоза, меншу – сахароза. У кавуні містяться вітаміни B1, B2, С, РР, фолієва кислота, каротин, пектинові полісахариди, клітковина й мікроелементи: калій, магній, залізо, натрій, кальцій, фосфор, інші. Такий багатий асортимент поживних речовин добре впливає на серцево-судинну систему, залози внутрішньої секреції, сприяє підвищенню активності корисної кишкової мікрофлори. Кавун здавна застосовували в народній медицині як сечогінне при набряках ниркового та серцево-судинного походження. Цю ягоду рекомендують у разі урологічних захворювань – циститів, нефритів, пієлонефритів. Клітковина кавунів містить калій, який при прийомі інших сечогінних засобів вимивається з організму.

Кавун рекомендують до дієти (до 2-2,5 кг свіжої м’якоті) при хворобах печінки й жовчного міхура (цироз, гепатит А, дискінезія жовчних шляхів), закрепах, подагрі, артритах, атеросклерозі, гіпертонії, коронарній недостатності, ангіні. Він також ефективний у разі виробничої чи побутової (зокрема алкогольної) інтоксикації. Кавун багатий на залізо, яке потрібне для кровотворення, він корисний для запобігання анемії. Для загального очищення організму та за відсутності протипоказань застосовують так зване «кавунове голодування», коли протягом 3-4 днів вживають тільки кавуни й чорний хліб. Інтенсивне виділення сечі під час цієї процедури промиває нирки та сечовивідні шляхи, вимиваючи, за рахунок високої динаміки, крупинки піску та дрібні камені.

Кавунова дієта (майже 1,5 кг м’якоті кавуна на день і більше нічого) – прекрасний спосіб скинути зайву масу тіла. Проте використовувати таку дієту краще як розвантажувальні дні – 1-2 рази на тиждень.

«Кавунове голодування» застосовують також разом з прикладанням м’якоті до уражених місць при псоріазі й екземі. Для омолодження шкіри використовують маски з кавунової м’якоті – просочують складену в кілька шарів марлю та кладуть на обличчя й шию. Через 20 хвилин марлеву серветку знімають, шкіру споліскують, промокають рушником і наносять крем.

Поради спеціаліста з гігієни харчування

Лікар з гігієни харчування Тернопільського обласного лабораторного центру Ольга Білинська незалежно від того, чи придбали ви кавун на ринку, чи у крамниці, радить ретельно помити його шкірку. Адже ягоди, що перевозять до місця торгівлі у відкритій машині, вже не будуть чистими. Отож шкідливі речовини можуть через руки потрапити в організм і викликати шлунково-кишкові розлади. В жодному разі не можна погоджуватися на те, щоб продавець надрізав кавун, щоб продемонструвати достатній ступінь дозрівання, адже при пошкодженні шкірки плоду в ньому швидко поселяться мікроорганізми, які прискорюють псування, тим паче під плівкою й на сонці.

Щоб уникнути неприємностей рекомендуємо:

– Споживати баштанні культури в період їх сезонного природного дозрівання, коли вони дозрівають і будуть корисними, а ризик отруїтися набагато меншим. Для динь і кавунів – це серпень-вересень. Купуйте їх у спеціалізованих торгівельних точках, на ринках і в жодному разі – не на узбіччі заміської траси чи стихійному ринку. Адже саме тут можуть продавати ті баштанні, які не потрапили на спеціалізований ринок, де проводять ветеринарно-санітарний контроль за ними. Не забудьте поцікавитися у продавця, чи є документ, в якому вказано фактичний вміст нітратів і пестицидів в кожній конкретній партії. Вибираючи кавун, потрібно звернути увагу на деякі чинники: він не повинен бути занадто великим; хвостик повинен бути сухим; після того, як кавун увібрав у себе все найкорисніше, він перестає виробляти пігмент, тому від лежання на боці можуть з’явитися світлі плями – це теж хороша ознака; шкірка у стиглого кавуна тверда;

– Не купуйте розрізані кавуни та дині, а лише цілі.

– Перед вживанням ретельно мийте шкірку плоду.

– Не їжте кавун близько до шкірки, адже в ній нітратів у 4-8 разів більше, ніж у м’якоті.

– Не споживайте надмірну кількість баштанних культур, якщо вживаєте їх уперше. Зберігайте залишки кавунів і динь у холодильнику не більше доби.