Фотостаріння шкіри: як захистити молодість та красу

Зайва доза сонця провокує ефект так званого фотостаріння, яке з кожним роком нагромаджується в глибинних шарах шкіри. Причиною такого старіння є негативний вплив ультрафіолетових променів. Ось чому зусилля провідних косметологів і дерматологів світу нині спрямовані на пошук ефективних методів нейтралізації цього впливу. Як захистити шкіру від згубної дії ультрафіолету та чи у наших силах зберегти її якомога довше здоровою й пружною, з’ясовували в професора курсу дерматовенерології Тернопільського державного медичного університету ім. І.Я. Горбачевського Світлани Галникіної.

– Світлано Олександрівно, в чому причина того, що сонячні промені, як стверджують фахівці, негативно діють на нашу шкіру?

– Причина згубного впливу сонця на шкіру в тому, що під його впливом різко активізуються окиснювальні процеси підшкірних ліпідів, а отже, вміст вітаміну молодості Е падає до критичного рівня. Як наслідок – стоншуються та ушкоджуються мембрани клітин, шкіра втрачає щільність і пружність. Крім того, перебування на сонці в години найбільшої активності має негативний вплив і на імунну систему. Підступний ультрафіолет виводить з ладу високоспеціалізовані лімфоцити, залишаючи на варті організму лише так звані клітини-пустунки, «не навчені» тонкощам боротьби з мікроскопічними ворогами. Тобто, домігшись шоколадної засмаги, ризикуєте всю зиму «не вилазити» із застуд!

– Чи правда, що засмага сприяє фотостарінню шкіри?

– Це так. Ультрафіолет, проникаючи в шкіру, порушує колагеновий каркас – той, що тримає нашу шкіру молодою, перешкоджає зморшкам. І що більше ультрафіолету, то більше цей каркас порушується і шкіра стає в’ялою, з’являються пігментні плями, зморшки, темнішає її колір – це ознаки фотостаріння. Якщо на плечах є веснянки, пігментні плямки, збільшується кількість родимок, це означає, що механізм фотостаріння запущено. Яскравий приклад шкідливої дії ультрафіолету – експеримент з пляшкою. Для цього на кілька місяців порожню пластикову пляшку з-під напою поклали так, що половина була на сонці, а інша в тіні. Експеримент показав: та частина, на яку падали прямі сонячні промені, була цілком пошкоджена, щось подібне відбувається і з нашою шкірою. Тому, щоб надовго зберегти молодість і здоров’я, оберігайте її від ультрафіолету.

– Що ж таке фотостаріння?

– Як ви вже здогадалися з назви, фотостаріння – це процес зміни стану та структури шкіри, спричинений регулярним впливом сонячних променів. По-іншому він ще називається геліодерматит, актинічний дерматит або передчасне старіння шкіри. Не варто плутати фотостаріння з природним віковим в’яненням шкіри, спричиненими гормональними змінами в організмі. Безумовно, ці два процеси можуть йти паралельно, одначе вони все ж мають різні симптоми, ознаки та причини, а отже, і лікувати їх необхідно по-різному.

– Які ж причини та до чого може призвести фотостаріння?

– Перші уявлення про фотостаріння отримали наприкінці 80-х, коли виявили, що сонце може бути причиною, як раніше вважали, вікових змін шкіри. Нині дерматологи та косметологи всього світу відзначають відмінності в процесах хроно- і фотостаріння шкіри, виділяючи різні причини, симптоми та наслідки змін. Вікове старіння шкіри меншою мірою залежить від зовнішніх чинників і більшою – від генетичної схильності та гормональних процесів, що відбуваються в організмі. Фотостаріння ж, навпаки, вважають особливим видом пошкодження шкірних покривів і воно не обумовлюється внутрішніми процесами організму. Основна причина таких змін – надмірна дія сонячних променів на шкіру і як наслідок – порушення процесу відновлення епідермісу. Зношування клітинних структур через уплив шкідливих чинників, в цьому випадку УФ-випромінювання, проявляється у втраті тонусу, сухості, млявості та в’ялості шкіри, появі зморшок і пігментних плям. Варто пояснити, що шкоди завдає саме надмірна дія УФ-випромінювання й нехтування засобами захисту. Особливо добре це стає зрозуміло при порівнянні відкритих і недоступних для сонця ділянок шкіри. У малих же дозах сонце необхідно нашому організму для зміцнення імунної системи, синтезу вітаміну D і серотоніну.

– Як відбувається фотостаріння?

– Сучасна класифікація за шкалою Глогау розрізняє чотири стадії старіння шкіри залежно від віку та ознак. Відповідно до цієї класифікації наша шкіра поступово проходить усі етапи змін, тому залежно від стану необхідно призначати адекватне лікування. Отож прокоментую всі чотири етапи фотостаріння.

Перший. Відсутність зморшок. Передчасне фотостаріння проявляється легкою пігментацією, відсутністю видимих глибоких зморшок і кератоза. (потовщення рогового шару). Вік від 20 до 35 років.

Другий. Фотостаріння середнього ступеня вираженості, що проявляється формуванням мімічних зморшок навколо рота і очей. Відбуваються виражені зміни в пігментації шкіри. Спостерігається у віці від 35 до 50 років.

Третій. Виражене фотостаріння, яке характеризується великою кількістю зморшок, видимих навіть в стані спокою, наявністю явних симптомів телеангіектазії (судинних зірочок), а також дисхромії змін нормального кольору шкіри, потемніння або посвітління). Традиційно проявляється у тих, які старші 50 років.

Четвертий. Фотостаріння останнього ступеня вираженості спостерігається у віці від 60 до 80 років. Шкіра стає жовто-сірого кольору, виражені зморшки з’являються на всій поверхні шкіри, можлива наявність передзлоякісних змін шкірного покриву.

– Як захистити шкіру від фотостаріння?

– Зберегти молодість і привабливість шкіри – завдання складне. Але, уповільнити фотостаріння все-таки можна. Найперше про що слід ще раз нагадати нашим жінкам: не забувати користуватися сонцезахисними засобами та не нехтувати ними не лише на пляжі, але й у будь-якому місці, де є вільний доступ сонячних променів. Не забувайте, що УФ-випромінювання приходить до нас не тільки з прямими сонячними променями спекотного літнього полудня. Ультрафіолет надходить на землю цілодобово, він може відбиватися від різних поверхонь, проходити крізь хмари, воду і навіть легкий одяг, тому так важливо користуватися засобами із захистом увесь рік і незалежно від погодних умов. Отож, перше правило профілактики фотостаріння полягає в тому, щоб уникати перебування, коли сонце найбільш агресивне – з 10 до 14 годин. Засмагати корисно рано-вранці або ж післяобідньої пори. Другим і не менш важливим правилом, як я вже зазначила, є застосування засобів захисту від сонця. Якщо збираєтеся у відпустку до моря або просто плануєте позасмагати на дачі, то дуже важливо мати при собі спрей, крем або молочко від засмаги зі ступенем захисту від сонця SPF не менше 30. У щоденному догляді, якщо не проводите багато часу на сонці, можна застосовувати захист з фільтром SPF 15-30. Ці засоби містять УФ-фільтри органічного або природного чи хімічного походження. До них належать такі природні речовини, як кавова кислота, бета-глюкан, отримані з грибів, і вони володіють найкращими імуномодулюючими властивостями. Застосовуйте косметичну продукцію, до складу якої входять ретиноїди – похідні вітаміну А. Вони здатні боротися з ознаками передчасного старіння, покращуючи зовнішній вигляд шкірного покриву. Сучасна індустрія краси пропонує безліч косметологічних процедур, які спрямовані на боротьбу з фотостарінням. Це можуть бути хімічні пілінги, лазерні шліфування шкіри, дермабразії. Всі ці процедури спрямовані на відлущування та оновлення верхнього пошкодженого шару шкіри. Ці процедури досить дорогі, в цьому їхня головна відмінність. Але в більшості випадків дуже ефективні. Скажімо, пілінг гліколевою кислотою та альфа-гідроксильними кислотами стимулює регенерацію й оновлення клітин, підвищує виробництво колагенових волокон. Проведення ж ретиноєвого пілінгу збільшує швидкість процесу відлущування мертвих клітин у 5-6 разів і дає чудовий результат омолодження. В результаті процедури вирівнюється колір і текстура шкірного покриву, зменшуються зморшки. При появі зморшок поставте наголос на зволоженні. Ефективно працюють косметичні засоби з комплексом рослинної олії, гіалуроновою кислотою, морськими водоростями, ніацинамідом.

Захисні сили організму допоможуть активізувати вітамінні комплекси й здорова дієта з великою кількістю овочів і фруктів, продуктів, багатих на вітамін Е. Приймайте вітамін E всередину та зовнішньо. Вітамін Е відіграє особливу роль для захисту вашої краси від старіння як поживна речовина і компонент багатьох структур шкіри. Як антиоксидант він є основною ланкою ланцюга процесів, що призводять до нейтралізації вільних радикалів. Отримуйте якомога більше вітаміну С – і з харчових продуктів, і у формі добавок. Шкіра потребує вітаміну С, щоб виробляти колаген – сполучну тканину, яка є основою структури шкіри. Гарним додатком до харчування є риб’ячий жир та лляна олія. Дослідження показали, що жирні кислоти Омега-3, які містяться в риб’ячому жирі, запобігають появі зморшок і провисанню шкіри. Риб’ячий жир і лляна олія допомагають зберегти шкіру вологою та еластичною, зменшують запалення, допомагають у лікуванні таких захворювань шкіри, як псоріаз та екземи.

Пийте зелений чай. Він має антиоксидантні та протизапальні властивості, які допомагають захистити шкіру від ушкоджень. Споживайте більше червоних і помаранчевих овочів. Гарбуз, морква, кукурудза та помідори містять речовини, які захищають шкіру й очі, такі, як бета-каротин, лютеїн, зеаксантин і лікопен. Це своєрідний внутрішній сонцезахисний крем!

І наостанок слід згадати й про інші речі, які допоможуть вашій шкірі уникнути ранньої старості. Перше – це те, від чого бажано відмовитися: куріння, песимізм і стреси, пристрасть до солодощів, надмірне захоплення сонячними ваннами та, звичайно ж, зайва вага. А от придбати звичку добре було б до фізичної активності. Ранкова руханка, біг, ходьба, плавання та безліч інших цікавих і корисних спортивних занять покращують циркуляцію крові у всьому тілі, а також у шкірному покриві. Всі ці поради, якщо їх дотримуватися, допоможуть зберегти вашу шкіру пружною, красивою та привабливою.

Лариса ЛУКАЩУК