У симуляційному центрі ТДМУ створили новий навчальний комплекс – «відділення невідкладної допомоги»

Упродовж 2016-2017 навчального року деякі практичні заняття низка кафедр Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського проводили на базі Центру симуляційного навчання. Викладачі та студенти наочно пересвідчилися в тому, що відпрацювання практичних навичок, робота із симульованим пацієнтом, а також у команді з успіхом відпрацьовується з використанням сучасних тренажерів і манекенів. Студент має змогу багаторазово виконати маніпуляцію, не боячись помилок. Дебрифінг після роботи із симульованим пацієнтом чи постраждалим дає можливість пересвідчитися у правильності виконаних дій, визначити помилки, зрозуміти їхню суть та намітити шляхи їх вирішення. Цьому сприяє відеозйомка роботи студентів та її подальший аналіз з викладачем.

Новий навчальний рік у Центрі симуляційного навчання ТДМУ розпочався зі створення нового навчального комплексу, який імітує відділення невідкладної допомоги багатопрофільної лікарні (Emergency Department). Комплекс складається з двох приміщень, розділених напівпрозорою перегородкою. У першій кімнаті розташоване функціональне ліжко з манекеном, що симулює різноманітні серцеві ритми, пульс, артеріальний тиск, сатурацію. Є змога провести інтубацію та виконати ручну чи апаратну штучну вентиляцію легень. Показники життєдіяльності манекена виводять на спеціальний монітор. Манекеном керують дистанційно. Навколо умовного пацієнта розміщена апаратура для діагностики та лікування (ЕКГ-апарат, дефібрилятор з кардіомонітором, інфузоват, пульсокисметр, засоби забезпечення прохідності дихальних шляхів і штучної вентиляції легень, штативи, тонометр, шафи з медикаментами, засобами довенного введення ліків і т.п.). Все розмістили ергономічно, відповідно до алгоритму обстеження за системою ABCDE та реального застосування. Відбувається відеозйомка з чотирьох камер, синхронно записується звук. Вся ця інформація надходить у суміжну кімнату асистентів, які візуально спостерігають за діяльністю команди, яка робить діагностику й одночасно надає допомогу. Завдяки незалежному озвучуванню асистент може зіграти роль пацієнта, відповідаючи в мікрофон на запитання студентів, які збирають анамнез, словесно реагуючи на проведене лікування. За потреби отримати додаткові дослідження, студенти мають змогу їх замовити з подальшим виведенням на додаткові монітори результатів рентгенологічного дослідження чи комп’ютерної томографії. Якщо необхідно взяти кров для лабораторних досліджень, студенти забирають матеріал у манекена, оформляють скерування та передають через маленьке віконце асистентам. За певний проміжок часу вони отримують результат, оформлений на паперовому бланку, чи виведений на монітор.

Цей навчальний комплекс за своїми дидактичними та технічними можливостями відповідає сучасним симуляційним залам, які використовують у провідних європейських університетах. Це засвідчила нарада-семінар, яка відбулася 29 вересня в рамках Всеукраїнської олімпіади із симуляційної медицини з міжнародною участю «TernopilSimOlymp-2017», в якій взяли участь фахівці усіх медичних університетів України, а також з Польщі та Литви. Завдяки створеному комплексу вже тепер для слухачів ФПО пропонують додатковий курс кваліфікованих заходів реанімації, а для майбутніх працівників відділень невідкладної допомоги, які створюють при багатопрофільних лікарнях з цілодобовим чергуванням, розробили та відпрацювали методику підготовки з командної взаємодії при надані допомоги травмованому пацієнтові.

Арсен ГУДИМА,

професор ТДМУ,

Галина ЦИМБАЛЮК,

керівник симуляційного центру