У гармонії зі світом і собою

Професор Надія ЯРЕМА

Весна – улюблена пора знаного лікаря, науковця, педагога, професора кафедри внутрішньої медицини № 1 Надії Іванівни Яреми. І саме навесні – 25 квітня – у Надії Іванівни ювілей.

Вона народилася у мальовничому селі Пониква Бродівського району на Львівщині, де вчителювали батьки. 1964 року сім’я переїхала до Тернополя. Батько працював професором кафедри географії Тернопільського національного педагогічного університету, мама – вчителькою математики. Навчаючись у школі, Надія захопилася природничими науками – біологією, географією, неодноразово була призером олімпіад. Хоча легко давалися дівчинці й точні науки – математика, хімія, фізика. Та в душі з дитячих років плекала мрію стати лікарем, щоб допомогти мамі, яка мала захворювання серця, допомагати іншим людям долати недуги.

Після закінчення Тернопільської середньої школи № 3 Надія вступила до Тернопільського медичного інституту. У студентські роки була активним учасником студентського наукового гуртка, художньої самодіяльності, вирізнялася лідерськими якостями.

1982 року з відзнакою закінчила ТДМУ. Трудову діяльність розпочала на посаді лаборанта кафедри патологічної анатомії та водночас працювала за сумісництвом лікарем Тернопільської станції швидкої медичної допомоги. Так могла постійно перебувати на «зв’язку з пацієнтом». Наполегливого й талановитого молодого науковця помітив відомий професор-кардіолог Б.І. Рудик. Його мудрі поради та настанови сприяли тому, що з усіх медичних спеціальностей Надія обрала саме кардіологію. Довелося все почати спочатку – з посади старшого лаборанта кафедри кардіології факультету післядипломної освіти альма-матер. Лікувальною базою кафедри на той час було кардіологічне відділення обласної лікарні, де Надія Іванівна пройшла справжню школу лікаря-кардіолога, особливу увагу приділяючи лікуванню гіпертонії, на яку хворіє майже 30 відсотків людей. Своєрідним підсумком її роботи в кардіологічному відділенні став успішний захист кандидатської дисертації в Інституті кардіології ім. акад. М.Д. Стражеска 1992 року.

Наступні сходинки професійного зростання: асистент кафедри кардіології, згодом – асистент і доцент кафедри пропедевтики внутрішньої медицини на факультеті бакалаврату. Одночасно виконувала функції заступника декана цього факультету.

2000 року Надія Іванівна знову повернулася на кафедру терапії та сімейної медицини факультету післядипломної освіти й розпочала роботу над докторською дисертацією, продовжуючи свої наукові розробки з проблеми артеріальної гіпертензії в поєднанні з остеопорозом. На той час цю тематику плідно та всебічно вивчали у нашому університеті. Науковим консультантом став відомий вчений-кардіолог, директор ННЦ «Інститут кардіології ім. акад. М.Д. Стражеска», академік В.М. Коваленко. 2010 року відбувся успішний захист докторської у ННЦ «Інститут кардіології ім. акад. М.Д. Стражеска». Здавалося б, доклавши багато праці й отримавши гарний результат, можна було дещо сповільнити темп, але це не в характері Надії Іванівни. Тому погодилася на пропозицію покійного ректора ТДМУ, професора Л.Я. Ковальчука обійняти посаду проректора з лікувальної роботи. На перший погляд, робота суто адміністративна, але не для Надії Іванівни. Обов’язки проректора вона успішно поєднувала з лікувально-діагностичною роботою в кардіологічному відділенні Тернопільської університетської лі-карні. Врятовані життя, щасливі очі пацієнтів та їхніх рідних, теплі й щирі слова подяки були найкращою нагородою за виснажливу, але таку необхідну роботу «біля ліжка хворого». У цей період Надія Іванівна також очолювала кафедру внутрішньої медицини № 1 і зарекомендувала себе мудрим, відповідальним керівником, вмілим організатором. Чуйна, небайдужа до чужих бід і проблем, вона здобула беззаперечний авторитет та глибоку повагу колег і вдячних пацієнтів.

Підтвердженням того, що Надія Іванівна – «людина дії», є її вагомий науковий доробок: майже 200 наукових праць, серед яких монографія і п’ять посібників, два патенти України на корисну модель, інформаційні листи. Але своїм найголовнішим здобутком вона вважає тисячі «врятованих сердець» і життів пацієнтів.

За свою самовіддану працю професор Н.І. Ярема відзначена грамотами Тернопільської міської та обласної рад, подякою Міністерства освіти і науки України, дипломом комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти.

Нині Надія Іванівна й надалі плідно працює як педагог, науковець, лікар. Вона – професор кафедри внутрішньої медицини № 1, куратор кардіологічного відділення Тернопільської університетської лікарні, мудрий наставник і вихователь студентської молоді. Під її керівництвом молоді науковці захищають кандидатські дисертації та виконують магістерські роботи, присвячені вивченню кардіологічних захворювань. Лікар за покликанням, вона завжди готова допомагати пацієнтам у будь – який час, в ранню чи пізню годину, і робить усе, щоб повернути їм сили та здоров’я, або хоча б полегшити страждання.

У навчальному процесі професор Надія Ярема успішно поєднує інноваційні технології та творчий підхід. Віддаючи свою енергію й знання підготовці майбутніх лікарів, вона щедро ділиться зі студентською молоддю та колегами багатим професійним і життєвим досвідом. Вчений, лікар, педагог, Надія Іванівна користується в науково-педагогічному колективі й серед студентів беззаперечним авторитетом і повагою.

З нагоди ювілею зичимо вам, Надіє Іванівно, здоров’я, натхнення у праці, творчих злетів, втілення нових наукових задумів. А ще – жіночого та материнського щастя, радості від онуків. Нехай життя дарує можливість реалізовувати Ваше життєве кредо – бути в гармонії зі світом та з собою!

Колектив кафедри внутрішньої медицини №1

Share on Google+