Успіхи, проблеми та перспективи розвитку медицини дитинства

У нашому університеті відбулася науково-практична конференція «Медико-соціальні проблеми дитячого віку». Захід зорганізували дві кафедри ТДМУ – дитячих хвороб з дитячою хірургією та педіатрії №2.

(Зліва направо): Лідія ЧАЙКОВСЬКА, Майя ГОЛЯК (управління охорони здоров’я ОДА)

Вивчення чинників здоров’я дитини й нові потенціали запобігання та лікування хвороб дитячого віку в їхньому сучасному діапазоні – такими були домінанти цього наукового форуму, що зібрав понад 180 учасників.

Оксана БОЯРЧУК – професор ТДМУ

Від імені ректора ТДМУ, професора Михайла Корди учасників привітав проректор з наукової роботи, професор Іван Кліщ, наголосивши на актуальності запропонованих до розгляду тем педіатрії. «Це перша конференція на теренах нашого краю після ухваленого Верховною Радою України закону про реформу медичної галузі. Без удосконалення стосунків між пацієнтом і лікарем на законодавчому рівні неможливий подальший розвиток сучасної медицини. Щодо реформування загалом, то воно має бути поступовим з урахуванням досвіду інших країн, аби не допустити помилок у такій важливій для нас сфері охорони здоров’я», – зазначив Іван Миколайович. Плідної праці та незабутніх вражень від перебування на Тернопіллі він побажав шанованому товариству.

Галина ПАВЛИШИН – професор ТДМУ

Висловила вітання й представник управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА Лідія Чайковська, привернувши увагу присутніх до сучасних подій реформування охорони здоров’я України та ролі педіатричного напряму в цих процесах. Перший заступник начальника управління охорони здоров’я повідомила, що Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) виділив значні кошти Україні для придбання вакцини проти кору в дітей. Згодом за участю представників МОЗ і департаментів охорони здоров’я проведуть моніторинг щодо використання коштів для придбання вакцин і визначать потребу у вакцинації відповідних груп маленьких мешканців.

Олена ДОБРИК – доцент (м. Львів)

Перше пленарне засідання відкрила завідувач кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією ТДМУ, професор Оксана Боярчук. У її доповіді прозвучав аналіз педіатричної служби Тернопільщини, загалом доповідач висвітлила проблемні аспекти її діяльності, не оминула досягнень і визначила перспективи розвитку. Зокрема, щодо впровадження клінічних настанов і протоколів лікування, надання медико-психологічної допомоги дітям учасників АТО, внутрішньопереміщеним особам, підліткам у клініках дружніх до молоді, організації дитячого центру паліативної допомоги. Не оминула питань освітньо-просвітницької роботи серед мешканців, у тому числі й щодо імунізації.

Про європейські стандарти профілактики та лікування дефіциту вітаміну D присутніх ознайомила завідувач кафедри педіатрії №2, професор Галина Павлишин.

Алла ВОЛОХА – завідувач кафедри НМАПО імені П.Л. Шупика, Віктор ЛУКАЩУК – завідувач кафедри Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, професор

Доповідь про сучасну діагностику та лікування функціональної диспепсії в дітей у співавторстві колег представив завідувач кафедри педіатрії №5 Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, професор Віктор Лукащук. Доповідач проаналізував основні відмінності діагностичних критеріїв функціональної диспепсії у відповідності до Римських критеріїв ІІІ і ІV, а також поділився власним досвідом ефективності поетапного використання антихелікобактерної терапії функціональної диспепсії у H. pylori-інфікованих дітей.

Завідувач кафедри дитячих інфекційних хвороб і дитячої імунології НМАПО імені П.Л.Шупика Алла Волоха у своїй доповіді представила базисні настанови щодо рекомендацій та додаткових послуг для більш ефективного медико-соціального супроводу ВІЛ-позитивних підлітків і молоді в період вікових змін та у процесі переходу від педіатричної до дорослої системи медичного обслуговування. Доповідач розповіла про дослідження ВІЛ-інфекції у підлітків, моделі надання допомоги молоді в центрах ВІЛ/СНІД, прихильність до лікування та причини її порушення, вплив шляхів інфікування на якість терапії та життя підлітка.

Із зацікавленням слухала аудиторія виступ доцента кафедри педіатрії № 2 Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького Олени Добрик щодо проблеми обмінних порушень у дітей з нефрологічною патологією та ролі кристалурії, як інтегрованого показника стану здоров’я дітей і способів його корекції.

Роботу групи авторів Київського національного медичного університету імені О.О. Богомольця щодо аналізу мікробіологічного пейзажу калу в дітей з функціональними гастроінтестинальними розладами та стратегією лікування виявлених змін представила доцент Софія Левенець. З доповіддю діагностичного пошуку шляхів корекції підвищеного артеріального тиску в дітей виступила завідувач кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією нашого університету, професор Оксана Боярчук. Зокрема, вона проаналізувала фактори ризику, діагностичні критерії артеріальної гіпертензії, методи обстеження, модифікації способу життя, а також медикаментозні форми лікування.

Доцент кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією ТДМУ Любов Волянська привернула увагу присутніх до проблеми сучасних підходів у лікуванні кишкових інфекцій у дітей, проаналізувала основну клінічну симптоматику, методи діагностики та лікування зневоднення, зокрема, регідратаційної терапії у дітей. «Раннє застосування адекватної регідратаційної терапії є головною умовою швидкого й успішного лікування обезводнення. Засоби для оральної регідратації допоможуть не лише відновити водно-сольовий баланс, але й запобігнуть розвиткові ускладнень. З точки зору доказової медицини при діареях у лікуванні дітей показані пробіотики, до складу яких входять: accharomyces boulardii, Lactobacillus GG. А ентеросорбенти (смектит) скорочують тривалість інтоксикації», резюмувала доповідач.

Провідний спеціаліст НВ ТОВ «Житомирбіопродукт» Людмила Осіння у своїй доповіді розповіла про властивості та переваги гель-сорбентів на основі високодисперсного нанорозмірного діоксиду кремнію. Вона зазначила, що найбільш ефективне застосування ентеросорбції помітне за інфекційних захворювань, позаяк вони характеризуються високим рівнем інтоксикації. Доповідач зазначила, що нанорозмірний кремнезем характеризується найбільшою сорбційною активністю щодо білків, тому він є найбільш перспективною речовиною для створення нових сорбційних препаратів.

Доцент кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією ТДМУ Віра Синицька розповіла про етіологічні, клінічні особливості інфекцій сечовивідних шляхів у малюків, препарати антибактеріальної терапії, а доцент цієї ж кафедри Марія Кінаш акцентувала увагу учасників на деяких аспектах діагностики та лікування доброякісного спадкового гепатозу Жильбера у дітей. Цікавими були доповіді фахівців нашого університету, що стосувалися проблем ендокринопатії, зокрема у практиці сімейного лікаря. Доцент Вікторія Фурдела розкрила питання йододефіциту, дитячого ожиріння у дітей, навела рекомендації міжнародної ендокринологічної асоціації щодо профілактики цих станів. Доцент кафедри педіатрії №2 ТДМУ Іванна Горішна у своїй доповіді назвала сьогоденні епідеміологічні особливості кору в Україні та у світі. Наголосила на критеріях клінічної та лабораторної діагностики кору, особливостях його перебігу у немовлят, сучасних підходах до лікування та профілактики.

Варто зазначити, що під час форуму відбулося два пленарні засідання, сателітний симпозіум, учасники обговорили стендові доповіді та ухвалили резолюцію конференції. Її матеріали будуть опубліковані в журналі «Вісник наукових досліджень» цього року. Загалом захід відбувся у теплій дружній атмосфері наукового пошуку, обміну досвідом та найсучаснішими досягненнями педіатричної науки й практики.

Лариса ЛУКАЩУК,

Микола ВАСИЛЕЧКО (фото)