Українське лікарське товариство на Тернопільщині (1990-2018)

Після установчої конференції Всеукраїнського лікарського товариства 30 червня 1990 р. у м. Києві депутати від Тернопільської області створили ініціативну групу для формування крайової організації.

Зі становленням України як незалежної держави формат крайової організації носив громадсько-політичний характер. Лікарська громада Тернопілля на рівних правах брала участь у координаційній раді громадських організацій та політичних партій Тернопілля, для координації спільних зусиль розбудови незалежної держави.

Керівники політичних партій, зокрема Народного Руху, закликали лікарів і всю інтелігенцію, щоб після здобуття незалежності не було провалу розвитку гуманітарної частини українського суспільства. Лікарі Тернопілля брали активну участь у всіх значимих заходах у становленні української держави, зокрема, мали відвагу поставити свій підпис у протестному листі проти ГКЧП…

Для відродження УЛТу на Тернопільщині (УЛТТ) була утворена ініціативна група з практичних лікарів і викладачів Тернопільського медінституту. Координаційну раду очолив професор Тернопільського державного медичного інституту (ТДМІ) Михайло Андрейчин. Заступником обрано Дарію Чубату – заступника головного лікаря з експертизи непрацездатності Тернопільської міської клінічної лікарні № 2, секретарем – лікаря-кардіолога міської лікарні № 2 – Ігоря Паньківа.

29 вересня 1990 р. у приміщенні обласного будинку політичної освіти м. Тернополя відбулася установча конференція УЛТТ, в якій брали участь 152 делегати, 111 з яких з м. Тернополя, 41 – з районів області. Головою конференції був професор Михайло Андрейчин, секретар – Ігор Паньків.

З вітальним словом до делегатів установчої конференції звернулися: президент ВУЛТ Любомир Пиріг (телеграму зачитав викладач ТДМІ Петро Кузів), голова Львівського УЛТ Олександр Кицера, голова відділу УЛТ Північної Америки у м. Нью-Йорку, член правління Світової федерації УЛТ Звенислава Ворох, голова Московського товариства «Славутич» Володимир Зарічанський, депутат Тернопільської обласної ради Юрій Вікалюк, завідувач Тернопільським від-ділом охорони здоров’я Юрій Завадович, депутат Тернопільської міської ради Степан Оконський, секретар Тернопільського обласного комітету комуністичної партії України Ярослав Сухий; від Народного Руху України – Володимир Колінець, від Української республіканської партії – Левко Горохівський, професор ТДМІ Юрій Коморовський.

Делегати поклали квіти до пам’ятника Тарасові Шевченку, затвердили програму, статут Українського лікарського товариства на Тернопільщині (УЛТТ), а також його емблему.

Делегати установчої конференції обрали головою УЛТТу Станіслава Давиду – кандидата медичних наук, доцента, завідувача курсом дитячої хірургії Тернопільського медінституту, заступником – Дарію Чубату, відповідальним секретарем товариства – Ігоря Паньківа. З програмними засадами УЛТТу делегатів ознайомив Ігор Паньків. Програма передбачала: докорінну перебудову системи охорони здоров’я на Тернопільщині, проведення роботи з роздержавлення та децентралізації медицини, перехід до страхової медицини, відхід від залишкового принципу фінансування в галузі державної медицини; наближення професійного, наукового, громадянського та морального рівнів українського лікаря до світових взірців; наукову, експертну, медико-консультативну, видавничу діяльності; підготовку системи об’єктивної атестації лікарів за західними стандартами; міжнародний обмін делегаціями лікарів з метою перейняття й впровадження передового досвіду роботи, відновлення людської та національної гідності, самоповаги українського лікаря, відродження української інтелігенції.

Делегати надіслали звернення до мешканців Тернопільської області – сприяти творчій роботі УЛТТу в ім’я утвердження гуманізму, милосердя, збереження й зміцнення здоров’я кожного члена суспільства; до Верховної Ради УРСР – з вимогою повної зупинки демонтування та ліквідації аварійно-небезпечних Чорнобильської, Рівненської й Хмельницької атомних електростанцій, прозвітувати через республіканську пресу про використання грошових пожертвувань на ліквідацію наслідків аварії Чорнобильської АЕС. Крім того, у зверненні до Верховної Ради УРСР та голови комісії з питань Чорнобильської катастрофи делегати вимагали встановити на Хрещатику – «Місці проведення першотравневого радіоактивного Чорнобильського дитячого параду» – меморіальний камінь з викарбуванням на ньому посад і прізвищ В. Щербицького, В. Шевченко, О. Ляшка, А. Романенка, які свідомо приховали смертоносні наслідки катастрофи, а також – обеліск з прізвищами героїв-захисників, які ціною власного життя погасили атомний вогонь. Делегати зажадали від Політбюро ЦК КПРС, уряду СРСР, Мінатоменерго СРСР з допомогою міжнародного арбітражу та Міжнародного суду ООН належного фінансового відшкодування за лихо, заподіяне народові України.

У зверненні делегатів до місцевих рад народних депутатів висловлено готовність УЛТТу надати їм посильну допомогу в перебудові системи охорони здоров’я області, в якій першочерговим вважати: безвідкладне переведення фінансування медичних закладів на бюджетно-страхову форму; збільшення асигнувань на охорону здоров’я до 10 % від бюджету області; надання повної фінансової та організаційної самостійності закладам медицини; диференційне визначення реальної оплати медичної допомоги, що надається мешканцям області; припинення необґрунтованого «роздування» штатів і надлишковий випуск лікарських кадрів; безвідкладне здійснення капітального ремонту та будівництва лікувально-профілактичних закладів із суворим дотриманням санітарних норм; надання податкових пільг медичним кооперативам, виробникам продукції та послуг для медицини; розпуск і припинення діяльності партійних комітетів КПУ УРСР у медичних закладах; своєчасне та достовірне екологічне інформування населення.

У зверненні до обласної ради народних депутатів делегати конференції, крім згадуваних вище вимог, висловили потребу передбачити ознайомлення вітчизняних лікарів з передовим досвідом роботи медичних установ інших країн; підвищити середню заробітню платню медичним працівникам до 200 % від середнього рівня промислових робітників з проведенням оплати за фактично виконану роботу; почати будівництво центральних районних лікарень у Бучачі, Зборові, Монастириську, Заліщиках; створити в області лікувально-діагностичний центр із сучасним медичним обладнанням; побудувати в області завод медичного обладнання та проводити виробництво екологічно чистої продукції для харчування дітей та населення.

УЛТТ провело опитування (шляхом анкетування) щодо рівня оплати лікарів. Анкетування проводили серед лікарів Кременецької та Бучацької районних лікарень. Цікаво, що лікарі вважали гідною щомісячною оплатою за свою працю заробітню плату еквівалентну в 500 американських доларів.

Нині УЛТТ очолює доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри хірургії навчально-наукового інституту післядипломної освіти Тернопільського державного медичного університету ім. І.Я. Горбачевського Ігор Якович Дзюбановський. Його заступником є Ігор Володимирович Паньків – головний лікар Тернопільського обласного комунального лікарсько-фізкультурного диспансеру, секретарем – кандидат медичних наук, доцент кафедри пропедевтики внутрішньої медицини та фтизіатрії Надія Зіновіївна Ярема.

15 вересня 2010 року з нагоди 100-річчя Українського лікарського товариства на Тернопільщині відкрито меморіальну дошку першому голові Українського лікарського товариства на Тернопільщині доценту Станіславу Олексійовичу Давиді. Після урочистого відкриття меморіальної дошки на фасаді обласної комунальної дитячої лікарні всечесні отці українських традиційних церков відправили молебень, а очільники краю поклали до неї живі квіти. На урочистому відкритті головував нинішній голова Українського лікарського товариства на Тернопільщині професор І.Я. Дзюбановський. Окрім нього, з вітальними словами виступили міський голова Тернополя Роман Заставний, голова Тернопільської обласної ради Олексій Кайда, заступник голови Тернопільської облдержадміністрації Ольга Гузар, представники духовенства, колеги, друзі, родичі. «Відкриття цієї меморіальної дошки засвідчує, що добрі справи ніколи не будуть забуті, – зазначив Роман Заставний, – адже Станіслав Давида дарував життя, надію та здоров’я нашим діткам, а діти – це наше майбутнє». Також у вітальному слові міський голова подякував усім лікарям, які, незважаючи ні на час, ні на проблеми, віддають усе своє життя на благо суспільства, подякував родині цієї видатної людини й вручив сувеніри від усієї Тернопільської громади.

Члени товариства беруть активну участь у з’їздах ВУЛТу та СФУЛТу протягом зазначеного періоду. Основні публікації стосовно діяльності Товариства з’являлися в обласній газеті «Свобода» та газеті Тернопільського державного медичного університету ім. І.Я. Горбачевського «Медична академія».

Члени товариства беруть участь у волонтерській роботі, санітарно-просвітницькій, співпрацюють з іншими громадськими організаціями.

За сприяння Українського лікарського товариства Північної Америки та координації члена правління СФУЛТу, заступника УЛТТ І.В. Паньківа проведені  міжнародні інтернет-конференції та заходи, зокрема, взяли участь у засіданні Українського лікарського товариства у Великій Британії в Лондоні (за участі представника Посольства України) на тему «Сімейний лікар», на тему «Травма», організовану Українським лікарським товариством Північної Америки; на тему «Екстрена медицина» за участі США, Канади, України. Сприяли у скеруванні на стажування до США двох тернопільських хірургів.

Члени товариства займаються науковою діяльністю, зокрема, практичні лікарі, які працюють в обласних медичних закладах і міських м. Тернополя, що є базовими для клінік медичного університету, ввійшли до переліку виконання планових наукових дослідних робіт і є виконавцями кандидатських дисертацій.

Ігор ПАНЬКІВ,

головний лікар

Тернопільського обласного комунального лікарсько-фізкультурного диспансеру,

Петро МАЗУР,

директор Кременецького медичного училища імені Арсена Річинського