Тренінг «Збереження нирок у дітей із розщілиною хребта» – за участі фахівців зі Словаччини

З ініціативи кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією ТДМУ та громадської організації «Сяйво духу» й за підтримки керівництва обласної дитячої клінічної лікарні відбувся тренінг «Збереження нирок і терапія нетримання сечі у дітей зі Spina bifida» для лікарів, медичних сестер, батьків хворих дітей та студентів шостого курсу медичного факультету. Захід організували на базі обласної дитячої клінічної лікарні. Його провели лікарі з Братислави (Словаччина), зокрема доктор філософії, дитячий нейрохірург Франтішек Хорн, дитячий уролог Петер Бартон і медична сестра Зузана Медведова. Активну участь в організації та проведенні заходу взяли викладачі кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією – професор Оксана Боярчук, доцент Наталя Ярема, асистенти Катерина Глушко та Емілія Бурбела, лікарі й медичні сестри Тернопільської обласної дитячої клінічної лікарні, сімейні лікарі та урологи області, батьки хворих дітей.

Проректор ТДМУ, професор Іван КЛІЩ отримує подяку від голови ГО «Сяйво духу» Мар’яни КОШМАНЮК

Головною метою тренінгу було підвищення поінформованості лікарів щодо способів запобігання ускладнень і підтримки здоров’я дітей зі складними станами на належному рівні, розвиток у батьків навичок безперервного догляду за дітьми з порушеннями функцій тазових органів.

Оксана БОЯРЧУК – завідувач кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією, професор

Чиста переривчаста катетеризація (ЧПК) як один з ефективних методів збереження нирок у дітей з нейрогенним сечовим міхуром впроваджена у багатьох розвинутих країнах світу. В Україні немає цілісної імплементації цієї програми, протоколів ведення таких дітей, немає державної підтримки забезпечення цієї програми. Існує упереджена думка багатьох фахівців і батьків щодо ускладнень проведення катетеризації.

Теоретичну частину тренінгу розпочала заступник головного лікаря з лікувальної роботи ТОДКЛ, кандидат меднаук Алла Філюк, яка підкреслила важливість проведення заходу. Окрім того, відбулися лекції Франтішека Хорна про мультидисциплінарний підхід і нейрохірургічні аспекти терапії дітей з розщілиною хребта та спинно-мозковою грижею, Петера Бартона – про збереження функції нирок і терапію нетримання сечі, Зузани Медведової – про програму очистки кишківника та особливості проведення цієї процедури за умов недостатності зовнішнього сфінктера анального отвору. Фахівці зі Словаччини розповідали про труднощі й перешкоди впровадження програми, шляхи їх подолання у своїй країні кілька років тому. Нині програма має повне державне фінансове забезпечення.

З доповідями також виступили професор Оксана Боярчук, яка розповіла про адаптацію міжнародних протоколів ведення дітей з розщілиною хребта до українських реалій; лікар-генетик, доцент Наталя Ярема – про шляхи запобігання патології та голова громадської організації «Сяйво духу» Мар’яна Кошманюк – про потреби дітей із spina bifida.

Обговорення клінічної ситуації: лікар-уролог ТОДКЛ Олег СТОЯН і Петер БАРТОН (праворуч)
(Зліва направо): Франтішек ХОРН і Роман САГАЙДАК  – лікар-нейрохірург ТОДКЛ

Під час тренінгу були оглянуті та консультовані діти зі спинномозковою килою, проводилися практичні навчання батьків і дітей методиці чистої переривчастої (інтермітуючої) катетеризації та очистки кишківника. Наголошено на необхідності навчити дітей, які старші 6 років, проводити самокатетеризацію.

Окрім того, гості зі Словаччини подарували засоби для постійного догляду дітей, а саме двомісячний запас дороговартісних сучасних катетерів з лубрикантами (для десяти пацієнтів) та системи очистки кишківника довготривалого використання.

Було домовлено про подальшу співпрацю, а саме проведення уродинамічного обстеження, яке досі відсутнє в Україні для дітей, на базі клініки в Словаччині. Під час консультування кільком дітям рекомендували операції, які до цього часу не виконували в нашій області. Обговорювали питання можливостей проведення таких оперативних втручань словацькими колегами на базі ТОДКЛ.

Зузана МЕДВЕДОВА – медична сестра (на передньому плані)

Викладачі кафедри створили локальні протоколи ведення пацієнтів зі Spina bifida та гідроцефалією. Сімейні лікарі, педіатри та батьки міста й області отримали друковані інформаційно-методичні матеріали, які підготували ГО «Сяйво духу» та викладачі кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією.

Останнього дня тренінгу батьки ділилися власними проблемами з тренерами, показували позитивний досвід догляду, обговорювали помилки та невдачі. Мар’яна Кошманюк продемонструвала фільм про дитячий літній табір у Словаччині для дітей з розщілиною хребта та гідроцефалією, в якому побувала влітку. Діти в цьому таборі перебувають протягом двох тижнів без батьків, вчаться навичкам самообслуговування, соціалізації у суспільстві. Один з пацієнтів продемонстрував відеофільм про свою мрію підкорення Говерли та її здійснення разом з музичним гуртом «Фіра». Такі зустрічі та навчання надихають лікарів, батьків, пацієнтів, показують можливості покращення якості життя дітей, дають віру в їхнє майбутнє.

Під час проведення тренінгу відбулася зустріч проректора з наукової роботи ТДМУ, професора Івана Кліща з учасниками тренінгу. Обговорювалися можливості подальшої наукової співпраці між Тернопільським медуніверситетом та Університетом імені Коменіуса в Братиславі, участі у наукових ґрантових проектах.

Голова ГО «Сяйво духу» висловила щиру подяку ректорові, керівництву університету за сприяння та підтримку в організації тренінгу, студентам – за активну позицію та проведену волонтерську акцію. Гроші, які зібрали під час заходу, використали на закупівлю матеріалів для проведення тренінгу.

Кафедра дитячих хвороб з дитячою хірургією також висловлює вдячність ректорові, керівництву університету, міжнародному відділу університету, студентам, керівництву, лікарям і медсестрам ТОДКЛ, усім небайдужим, які долучилися до організації, підтримки та проведення тренінгу. Спільними зусиллями ми зможемо покращити якість життя дітей зі складними станами.

Оксана БОЯРЧУК,

завідувач кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією, професор