Тернопільські хірурги запозичували досвід у найкращих фахівців Туреччини

Ще трохи часу і в Тернопільській університетській лікарні урочисто відкриють Центр кардіохіругії. В сучасному, облаштованому за останніми стандартами медичному підрозділі є все необхідне – новітні операційні зали, медична техніка та не один, а два ангіографи, на які так довго чекали і медики, і пацієнти. Втім, погодьтеся, ні жодне приміщення, ні найсучасніша техніка не в змозі обійтися без головної особи на кардіохірургічному полі бою – хірурга, який повинен володіти знаннями та навичками, відпрацьованими до автоматизму. Це і є запорукою успішної операції. Отож фахівці університетської лікарні повсякчас вдосконалюють свої уміння, здобуваючи досвід в іноземних колег. За останні півроку кардіохірург Ігор Гуменний побував одразу в кількох зарубіжних клініках, де вивчав новітні методики кардіохірургічних оперативних втручань, практикував і вдосконалював власні навички у складі тамтешніх операційних бригад. На чергове стажування до Туреччини Ігор Зіновійович запросив свого колегу, перфузіолога, лікаря-інтерна Олександра Адашинського. Про особливості турецької медицини та можливості кардіохірургії сучасності з лікарями вела мову кореспондент «Університетської лікарні».

Якою постала перед вами медицина Туреччини? Які враження від цієї країни, зокрема, порівняно з іншими, де вам довелося побувати? Ці запитання адресую Ігорю Гуменному:

– Перше враження від країни завжди співвідносне з тими людьми, які тебе зустрічають та проводжають. Нас зустрічав відомий кардіохірург Тамер Туран. Саме до нього я звернувся з проханням прийняти на стажування не лише мене, а й мого колегу. Навіть не сподівався, що прийом буде таким теплим і душевним. Найперше вразило те, що кардіохірург, якого знають майже у всьому світі та робочий графік якого розписаний погодинно, чекав нас на автовокзалі майже годину, адже наш автобус запізнювався. Він приїхав власним автомобілем, замовив і поселив нас у готель. Окрім того, щодня 7.40 він приїздив за нами та відвозив у клініку.

Тамер Туран – знаний у світі кардіохірургії Туреччини, Європи та Північної Америки. Віртуозність кардіохірургічних втручань, які проводить пан Туран, у тому, що він у дуже короткий термін та головне – якісно робить аортокоронарне шунтування без зупинки кровообігу. Саме це мене зацікавило і я хотів зрозуміти, в чому полягає ця його особливість: це вправність рук чи відпрацьована до автоматизму швидкість накладання шва на анастомоз.

У клініці Аджібадем у місті Бурса, в якій він працює, займаються не лише кардіохірургією, а ще й трансплантацією. Дуже цікаво було побачити операцію з трансплантації печінки та нирки.

Найбільшою радістю для мене було те, що я мав змогу спілкуватися з цим відомим кардіохірургом, запозичити досвід, спостерігати, як він оперує та навіть мав щастя брати участь в операціях разом з Тамером Тураном. Я побачив багато-багато важливих дрібниць, які стали мені в нагоді, коли оперую наших пацієнтів. Зараз використовую прийоми пана Турана, як я їх називаю, в своїй практиці в університетській лікарні.

Разом з Тамером Тураном ми провели 15 операцій. Здебільшого це були оперативні втручання у пацієнтів з ішемічною хворобою серця, їм виконували аортокоронарне шунтування без під’єднання до апарату штучного кровообігу.

– Що найбільше вразило під час стажування? – запитую в Олександра Адашинського:

– Це моя перша поїздка до іноземної кардіохірургічної клініки. Звісно, було цікаво все до найменших дрібниць. Під час усіх операцій мене приваблювала робота медиків-перфузіологів, бо це, власне, моя ділянка роботи. Мав нагоду ознайомитися із системою проведення такого виду втручань, матеріальним і технічним забезпеченням кардіохірургічних операцій. Надзвичайно вразила робота середнього медичного персоналу, їх мобільність, миттєвість реакції на вказівки лікаря та на зміни під час операції. Турецькі фахівці працюють якнайякісніше та максимально швидко. Це, на мою думку, й нам варто запозичити в них».

Чи є можливість застосувати набутий досвід у нас, в Україні? Слухаю Ігоря Гуменного:

– У нашій університетській лікарні маємо бажання оперувати за найвищими світовими стандартами, тому намагаємося запозичити передовий досвід у найкращих кардіохірургів світу. Під час цих операцій я вдосконалив техніку накладання судинного анастомозу. Це – один із «секретів» цього видатного кардіохірурга. На Заході та й у світі не існує такого явища, як монополізація знань. Усі охоче діляться, передають свій досвід іншим колегам і навіть іноземцям. Це звична практика. Багато лікарів навпаки зацікавлені у передачі власних набутків. Тому й не дивно, що Тамеру Турану не шкода було ділитися зі мною своїми знаннями, навпаки, він робив це з великим задоволенням.

Перше оперативне втручання, яке проводив з паном Тураном, було у п’ятирічної дівчинки. Їй діагностували вроджену патологію – дефект міжпередсердної перегородки. Операція тривала півтори години, хоча зазвичай такі оперативні втручання проводять впродовж чотирьох годин. Такі операції виконують з використанням апарату штучного кровообігу, але під час цього втручання серце дитини було зупинене лише на 15 хвилин. Загалом у клініці Туреччини ми освоїли не лише певні техніки кардіохірургічних втручань, але й саму стратегію та особливості клінічного маршруту таких операцій, системного підходу в застосуванні малотравматичних технологій для їх виконання.

– У нинішні часи реформ в України, напевно, доречно запитати про систему та модель охорони здоров’я Туреччини. Що, на ваш погляд, є найпримітнішим та особливим?

– За останні 10 років система охорони здоров’я Туреччини зазнала значних змін, досягнувши європейського та світового рівня за цілою низкою показників, – каже Ігор Гуменний. – Це одна з перших країн, яка привела свій національний стратегічний план у галузі охорони здоров’я відповідно до цінностей та засад Європейської політики підтримки здоров’я й благополуччя населення (за програмою «Здоров’я-2020»). Принципи цієї програми підтримує і держава, і суспільство, їх спільні зусилля спрямовані передусім на забезпечення загального, рівного та сталого доступу населення до якісних медичних послуг, удосконалення національної системи охорони здоров’я.

Загалом медичні послуги в Туреччині надають як державні, так і приватні лікарні. У місцевих клініках проводять всі види лікування, також й високотехнологічні – трансплантацію органів, променеву терапію з використанням системи «кібер-ніж», пересадку кісткового мозку, різні кардіохірургічні операції, лазерні операції, штучне запліднення тощо. При цьому вартість цих послуг значно нижча, ніж у клініках США та Європи. Тож понад 130 тисяч іноземців щороку приїжджають до Туреччини на лікування. Турецькі регіональні лікарні, що спеціалізуються на офтальмології, естетичній хірургії та лікуванні безпліддя, стають дедалі популярнішими серед пацієнтів з європейських країн.

Нині Туреччина витрачає на охорону здоров’я майже вісім відсотків ВВП, а ще кілька років тому ця цифра становила 3-4 відсотка. І це позначається на всіх напрямках діяльності галузі.

Інфраструктура системи охорони здоров’я також удосконалюється, що пов’язано зі швидким зростанням кількості приватних лікарень. З’явилися нові тенденції в секторі охорони здоров’я, приміром, коли на території одного медичного комплексу надаються всі послуги, що належать певній галузі медицини, утворюючи систему «одного вікна».

Кардинальне реформування охорони здоров’я, яке триває вже десять років, засвідчило розширення медичного страхування та доступу до медичних послуг для всіх громадян, особливо найбідніших верств населення. Безперечно, такому успішному поступу сприяли насамперед і економічне зростання, і політична стабільність, і всеосяжна стратегія трансформації системи охорони здоров’я, яку очолила команда лідерів, гнучка система безперервного навчання медперсоналу, розширення інфраструктури тощо. Доступ до послуг охорони здоров’я значно покращився, зокрема, до медичних послуг для матері й дитини, які є основними для зниження показника материнської, неонатальної та малюкової смертності, особливо серед соціально-економічних неблагополучних груп.

Із 1 січня 2012 року в країні запроваджене обов’язкове медичне страхування. Страховка покриває цілковито всі види лікування в державних клініках і частково – у приватних. Всі особи, які проживають у країні, зобов’язані мати загальну медичну страховку. Діти до 18 років, які перебувають на утриманні батьків, отримують медичну допомогу на підставі страховки матері або батька (таким надається необхідна медична допомога, незалежно від дотримання умов оплати страхового внеску й боргу за медичною страховкою). Всіх осіб, які не мають соціального захисту, починаючи з 2012 року, застрахували автоматично.

Лариса ЛУКАЩУК