Сучасні передові технології – в повсякденну практику

Відомо, перед тим, як розпочати оперативне втручання, хірурги традиційно планують послідовність виконання своїх дій. Не виняток й ортопедо-травматологічні операції. Але останніми роками з’явилися нові передові технології, які прийшли до нас з-за кордону та допомагають фахівцям не лише пришвидшити цей процес, але й зробити його якіснішим. Віднедавна такі методики планування оперативних втручань застосовують і в ортопедичному відділенні Тернопільської університетської лікарні.

Сергій ГАРІЯН – завідувач відділення проводить огляд пацієнта

«Навіть важко уявити, наскільки громіздким і тривалим раніше було планування оперативних втручань, – каже завідувач відділення Сергій Гаріян. – Виглядало це приміром так: на рентгенологічному знімку за допомогою транспортира розграфлювали операційне поле, позначаючи ті анатомічні структури, які підлягали корекції. Зрозуміло, що така «креслярська» ручна робота займала чимало часу, важко було й досягти максимальної точності. Завдяки високотехнологічним програмам, які ми впровадили у нашому відділенні, зараз ця процедура значно спростилася, вона доступніша у виконанні та дозволяє отримувати точніші результати. Використовуємо програму комп’ютерного передопераційного планування «mediCAD», яку ми перші застосували на теренах України. Звісно, для наших колег з країн Євросоюзу, США та Канади – це повсякденна практика. Суть цієї програми передопераційного планування в тому, що ми «завантажуємо» цифровий рентгензнімок у спеціальну комп’ютерну програму. «Відрегулювавши» певний масштаб, можемо спланувати у такий спосіб будь-яке інвазивне втручання з приводу різноманітних травм опорно-рухового апарату. Скажімо, при переломах кісток можна спланувати навіть проведення накісткового чи внутрішньокісткового металоостеосинтезу. Є можливість накреслити план майбутньої операції з приводу протезування кульшового, колінного суглоба. У тому, що це доволі якісна та високоточна програма, переконалися на практиці, бо з точністю до міліметра можемо тепер підібрати розмір впадини та ніжки під час протезування кульшового суглоба, тобто вибрати найбільш оптимальний імплант для кожного пацієнта. Також за допомогою цієї програми проводимо планування корегуючих остеотомій, плануємо оперативні втручання з приводу викривлення хребта, зокрема, визначаємо напрямок введення гвинтів, аби скоригувати вісь хребта».

(Зліва направо): Ігор КУТЕЛЬНИКОВ та Юрій ШАЮК – лікарі-інтерни

Значною перевагою цієї методики, за словами завідувача відділення, є можливість спланувати операцію корегуючої остеотомії, коли порушена вісь нижніх кінцівок і часто трапляються деформації кістки на різних рівнях. Усе, що потрібно, – «завантажити» цифрові знімки чи КТ-сканограму й допомогою цієї програми й комп’ютер видасть усю важливу інформацію, зокрема, в якому місці та якого розміру потрібно зробити спилювання кістки, щоб згодом вісь нижньої кінцівки була коректною.

Олександр ЦИБУЛЬСЬКИЙ – лікар-інтерн

Ще однією приємною новиною поділилися фахівці ортопедичного відділення. Нещодавно тут відкрили сучасну автоматизовану та насичену комп’ютерною технікою оглядову кімнату. Як розповів лікар-інтерн Олександр Цибульський, облаштували її за канадськими та європейськими стандартами, коли лікарі можуть оглядати в одному приміщенні одразу кількох пацієнтів. Така організація роботи дуже вигідна і для медиків, і для пацієнтів. Щодня фахівці відділення надають допомогу майже сотні не тільки стаціонарним, але й амбулаторним хворим, які звертаються за консультацією. Крім того, тут проводять розмаїті ортопедичні маніпуляції, які не потребують шпиталізації. Скажімо для пацієнтів з тунельними синдромами, яким проводять медикаментозну блокаду. Лікарі виконують цю маніпуляцію під рентген-контролем. Варто зауважити, що оглядову кімнату обладнали сучасними медичними кушетками, які автоматично регулюються – піднімаються чи опускаються за допомогою пультів управління, на них пацієнтам, власне, й проводять втручання. Серед медичної техніки – електронно-оптичний перетворювач. Щоб читачі краще зрозуміли, що це за техніка, медики називають його ручним рентген-апаратом. З його допомогою лікар може оглянути пацієнта та, побачивши рентген-контрасні структури, виявити перелом кістки або іншу патологію, за необхідності провести репозицію перелому кістки, чи контроль досягнутої репозиції після накладання гіпсової пов’язки, а також багато інших процедур. Кожне робоче місце лікаря в оглядовій облаштоване комп’ютером. До нього надходять цифрові рентгенограми пацієнтів з рентгегенкабінету, який розташований на першому поверсі четвертого корпусу лікарні. Всі комп’ютери під’єднані до загальної бази. Тож лікарю не обов’язково очікувати пацієнта зі знімком в руках, адже всі результати ренгенологічних досліджень є в загальній базі даних.

Лариса ЛУКАЩУК,

Микола ВАСИЛЕЧКО (фото)