Стратегія розвитку медичних бібліотек України: пошук нових форматів

Цій темі була присвячена XVII Міжнародна науково-практична конференція, що відбулася в науковій бібліотеці Тернопільського державного медичного університету ім. І.Я. Горбачевського. Мета заходу, який зорганізував колектив бібліотеки нашого ЗВО спільно з Національною науковою медичною бібліотекою України та секцією працівників медичних бібліотек Української бібліотечної асоціації, – висвітлення питань діяльності медичних бібліотек нашої країни на сучасному етапі, визначення нових напрямів розвитку бібліотечно-інформаційної галузі в медицині. В роботі форуму взяли участь науковці та бібліотекарі з різних міст країни, а також з Польщі. Розмаїття вишиванок, які одягнули учасники конференції, додавало урочистості заходу.

Іван КЛІЩ – проректор ТДМУ, професор

Від імені ректора ТДМУ ім. І. Я. Горбачевського присутніх привітав проректор з наукової роботи, професор Іван Миколайович Кліщ, який наголосив на важливості науково-практичної конференції для бібліотечної справи.

(Зліва направо): Олена ПРОЦІВ – директор університетської бібліотеки, Раїса ПАВЛЕНКО – генеральний директор Національної наукової медичної бібліотеки України

– Бібліотеку можна порівняти з храмом, бо це заклад, де формується духовність людини, – сказав Іван Миколайович. – Сюди приходять для спілкування з книгою. Тут працюють люди, які володіють високою культурою спілкування. Адміністрація ТДМУ приділяє дуже велику увагу бібліотеці, адже це один з важливих підрозділів нашого вишу, де студенти отримують і поглиблюють знання. Щороку університет закуповує для бібліотеки багато нових сучасних видань, насамперед медичних, але не тільки. Торік, приміром, придбано книг на півтора мільйона гривень. Великі кошти виділено на осучаснення книгозбірні, обладнання її комп’ютерною технікою. Послугами університетської бібліотеки користуються нині дедалі більше студентів. Їм тут комфортно. І в цьому велика заслуга людей, які тут працюють.

З вітальним словом до учасників форуму звернулася заступник начальника управління охорони здоров’я Тернопільської облдержадміністрації Лідія Чайковська, яка зазначила, що фонди наукової бібліотека ТДМУ є тими джерелами, на яких виросло не одне покоління кандидатів і докторів медичних наук, викладачів і випускників вишу. Нині ж тут навчаються нові покоління студентів. Лідія Зіновіївна побажала учасникам конференції плідної праці та вагомих здобутків.

Від імені колективу університетської бібліотеки її директор Олена Проців тепло привітала гостей й висловила впевненість, що XVII Міжнародна науково-практична конференція стане важливим етапом на шляху інноваційного розвитку медичних бібліотек України, їх перетворення в сучасні інформаційні центри для науковців, студентів, практикуючих лікарів, дієвим поштовхом для втілення цікавих ідей у практику бібліотечної роботи.

Галина ОВЕЧКІНА – директор обласної наукової медичної бібліотеки

– Попереду в нас з вами багато планів і задумів, реалізовувати які можна, лише об’єднавши зусилля, – сказала Олена Ярославівна. – Впевнена, що цей форум посилить інтеграцію медичних бібліотек, збагатить новими концептуальними підходами щодо формування інформаційного простору нашої держави, сприятиме подальшому розвитку галузевого інтегрованого інформаційного ресурсу. Високий фаховий і представницький рівень учасників зібрання дасть можливість виробити пропозиції та рекомендації, які сприятимуть вдосконаленню бібліотечно-інформаційного забезпечення медичної освіти та науки. Щиро дякую за співпрацю і допомогу в організації та проведенні конференції адміністрації Тернопільського державного медичного університету імені І. Я. Горбачевського, Національній науковій медичній бібліотеці України, Українській бібліотечній асоціації, Тернопільській обласній науковій медичній бібліотеці.

Віктор ГЕОРГІЄВ – директор видавництва «Нова книга» (м. Вінниця)

Олена Ярославівна побажала колегам плідної та конструктивної роботи й успіхів у втіленні запланованого.

Учасники Міжнародної науково-практичної конференції обговорили широке коло проблем. Йшлося про сучасні тенденції розвитку медичних бібліотек України, формування нових напрямків і форм інформаційно-бібліотечної діяльності відповідно до сучасних вимог. Йшлося й про нові послуги та сервіси медичних бібліотек, доступ до світових інформаційних ресурсів для медичної галузі та забезпечення вітчизняної медицини сучасною науковою інформацією. Мовили також про створення власних електронних ресурсів і баз даних та організацію управління ними. Розглянули й питання інтеграції ресурсів книгозбірень у формуванні спільного інформаційного простору та розвитку соціального партнерства з видавничими, громадськими організаціями, установами освіти.

Зокрема, генеральний директор Національної наукової медичної бібліотеки України, заслужений працівник культури України Раїса Іванівна Павленко (м. Київ) у своєму виступі висвітлила питання «Адаптація бібліотек до умов цифрової культури».

Аурелія ВІДЬМА – заступник директора Національної наукової медичної бібліотеки України

Про електронний каталог як основний інформаційний ресурс бібліотеки ТДМУ й основу якісного забезпечення інформаційних потреб студентів розповіла директор бібліотеки ДВНЗ «Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського МОЗ України» Олена Проців.

«Партнерство з внутрішньопереміщеними особами» – такою була тема виступу директора Тернопільської обласної наукової медичної бібліотеки Галини Овечкіної.

З доповіддю «Польський медичний спадок у Києві на переломі ХІХ-ХХ століття» виступив повноважний представник окружної лікарської палати у Варшаві ім. професора Яна Нелюбовіча Кшиштоф Круліковські (Польща).

Ірина КУБАЦЬКА – завідувачка методичного сектора Львівської обласної наукової медичної бібліотеки

Загалом прозвучало понад 30 доповідей.

У резолюції, які ухвалили учасники конференції, відзначено особливу роль медичних бібліотек як головних інформаційних та науково-дослідних баз медичної науки та охорони здоров‘я України.

Лідія ХМІЛЯР,

Микола ВАСИЛЕЧКО (фото)