Світлий спомин про видатного хірурга, досвідченого викладача

24 квітня минає 90 років від дня народження професора Леоніда Миколайовича Хоромського. На білий світ він прийшов у м. Ростов Ярославської області (Росія). Батько й мати – робітники.

1937 року пішов у школу, а через десять років закінчив її. 1947 року вступив до Ярославського медичного інституту, випускником якого став 1952 року.

(Зліва направо): професори Ігор ДЗЮБАНОВСЬКИЙ та Леонід ХОРОМСЬКИЙ (2009 р.)

Упродовж 1952-1956 рр. працював хірургом у м. Петрозаводськ, а з 1953 р. – головним лікарем лікарні морського міністерства.

1955 року отримав значок «Відмінник охорони здоров’я».

З 1956 до 1959 року вчиться на очній аспірантурі на кафедрі факультетської хірургії Ярославського медичного інституту під керівництвом професора А.А. Бусалова та В.П. Матешука. Відтак до 1963 року працює в Омському медичному інституті асистентом кафедри хірургії стоматологічного факультету.

1963 року починає працю в Тернопільському медичному інституті (нині – університет). З 1963 до 1967 року – асистент кафедри факультетської хірургії (під керівництвом проф. Арсена Григоровича Мартинюка та проф. Петра Омеляновича Огія).

1967 року отримав звання доцента цієї кафедри.

З 1971 до 1979 року працює доцентом кафедри госпітальної хірургії під керівництвом проф. Юрія Теофіловича Комаровського. Опісля перейшов працювати на новостворений факультет удосконалення лікарів Тернопільського державного медичного інституту, доцентом кафедри хірургії (завідувачі кафедри – проф. Гаджієв, а потім проф. В.Г. Микуляк), водночас був першим деканом цього факультету.

З 1984 до 1992 року – завідувач кафедри хірургії факультету удосконалення лікарів.

З 1992 до 1997 року працював професором кафедри хірургії факультету післядипломної освіти Тернопільської державної медичної академії ім. І.Я.Горбачевського, а з 2004 року – професором Тернопільського державного медичного університету.

Колектив кафедри хірургії вітає професора Леоніда Хоромського з його 80-літтям (2009 р.)

Професор Л.М. Хоромський – автор 86 наукових друкованих праць, чотирьох винаходів і патентів, восьми методичних рекомендацій для лікарів, двох монографій («Медикаментозна корекція моторно-евакуаторних порушень після резекції шлунка» та «Біоритми органів людини»).

Під керівництвом Л.М. Хоромського виконано чотири кандидатських дисертації. 1985 року за наукові розробки в галузі лікування та запобігання післярезекційних ускладнень Л.М. Хоромському було присвоєно звання лауреата Виставки народного господарства України й він отримав медаль і диплом ІІ ступеня.

52 роки активної роботи в хірургії, широкий об’єм оперативних втручань. Це й операції в абдомінальній та торакальній хірургії, травматології та ортопедії, в пластичній хірургії.

Неповний різнобічний перелік операцій, які виконав свого часу професор Л.М. Хоромський:

– резекція кардіального відділу стравоходу з накладання езофагогастроанастомозу;

– 1968 року першим у Тернополі виконав холедоходуоденоанастомоз;

– декортикація плеври при тотальній емпіємі;

– внутрішнє дренування внутрішньопечінкових жовчних ходів при раку воріт печінки за допомогою поліхлорвінілової трубки проведеної підшкірно в петлю тонкої кишки;

– оперативне лікування хронічного калькульозного панкреатиту шляхом формування анастомозу між вірсунгіальною протокою та тонкою кишкою;

– видалення всієї товстої кишки при тотальному виразковому коліті з накладанням ентероректального анастомозу;

– підшкірна пластика стравоходу товстою кишкою;

– формування носа шкірним лоскутом за методом Філатова;

– видовження нижньої кінцівки за допомогою вставки резекованого ребра;

– уперше запропонував в Тернополі однорядний шов під час операції на органах шлунково-кишкового тракту вузликами в середину за В.П. Матешуком.

З дружиною Зінаїдою Миколаївною, лікарем-педіатром, разом прожив 50 років. Діти: син – Володимир Леонідович, працює інженером у Києві, виховує дві донечки, донька – Олена Леонідівна, лікар-педіатр, теж працює в українській столиці, виховує двох синів.

Не стало професора Леоніда Миколайовича Хоромського 22 липня 2010 року.

Леонід Миколайович проявив себе як видатний хірург, досвідчений викладач, організатор, люблячий батько та дідусь. Користувався авторитетом поміж колег, студентів, працівників, він завжди був ввічливим та уважним.

Видатний фахівець-хірург, плідний науковець і чуйна та інтелектуальна людина назавжди залишився в пам’яті колег та учнів.

Інформацію надала кафедра

хірургії ННІ післядипломної освіти