Світлана Мацьковська: «Яку професію оберу, знала ще в дитинстві»

На жаль, в усьому світі є чітка тенденція до збільшення очних хвороб. Це – плата людства за блага цивілізації. Пристосовуючись до швидкого темпу нинішнього життя, мусимо володіти різними технічними пристроями й засобами, а телевізори, комп’ютери, мобільні телефони, де зображення концентрується на маленькому екрані, здоров’я очам не додають. Відтак, якщо раніше в класі з тридцяти дітей лише один-двоє мали окуляри, то нині таких не менше десятка. В Японії, яка є високотехнологічною країною, вже майже половина школярів потребує корекції зору.

На стан зорових функцій впливає також тривалість життя. Більшість літніх людей мають вікові хвороби очей. Але якщо за кордоном головною причиною слабкозорості є так звана вікова макулярна дегенерація, то в нас тенденція дещо інша: на першому місці серед недуг ока – глаукома, на другому – дегенеративні захворювання сітківки та хвороби зорового нерва, на третє – виходять травми очей та їх наслідки.

В офтальмологічному відділенні університетської лікарні допомагають пацієнтам побачити світ у всіх яскравих барвах. Нині відділення на дуже високому рівні й завоювало неабиякий авторитет в області. Тут працюють висококваліфіковані працівники, які віддаються цій справі сповна. Про що засвідчують сотні подяк, які надходять від вдячних пацієнтів, зокрема, і до нашої редакції. Нині не випадково обрали офтальмологічне відділення, оскільки 21 листопада свій ювілей відсвяткувала операційна медсестра Світлана Петрівна Мацьковська.

– Щаслива, що стала саме медсестрою, – мовить ювілярка. – Вважаю, що це одна з найблагородніших професій. Ти сієш добро в серця недужих, допомагаєш лікарю вилікувати їх, підтримуєш увесь післяопераційний період. Наше відділення – міцна команда, де кожен стоїть один за одного горою, підтримує у труднощах і непростих ситуаціях. Тут різне буває, ніколи не знаєш, з якою недугою привезуть пацієнта. Скільки ж людей унаслідок нещасних випадків до нас потрапляють! Тут у лікарів майже ювелірна робота, бо треба рятувати найцінніше – зір. Загалом офтальмологія – надзвичайно цікава галузь медицини – є можливість кардинально змінити людині життя, надати йому нову якість. Почасти до нас привозять людей, які через недугу майже не бачать, не можуть виконувати найелементарнішого, потребують стороннього догляду. Вдала ж операція знову робить їх щасливими. Здорові зрячі люди мають цілком іншу психологію й не можуть повною мірою розуміти незрячих – дуже вразливих, надто чутливих людей, які потребують великої уваги та терпіння.

Робота медсестри потребує великого серця. Клопочучись біля хворих, жінки в білих халатах виконують титанічну працю.

– Найбільша винагорода – це сонячна посмішка хворого, – підсумовує медсестра. – Коли розумієш, що допомогла, отже, недаремно живу на цьому світі.

– Будь ласка, дайте відповіді на кілька коротких запитань. Ваша професія для вас…

– … мрія з дитинства. Хотіла допомагати людям. Батьки були задоволені моєму вибору й завжди підтримували.

– Справжня медсестра повинна бути…

– … відповідальна, доброзичлива, охайна, чуйна.

– Аби бути щасливим…

– … потрібно постійно прагнути до цього щастя й розуміти його. Воно залежить не від обставин, а від себе самого.

– Сімейні цінності…

– … для мене – це любов повага взаєморозуміння.

– Улюблене заняття…

– … вишивка бісером.

– Улюблений письменник…

– … Тарас Шевченко та Леся Українка.

– Гроші…

– … не приносять щастя, але діють надзвичайно заспокійливо.

– Життєве кредо…

– … крізь терни до зірок!

Колеги щиро вітають іменинницю й бажають:

Скільки років тобі – не питаєм,

Хай зозуля рахує у гаю,

Ми з тими літами вітаєм,

Що постукали в душу твою.

Те бажаєм, що щастям звуть люди,

Хай усмішка не сходить з лиця,

Хай життя твоє піснею буде,

А цій пісні не буде кінця.

Хай над тобою небо голубіє,

Не знають втоми руки золоті,

Душа нехай ніколи не старіє,

А серце не втрачає доброти!

Мар’яна СУСІДКО,

Микола ВАСИЛЕЧКО (фото)