Професор Степан Вадзюк: «Глобальна катастрофа почалася з дрібниць»

Науковець і космічна туристка Аношен Ансарі якось розповіла про свої враження від польоту у відкритий космос: «Дивлячись на Землю з тої висоти, ти не можеш виявити різниці між расами. Все, що доступне для погляду, – це блакитна куля – місце, яке кожен з нас повинен оберігати, якщо хоче довго тут жити. Коли оглянутися довкола – побачиш лише безкінечну чорноту пустки. І саме в космосі дуже чітко стає зрозумілим, що людині більше немає куди повертатися. Тільки у свій затишний прихисток».

Професор Степан ВАДЗЮК

На свою Землю. Яку ми так нещадно нищимо. Саме завдяки «людині розумній» атмосфера – життєдайний шар срібного серпанку навколо Землі невпинно зменшується. Про страшні та реальні наслідки спалювання органічних носіїв сьогодні розповідає завідувач кафедри фізіології з основами біоетики та біобезпеки Тернопільського державного медичного університету ім. Івана Горбачевського, голова Тернопільського обласного осередку Всеукраїнської екологічної ліги, академік Української екологічної академії наук, заслужений діяч науки і техніки України, професор Степан Несторович Вадзюк.

– Степане Несторовичу, невже це лише в Україні всі так люблять спалювати минулорічне листя, замість того, щоб його утилізувати більш здоровим чином?

– До цього питання, яке Ви ставите, треба підходити значно ширше, насамперед – для появи розуміння взаємозв’язків і наслідків. Йдеться про забруднення атмосфери взагалі, і, як наслідок цього – глобальне потепління.

Основна причина останнього, і це вже є беззаперечним фактом, – нагромадження вуглекислого газу, метану. Ці, так звані парникові гази, призводять до забруднення атмосфери, а зростання їх концентрації в атмосфері – до затримки теплового випромінювання Землі.

Останні прогнози від вчених, які вивчають цей феномен, дуже песимістичні. Якщо радикально не буде змінено ситуацію, не зменшено концентрацію шкідливих газів в атмосфері до 2035 року, то на земній кулі розпочнуться незворотні зміни.

– Цифри вражають. Дуже неприємно виходити ввечері на вулицю та задихатися від їдкого диму. Але невже звичайна бабуся в селі причетна до цих жахливих наслідків?

– Подумаєш, жменьку старого листя спалила. чи сухої трави минулорічної. Але з «точкових» дрібниць виростає «снігова куля». Наслідки цього, як бачите, світового масштабу.

На мою думку, слід вдосконалювати й законодавство, й роботу з людьми – щоденну, таку, коли немає байдужих. Хто розуміє цей страшний вплив – повинен бути високо свідомим. І не лише ставати прикладом для сусідів на приватних житлових ділянках, а й активно втручатися, щоб запобігти підпалам.

– Яким чином це можна робити?

– Якщо ви побачили джерело диму – то маєте всі права, щоб зателефонувати в поліцію та представити відео- чи фотодокази або хоча б назвати вулицю виявленого правопорушення. Також можна телефонувати в «Екологічну інспекцію» в Тернопільській області ((0352) 25-95-82). За такі адміністративні правопорушення винуватець повинен буде спалити штраф.

Але мене, як еколога, більше турбує запланований перехід тернопільських котелень з газу на торф. Колись наше місто було одним з найзеленіших і чистіших міст України. Виявляється, ці котельні не підпадають під статтю 152 Кодексу України «Про адміністративні порушення», адже перший, кого згідно з нею можуть оштрафувати, це звичайний мешканець, який здійснив підпал. Однак шкода від котелень буде чинити набагато гірший вплив. І вже зараз, доки таких котелень у нашому місті ще небагато, можна уявити масштаби негативних наслідків у недалекому майбутньому, якщо ситуація не зміниться на краще.

– Громадськість була повідомлена про те, що фільтрувальні установки на переобладнаних торф’яних котельнях повинні б захищати від парникових газів.

– Знаєте місто Смілу Черкаської області? Так ось цьогоріч там випав чорний сніг. І причиною цього є використання твердопаливних котлів. Влада обіцяла і фільтри, і високоякісну техніку! Нові ж фільтри є дуже дорогими. Не змогла влада дозволити собі придбати обіцяне. Кіптява, яка утворюється з неповністю спалених продуктів органіки (листя, трави, торфу) – це перше, що було видно жителям. До слова, мешканці деяких мікрорайонів Тернополя вже виявляли в себе чорну кіптяву на підвіконнях. Гази ж, які утворилися внаслідок цього неповного згорання, звичайно, пішли в атмосферу.

– Маєте на увазі парникові гази – метан і вуглекислий газ?

– Не лише. Адже при спалюванні органіки виділяються ще не до кінця вивчені у своєму шкідливому впливі діоксини. Україна не має жодної лабораторії, яка б змогла визначити в повітрі вміст цих сполук. Проте факт їхнього реального утворення – засвідчений результатами досліджень закордонних вчених.

– У чому небезпека діоксинів?

– Ці речовини надзвичайно небезпечні для здоров’я людини, передусім через те, що нагромаджуються в організмі. Подихали сьогодні – вони залишаться в організмі. І завтра, і щодня, доки працюватимуть котельні на торфі. При нагромадженні їх до певної критичної межі, що залежить від віку, статі, фізичної активності людини та її опірності, вони набувають онкогенних властивостей. Іншими словами, мають усі шанси стати однією з причин, що викликають розвиток злоякісних пухлин.

Підсумовуючи, нагадую, що наслідки глобального потепління відчувають на собі всі жителі Землі. Але, якщо мовити про найшвидший за ефектом вплив від того ж багаття, яке горить при спалюванні стерні, трави, гілок, то це подразнювальний. Він водночас може спровокувати й напад бронхіальної астми, й стенокардії чи підвищення артеріального тиску, не кажучи вже про кон’юнктивіт і бронхіти. І найстрашніше – це злоякісні пухлини.

– Як же вийти з цієї ситуації?

– Щоб не спалювати листя, як в приватному секторі, так і в масштабах міста, слід на кожній присадибній території створити компостну яму. Навіть не яму. Можна це робити в ємності, у великому поліетиленовому мішку, головне, щоб був забезпечений доступ повітря та вологи. Також хочеться привернути увагу до ще одного важливого питання: перспективність застосування сонячної енергетики, вітрової, навіть атомної. Так, наприклад, у світі широко використовують ті ж таки АЕС. Реактори вдосконалюють – їх будують не потужними, але у великій кількості. Надійними, а в разі аварії, вони забезпечені надійною ізоляцією. Проте колишня трагедія на ЧАЕС викликає неймовірний спротив.

– Має минути час, щоб змінилася свідомість людей, зрештою, з’явилися нові покоління, які розумітимуть зворотню силу розгніваної природи, чи не так? Як чинити, щоб себе захистити?

– Насамперед не допускати зростання концентрації цих речовин в атмосфері. Робити це потрібно негайно, в жодному разі не чекати зміни поколінь. Жорсткими методами і поєднуватися до процесу захисту всім без зволікань. Захищатися, звичайно, можна – пити достатньо води, вживати вітаміни, з будинку не виходити взагалі (сміється), але ж атмосфера при цьому залишатиметься забрудненою!

За розрахунками вчених, зараз на земній кулі росте майже три мільярди дерев. Аби змінити газовий склад атмосфери, зменшити кількість парникових газів, або хоча б не допустити їх зростання в найближчі десятиліття, слід висадити 1 трильйон дерев. Отож при населенні 7,7 мільярдів осіб, слід збільшувати кількість зелених насаджень і шукати шляхи, щоб навіть на побутовому рівні не забруднювати атмосферу.

Має бути висока екологічна свідомість громадян. Це може бути досягнуто за інтенсивної щоденної просвітницької роботи: в школах, у вишах, це мають рекламувати засоби масової інформації, звучати на кожному кроці. Також слід використовувати альтернативні джерела енергії. Це справді ті шляхи, які можуть зберегти життя не лише тернополян, а й людства.

Наталія ВОЛОТОВСЬКА,

кандидат медичних наук