Привернули увагу до теми первинних імунодефіцитів

Щороку 22-29 квітня у світі відбуваються заходи, присвячені приверненню уваги до теми первинних імунодефіцитів. Це вкрай необхідно, щоб медична спільнота та громадськість більше знали про це. Не залишилася осторонь й кафедра дитячих хвороб з дитячою хірургією Тернопільського національного медичного університету імені Івана Горбачевського.

Професор Оксана БОЯРЧУК з групами 5 та 6 курсів під час обговорення етапів діагностики первинних імунодефіцитів

Первинні імунодефіцити (ПІД) у дітей та дорослих зумовлюють розвиток частих рецидивних інфекцій, які важко піддаються лікуванню. За статистикою, з 500 осіб одна має імунодефіцит. З насторожуючими ознаками, визначеними представниками фонду «Jeffrey Modell Foundation» та Асоціації імунологів України, повинен бути ознайомлений кожен клініцист, адже нині відомо понад 350 різних ПІД.

На практичних заняттях зі студентами протягом тижня обговорювали різні проблеми дитячої імунології, розбирали насторожуючі ознаки первинних імунодефіцитів у дітей та клінічні випадки рідкісної патології.

Під час проведення акції

Акція, яка мала на меті нагадати лікарям і розповісти пацієнтам про цю проблему, відбулася в поліклінічному відділенні № 1 ТМДКЛ. Майбутні лікарі спілкувалися з досвідченими педіатрами, з батьками маленьких пацієнтів.

Студенти із задоволенням роздавали тернополянам буклети з інформацією про ПІД і гелеві кульки маленьким пацієнтам. Також вони розповідали, що ПІД – це група тяжких генетичних захворювань, які спричинені порушенням імунних механізмів захисту. Вели роз’яснювальну роботу про те, що існують «відносно легкі» форми, з якими пацієнт живе, не розуміючи причини своєї захворюваності.

Усі форми ПІД складно діагностувати. Саме тому так важливо знати насторожуючі ознаки.

Нині у світі та в Україні існують пацієнтські організації й доброчинні фонди допомоги дітям і дорослим з ПІД. Вони допомагають з дороговартісним лікуванням людям, які страждають від небезпечних для життя захворювань, надають психологічну та правову підтримку пацієнтам та їхнім сім’ям, підтримують програми з підвищення обізнаності щодо ПІД.

До такої програми приєдналися студенти під керівництвом кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією.

Також акція відбулася й у поліклінічному відділенні ТОДКЛ. Майбутні лікарі спілкувалися з мешканцями області. Щороку в Україні народжується майже 100 дітей з різними імунодефіцитними станами. Результати лікування великою мірою залежать від своєчасної діагностики та лікування. Запідозривши перші ознаки такого стану, потрібно звертатися за медичною допомогою до педіатра. Власне, такі пам’ятки з насторожуючими ознаками ПІД поширювали студенти.

Інформацію надала кафедра

дитячих хвороб з дитячою хірургією