Пече паску за 100-річним рецептом

Оксани БОДНАР

Лікарня для медичного реєстратора Оксани Боднар – другий дім. Сюди вона влаштувалася на роботу 20 років тому, одразу після закінчення школи, паралельно здобувала вищу освіту в Тернопільському технічному університеті ім. І. Пулюя. За всі ці роки вона й не думала змінювати фах. Каже, що тепер не уявляє себе в іншій сфері.

– Моя робота більше «паперова», але це мені дуже подобається, – розповідає Оксана Боднар. – Я реєструю хворих, які звертаються за допомогою до університетської лікарні. Потік недужих за ці роки набагато збільшився. Перед самим Великоднем людей навпаки меншає. Всі готуються до свята.

Для самої Оксани Боднар Великдень – велике родинне свято, переплетене з українськими традиціями. Всі її рідні збираються за одним столом. У Чистий четвер вона випікає паски. Рецепт – незвичний, його передають з покоління в покоління.

– Цьому рецепту вже понад 100 років, – каже пані Оксана. – Його передають з покоління в покоління по лінії свекрухи. Вона й навчила мене. Паска ця виходить смачна й тривалий час не черствіє. Щоправда, ми її трохи вдосконалили, додаємо курагу, родзинки, цедри апельсина та лимона. Раніше такі ласощі в селі були недоступними. Тепер у супермаркетах усіляка всячина. Між собою рецепт називаємо «паска по-ремезівськи», від села Ремезівці, звідки родом мій чоловік.

Паска по-ремезівськи

Півлітра молока, півпачки дріжджів, 700-800 г цукру, 10 яєць, 300 г маргарину, 100 г олії, 1 столова ложка горілки, дві пачки ваніліну, родзинки, цедра апельсина, цедра лимона, курага.

У 100 грамах теплого молока треба розвести дріжджі. Потім в окремій мисці збити 10 яєць. Додати півлітра молока і суміш дріжджів з молоком. Усе перемішати та додати борошна.

– Борошно завжди даю «на око», – розповідає пані Оксана, – спершу сиплю кілька невеликих склянок, має вийти консистенція густої сметани.

Цю опару слід поставити на годину в тепле місце. Опісля до неї додає 700-800 грамів цукру, 100 г олії, розтоплений маргарин і столову ложку горілки.

– З цукром треба бути обережним, щоб не переборщити, бо тісто вийде «забитим», – зауважує вона. – Горілку додають до тіста, щоб паска швидко не черствіла.

Далі черга за рештою борошна. Тісто має вийти, як на пиріжки, щоб не липло до рук. Потім дати цедру лимона та апельсина, подрібнену курагу та родзинки. Все ретельно вимісити та викласти в паперові форми. Їх тістом слід заповнити лише до половини й поставити в тепле місце, щоб підросли. Відтак розігріти духовку до 180 градусів і випікати впродовж 45 хвилин.

– Коли бачу, що тісто піднялося трохи вище рівня країв форми та має зверху гарно запечену скоринку – це означає, що паска готова, – додає співрозмовниця. – Коли паска вистигне, прикрашаю її глазур’ю та обов’язково декоративними хрестиками. Це ніби вкладаю в неї душу та дух самого свята. Також мені подобається прикрашати паску шматочками шоколаду. Головне – братися до випікання пасок з гарним настроєм і добрими думками, тоді все вдасться.

Оксана Боднар зізналася, що випічка – одна з її захоплень. На день народження своїх рідних вона часто пече торти. Переконана, що домашня випічка не зрівняється ні з чим. Бо ж коли людина вкладає в роботу всю душу й любов, то смаколик не може не вдатися.

Мар’яна СУСІДКО