Пародонтит: допоможуть сучасні методи лікування

Всесвітній день здоров’я ротової порожнини відзначили 20 березня, хоча впевнена, більшість людей навіть не здогадується, що є на календарі така дата. Святом її не назовеш, але це добра нагода, щоб замислитися над станом своєї ротової порожнини та ясен і відвідати стоматолога. Саме він розкаже про стан ваших ясен, бо ви можете навіть не здогадуватися про небезпеку. Можливо, комусь така завбачливість видається нав’язливою ідеєю, але статистику не обманеш: майже 90 відсотків українців потерпають від захворювань тканин пародонта. Випередивши славнозвісний карієс, пародонтит вийшов на перше місце стоматологічних проблем співвітчизників. Аби привернути увагу наших читачів до цієї недуги, вирішила поспілкуватися зі спеціалістами стоматологічного факультету Тернопільського медичного університету. Доцент кафедри терапевтичної стоматології Наталія Чорній каже, що й справді ця проблема нині надзвичайно актуальна, але в більшості людей проблеми з яснами на початкових стадіях хвороби зазвичай не викликають занепокоєння. Насправді ж це дуже небезпечно, адже запальний процес у роті є джерелом різних хвороб внутрішніх органів і систем організму. І наукові дослідження це підтверджують. Буває, що єдиним та істотним симптомом упродовж тривалого часу є неприємний запах з рота. Тому й звертаються пацієнти до фахівців уже на пізній стадії хвороби, коли виникає різка рухливість зубів, абсцеcування та, нарешті, біль навіть при звичайному стисненні зубів чи під час прийняття їжі.

– Поняття пародонт об’єднує комплекс тканин – періодонт, кістка альвеоли, ясна з окістям, цемент кореня, пов’язані генетичною та функціональною спільністю, – пояснює Наталія Чорній. – Пародонт виконує низку важливих функцій: утримує зуб, формує бар’єр, який перешкоджає проникненню мікроорганізмів і шкідливих речовин у ділянку кореня, забезпечує живлення зуба, рефлекторну функцію, адже в періодонта багато чутливих нервових закінчень.

Ангеліна СЕРВАТОВИЧ – кандидат медичних наук

Більшість людей й справді вважає, що найбільше зубів втрачається внаслідок карієсу, але захворювання пародонта, особливо генералізований пародонтит, у 5-10 разів частіше стає причиною втрати зубів, ніж карієс. За класифікацією ВООЗ до захворювань пародонта належать гінгівіт, пародонтит, пародонтоз, ідіопатичні процеси у пародонті та пародонтоми.

Захворювання пародонта виникають під впливом різноманітних місцевих і загальних чинників. Помітну роль в їх виникненні відіграють місцеві фактори – наявність зубних бляшок, мікробних токсинів, аутоімунні процеси, травмування, функціональна недостатність тканин пародонта. Серед загальних чинників варто зазначити ендокринні зміни, захворювання шлунково-кишкового тракту та ін.

За словами лікаря, пацієнти звертаються до стоматолога на задавненій стадій хвороби, коли зуб урятувати вкрай складно. До того ж генералізованний пародонтит навряд чи обмежиться одним зубом, адже це генералізоване захворювання. У молодому віці воно проявляється запаленням ясен, це так званий гінгівіт. За своєчасного кваліфікованого лікування гінгівіту вдається запобігти його переходу в генералізований пародонтит і, таким чином, втраті зубів. Ще одна небезпека в тому, що розвиток патологічного процесу в пародонті справляє дуже значний вплив на загальний стан організму. Це зумовлено тим, що умовно-патогенні мікроорганізми з уражених тканин пародонта дуже легко проникають у кров і розносяться по всьому організму. У подальшому вони осідають у внутрішніх органах і спричиняють ураження серця (ендокардит, міокардит тощо), суглобів, нирок, легень тощо. Це підтверджує той факт, що під час мікробіологічних досліджень у цих внутрішніх органах виявляють ті ж самі мікроорганізми, що і в ураженому зубі.

Усе це свідчить про негайну потребу своєчасного лікування захворювань пародонта. На початкових стадіях захворювання, коли запальним процесом охоплено лише ясна, лікувального ефекту можна легко досягнути раціональною гігієною порожнини рота та відносно незначним медикаментозним лікуванням. Це значно зменшує кількість зубних відкладень і, відповідно, умовно-патогенних мікроорганізмів. Лікування генералізованого пародонтиту, крім гігієнічних заходів, потребує застосування терапевтичних, ортопедичних, ортодонтичних, хірургічних і фізіотерапевтичних методів. Воно досить тривале й після проведеного курсу лікування потрібний постійний диспансерний нагляд за хворим. Проте правильно проведене комплексне лікування є дуже ефективним і в разі підтримуючої терапії дає змогу зберегти ротову порожнину та загальний стан пацієнта в доброму стані.

Одним із сучасних медичних закладів Тернопільщини є стоматологічний центр Тернопільського державного медичного університету ім. І. Горбачевського. Це потужна наукова структура, де, крім інших напрямів, вивчають й проблему профілактики та лікування захворювань пародонта. У цьому центрі працюють досвідчені лікарі та наукові працівники. Людям із захворюваннями пародонта тут надають стоматологічну допомогу із використанням сучасного обладнання. До кожного з пацієнтів застосовують індивідуалізований підхід, з урахуванням особливостей перебігу недуги, причин її виникнення, наявності супутніх захворювань. Тобто відвідувач отримує повноцінну терапевтичну допомогу й медикаментозне лікування.

– Упродовж багатьох років займаємося лікуванням запальних і дистрофічно-запальних захворювань пародонта, – каже доцент Наталія Чорній – У нас для цього є чималий арсенал стоматологічної техніки, а також створені умови, щоб провести якісну гігієну ротової порожнини й призначити терапевтичне лікування. Щоб провести професійну гігієну порожнини рота, ми придбали ультразвукові скалери, содоструменеві апарати.

Окрім терапевтичних, у стоматологічній клініці медичного університету розробили й методики хірургічного лікування захворювань тканин пародонта. Кандидат медичних наук Ангеліна Серватович каже, що тут освоїли й успішно проводять вестибулопластику, а також клаптові операції, відкритий та закритий кюретажі. Також помічною у таких випадках є й техніка шинування рухомих зубів, а згодом стоматолог проводить хірургічну корекцію – видалення інфікованих тканин навколо зуба. Зазвичай такого втручання потребують пацієнти із задавненою недугою – кровоточивістю ясен, рухомістю зубів, глибокими пародонтальними кишенями та відкладеннями у міжзубних щілинах. Методи хірургічного лікування дають змогу досягти періоду стабілізації захворювання на 10-15 років. Утрачені внаслідок генералізованого пародонтиту зуби можуть бути відновлені за допомогою ортопедичного лікування з використанням різноманітних конструкцій зубних протезів.

Варто зауважити, що на кафедрі терапевтичної стоматології підготовлено чимало дисертаційних робіт щодо лікування захворювань пародонта у пацієнтів з розмаїтими супутніми патологіями. Цей науковий доробок вчені-стоматологи ТДМУ втілюють у щоденну практику. Як приклад – нещодавній випадок успішного лікування пацієнтки з генералізованим пародонтитом важкого ступеня. Жінка звернулася до фахівців університетської клініки зі скаргами на рухливість зубів, на яснах утворився пародонтальний абсцес, турбував нестерпний біль. Після призначеного лікування та стоматологічних процедур, її стан значно покращився, а через кілька днів зник і біль у яснах. Під час лікування пацієнтів з такими проблемами фахівці, як правило, призначають комплекс заходів – використання антисептика, остеотропну терапію, нестероїдні протизапальні препарати місцевої чи загальної дії. Важливим етапом у лікуванні захворювань пародонта, зазначає Наталія Чорній, є щоденна гігієна ротової порожнини, яку проводить сам пацієнт, та дотримання рекомендації стоматолога, зокрема, застосування інтрадентальної гігієни, спеціальних зубних паст і місцевих антисептиків, ополіскувачів. Лише в тісному тандемі лікаря та пацієнта, який виконує його рекомендації та підтримує щоденну гігієну ротової порожнини, можна досягнути успіху в лікуванні захворювань пародонта.

Лариса ЛУКАЩУК,

Микола ВАСИЛЕЧКО (фото)

Поділитися...
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin