Пам’яті мужнього пожежника

Півстоліття тому, 5 травня 1969 року, наш навчальний заклад спіткало лихо. Пожежа пошкодила актову залу, аудиторію № 1 і дах фізіологічного корпусу.

Роман Юрійович ГРАЛЮК (29.01.1925-05.05.1969)

Пожежа забрала життя одного з рятувальників. Коли пожежники Тернополя прибули на місце події, то зрозуміли, що власними силами їм з вогнем не впоратися. Вони попросили допомоги в пожежних служб сусідніх районів. Одним з перших прибув караул 13-ї професійної пожежної частини міста Збаража на чолі з командиром відділення Романом Юрійовичем Гралюком. Командир зі стволом дістався четвертого поверху та розпочав гасіння. І в цей час обвалилося дерев’яне перекриття.

Уночі мені випало чергувати на даху фізіологічного корпусу разом з колегою загиблого. Ми обережно добралися до крила, яке виходить на вул. кардинала Й. Сліпого (тоді – вул. Зої Космодем’янської). Хотіли пересвідчитися, що ділянок повторного загоряння немає. При високій температурі повітря ступали дуже обережно дерев’яною платвою. З обох боків лежало розжарене вугілля, завезене ще 1957 року. Згори воно виглядало сіро, але досить було кинути в нього маленький камінчик, як воно вибухало, наче вулкан.

Пожежник, з яким я вночі чергував, розповів, як загинув його товариш. Сталося це біля аудиторії № 1. Почало обвалюватися горищне перекриття. Відчувши смертельну небезпеку, вони кинулися вдвох утікати. Моєму співрозмовнику вдалося через вікно на мотузці спуститися вниз, а Гралюк застряг у дверному прорізі, що з обох боків був завалений палаючими дерев’яними конструкціями. Самостійно вибратися звідти пожежник не зміг, і допомогти йому можливості не було.

12 травня на засіданні облвиконкому (протокол № 10) було прийнято рішення видати сім’ї загиблого одноразову матеріальну допомогу в розмірі 500 крб.

Романа Юрійовича посмертно нагородили медаллю «За отвагу на пожаре». У вересні 2004 року у Збаражі, де він народився й провів життя, на його честь встановили меморіальний знак. Рішенням міськвиконкому № 131 від 24.04.2001 року його ім’я занесене до Почесної книги Збаража.

У пам’ять про мужнього пожежника в області запровадили щорічні змагання з пожежно-прикладного спорту на Кубок Романа Гралюка. Крім того, за сприяння управління сім’ї, спорту та туризму Тернопільської міської ради та управління з надзвичайних ситуацій в м. Тернополі щороку проводять баскетбольний турнір його пам’яті між учнями шкіл обласного центру. У «Віснику управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області» (2015. – № 16. – Стор. 8) опубліковано ґрунтовну статтю про героя-пожежника.

Василь ФАЙФУРА,

професор