Осіння депресія: як поповнити запас енергії

Перехід від літа до осені позначається певним зниженням життєвого тонусу та уповільненням обмінних процесів. Утім, не кваптеся з діагнозом, осіння нудьга – це ще не депресія, стверджують фахівці. Йдеться лише про зниження тонусу вашого організму – реакцію пристосування до змін геомагнітного поля Землі. Що таке осіння депресія та як її позбутися, з’ясовували в компетентного фахівця – головного експерта зі спеціальності «Психіатрія» управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА Лесі Косовської.

– Лесю Володимирівно, восени багато людей відчувають ознаки депресії – не хочеться вставати з ліжка, йти на роботу, взагалі, нудно, сумно й якось нерадісно на душі?

– Не варто гадати, що осіння нудьга – це вже депресія. Навіть у психіатрії це поняття дуже різнорідне. Взагалі слово «депресія» походить від латинського «Depressio» – «придушення», «пригнічення» й означає стан людини, як занепад душевних і фізичних сил.

Мовити ж про депресію як про захворювання слід лише тоді, коли два основні її симптоми – зниження настрою та неможливість отримати задоволення від того, від чого ви його одержували раніше, – тривають понад два тижні. Це вже привід звернутися до психолога або психіатра.

Якщо бути достатньо прискіпливим, вивчаючи причини стану визначеного як депресія, то можна знайти кілька вельми примітних і корисних фактів.

Депресія завжди, тобто у всіх без винятку випадках, пов’язана з втратою чогось важливого для людини, саме втратою. Напевно, не потрібно доводити те, що депресія виникає вслід за смертю когось з близьких, чи, скажімо, від розлуки з коханою людиною. Отож сприймаємо це як закономірність: втрата цілком очевидна, тому й настала депресія.

Кажемо, що депресія – це занепад фізичних і душевних сил. А що відбувалося спочатку? Які сили залишають нас раніше – фізичні чи душевні? Для когось, можливо, це буде новиною, але душевний спад завжди передує фізичному.

Депресія – насамперед пригнічення духу, яке спричиняє згодом пригнічення фізичне. Депресія духу призводить до того, що виникає депресія тіла, фізичного стану організму. Такий стан уповільнює реакцію. Людина, яка страждає від депресії, виглядає старшою й почувається так само старшою. Якщо ви згадаєте деякі основні симптоми депресії: занепад сил, втрата апетиту, труднощі з концентрацією уваги, порушення сну та генералізований біль, зниження статевого потягу, помітите, що деякі з них збігаються з ознаками природного старіння. Депресія так впливає на зовнішній вигляд та здоров’я, що людина з часом починає виглядати на 10 років старшою, в неї опускаються плечі, навколо очей з’являються зморшки. Навіть помірно похмурий душевний стан протягом 1-2 днів може зробити вас значно сприйнятливішим до багатьох хвороб. Коли в людини починається депресія, це найперше позначається на м’язовому тонусі. Зниження м’язового тонусу призводить до «провисання» м’язів, тому в людей, які страждають від депресії, з’являються скорботний вираз обличчя, пониклий вигляд. Та спричинені депресією зміни набагато глибші. Вчені вважають, що депресія послаблює імунну систему, прискорює ущільнення артерій і сприяє виникненню деяких різновидів артриту. Коли перебуваєте в стані депресії, активність імунної системи падає до рівня, властивого людям, які старші за вас на 25-30 років. Депресія також може спричинити розвиток атеросклерозу – захворювання, під час якого на стінках артерій осідають жирові бляшки, а він водночас призводить до розвитку ішемічної хвороби серця. Ревматоїдний артрит – ще одне захворювання, яке може посилитися або навіть з’явитися внаслідок депресії, яка просто дала поштовх до цього. Запам’ятайте, що під час затяжної, тобто, яка не минає протягом двох тижнів, депресії є потреба звернутися до лікаря та пройти лікування антидепресантами.

– Отож логічно, виникає запитання: в який спосіб маємо повернути собі добрий настрій?

– Якщо депресія триває лише кілька днів й не впливає на працездатність, можливо, вам допоможуть такі поради. Запишіть усе, чого вам хотілося б досягнути, й визначте терміни виконання. Повісьте список на видному місці та робіть відмітки в міру виконання. Не сидіть без діла. Усвідомте, що гумор – найефективніші ліки. Попросіть когось з рідних чи друзів вислухати вас, дати вам можливість розважити душу та почути слова підтримки. «Вилийте» свої важкі думки на папір. Це допоможе з’ясувати, що у ваших роздумах є неправильним. Не зловживайте спиртними напоями. Алкоголь є депресантом, який може ще поглибити депресію. Збільшіть фізичне навантаження, яке активізує мозкову діяльність. З численної кількості розмаїтих процедур фахівці допоможуть вибрати ті, які знімуть втому, поліпшать настрій. Особливо корисні заняття у воді – це і плавання в басейні, і виконання вправ у воді, так звана водна аеробіка.

– Які з психологічних прийомів можна застосувати у боротьбі з нудьгою, пригніченим настроєм?

– Примітно, що кожен з нас володіє так званою емоційною пам’яттю, коли будь-яка життєва ситуація оцінюється з точки зору тих подій, що вже траплялися раніше. І ця оцінка не завжди адекватна. Тому якщо в житті регулярно стаються неприємні випадки, з якими ви не можете впоратися самотужки, є сенс обговорити це зі спеціалістом, аби напрацювати стратегію їх подолання. Освоївши таку стратегію, можна спокійно подолати дрібні стреси, які вже не спровокують погіршення настрою. Приміром, уявімо собі ситуацію: погана погода. На вулицю виходити не хочеться, до того ж ви отримуєте неприємну звістку. Відтак починаєте потихеньку сповзати в поганий настрій. Ось цієї хвилини й треба ввімкнути аналіз і запитати себе: «Що ж, власне, сталося? Таку погоду я вже бачила багато разів, і сонце лише ховається за хмарами, але визирне знову. Щодо тієї звістки, яку я отримала, – щось схоже було того тижня й уже минулося». Якщо використаєте такий прийом вчасно, то не дозволите депресивній реакції розвинутися.

– Щоб порадили нашим читачам, аби не лише зберегти, а й примножити своє психічне здоров’я?

– Вважають, що праця – найкращі ліки для психічного здоров’я. Чи то буде фізичний, чи розумовий вид діяльності, головне – щоб він займав усю вашу увагу. Урізноманітніть своє життя різнобічними цікавими вам заняттями. Для відновлення психічного здоров’я більше часу приділіть сім’ї, грі з дітьми. Відчуйте себе комусь потрібним та улюбленим. Дуже важливо для психічного здоров’я дотримуватися режиму дня. Намагайтеся знаходити час для прогулянок на свіжому повітрі, подорожувати, позбудьтеся шкідливих звичок. Якщо зможете виробити звичку в усьому бачити лише добре, це неодмінно сприятиме збереженню психічного здоров’я. Будьте уважними та прихильними один до одного та оберігайте психічне здоров’я.

Лариса ЛУКАЩУК