Найкращий захист від грипу – щеплення

Всесвітня організація охорони здоров’я спрогнозувала, які штами грипу циркулюватимуть на північній півкулі цього сезону й рекомендувала включати їх до складу вакцин. Про це ми дізналися на сайті Міністерства охорони здоров’я України. Отож цього року нас можуть атакувати одразу три віруси грипу: «Гонконг», «Брісбен» і новий штам «Мічиган». Найефективніший спосіб вберегтися від хвороби – вакцинуватися, застерігають фахівці Тернопільського обласного лабораторного центру.

– На Тернопільщині, як і минулими роками, у планах провести вакцинацію від грипу й нинішнього епідсезону 2017-2018 років, – розповідає лікар-епідеміолог Світлана Маціпура. – Загалом щепленнями маємо намір охопити 1474 особи. Станом на 20 листопада в краї вже вакцинували 973 особи, це мешканців Бережанського, Борщівського, Гусятинського, Заліщицького, Збаразького, Зборівського, Кременецького, Монастириського, Теребовлянського, Тернопільського, Чортківського районів і м. Тернополя. З них за кошти місцевого бюджету – 661 особа, підприємств – 157 осіб, за власні гроші – 155 осіб. Профілактику грипу проводили вакциною «Ваксі грип» та «ДжиСіФлю». Щодо фінансового забезпечення вакцинальної кампанії, то поки що отримали інформацією з Борщівщини, де виділили зі скарбниці району на ці потреби 15 тисяч 800 гривень і вже закупили 90 доз вакцини.

Варто зазначити, що фахівці Тернопільського обласного лабораторного центру проводять роз’яснювальну роботу з профілактики цієї недуги в час, коли на адміністративних територіях ще не перевищені та відповідають сезонним показники епідемічного порогу щодо захворюваності на грип. Особливо це стосується груп ризику, до яких входять люди, що в своїй професійній діяльності контактують з великою кількістю хворих, працівники навчальних закладів, фахівці сфери послуг, торгівлі, транспорту, а також особи, які перебувають у спеціалізованих колективах закритого типу, як, приміром, дитячі та геріатричні будинки. Аби вберегтися від грипу та не стати джерелом інфікування інших, вони у числі перших повинні пройти вакцинацію. Нині в аптечній мережі нашої області можна придбати вакцину французької фармкомпанії «Ваксігрип», яка вартує 175 гривень, щоправда, попередньо замовивши препарат. Перш аніж купувати вакцину, слід отримати рецепт від сімейного лікаря чи педіатра. Відтак з цим рецептом та сумкою-холодильником потрібно звернутися до аптеки. Вакцина має транспортуватися при певному холодовому режимі. Купуючи вакцину, слід звернути увагу на позначку 2017/2018. Робити щеплення можуть лише медустанови, в яких є ліцензія. Щеплення треба робити щорічно, позаяк вакцина діє лише протягом сезону. Вона захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною та ефективною. Щепитися від грипу лікарі рекомендують, починаючи з вересня, але можна це робити і впродовж усього сезону. Імунітет після щеплення формується протягом чотирнадцяти днів.

Щодо протипоказань, то за вакцинації сучасними препаратами вони вкрай обмежені. Щеплення не можна робити людям, які мають алергію на компоненти вакцини, а саме білок курячого яйця, та особам із захворюванням, що супроводжуються підвищенням температури тіла.

– Причина питання, чому все ж таки гальмує вакцинальна кампанія, криється, напевно, в тому, що люди очікують допомоги на ці потреби від держави, бо не завжди мають кошти, – пояснює ситуацію Світлана Маціпура. – Хтось сподівається на те, що не контактує з хворими на грип, хоча вірогідність інфікуватися, скажімо, в транспорті також доволі висока. Тому єдиний вихід, аби не наражати себе на небезпеку, – пройти щеплення саме зараз, у період, найбільш сприятливий для цих потреб. Щороку моніторимо ситуацію та проводимо аналіз показників. Скажімо минулого епідемічного сезону в області пройшли імунізацію загалом 1279 осіб. З коштів обласного та місцевих бюджетів торік виділили 105 тисяч 510 гривень та закупили 676 доз вакцини проти грипу. Втім, доводиться констатувати, що кількість грошей, виділених на вакцинацію проти грипу, з року в рік не стає більшою, а навпаки, зменшується, а ціни, як відомо, на вакцину зростають. Відповідно за кошти, виділені з обласного, районних чи місцевих бюджетів вакцинують дедалі менше й менше людей.

Загалом кількість щеплень останніми роками значно знизилася. Колись, бувало, цю процедуру проходили майже 12 тисяч осіб. Можливо, причина ще й криється у наявності вакцини, яку, скажімо, нинішнього епідсезону можна придбати, а минулого навіть ті, хто мав бажання вакцинуватися, вже не змогли через її відсутність в аптеках. «Спостерігаємо ситуацію, коли фірми-постачальники доправляють на адмінтериторії вакцини, орієнтуючись на минулі епідсезони, тому як наслідок – отримуємо недостатню кількість доз препарату, – каже Світлана Мацапура. – І якщо людина вже цього року вирішила придбати вакцину, то може трапитися, що не буде в аптечній мережі. І це, ясна річ, впливає на кількість проведених щеплень проти грипу. Відтак відсоток вакцинованих доволі низький, тому ми й не можемо забезпечити колективного імунітету, а лише індивідуальний. Виходить: хто щепився, той себе захистив. Узагалі ж вакцинація сприяє легшому перебігу недуги, а також дозволяє уникнути ускладнень після хвороби та пам’ятати про те, що вакцина від грипу не захищає від інших гострих респіраторних вірусних інфекцій».

Лариса ЛУКАЩУК