Найкращий засіб від кору – щеплення

Вирішило Міністерство охорони здоров’я України, видавши 26 червня наказ за №1216 «Про проведення обов’язкових профілактичних щеплень проти кору за епідемічними показаннями». Цей документ дозволяє щепити залишками вакцин, закуплених попередніми роками за бюджетні кошти, медичних і немедичних працівників закладів охорони здоров’я, працівників освітніх закладів, представників усіх силових структур, а також студентів. Яка ситуація на Тернопільщині і чи вистачить вакцини всім, з’ясовували в завідувача відділу епіднагляду (спостереження) та профілактики інфекційних захворювань Тернопільського державного обласного лабораторного центру МОЗ України, експерта управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА за напрямком «епідеміологія» Марії Павельєвої.

Такі нові нормативні документи пані Марія вважає дуже доречними, особливо у ситуації, коли є вакцина для проведення щеплень, зокрема, й для осіб з групи ризику – медиків, освітян, військовослужбовців та інших.

Наразі Тернопільщина забезпечена препаратами для профілактичних щеплень проти кору в достатній кількості. Вакцину КПК постачали централізовано, як це й було передбачено чинними нормативними документами, тобто, лише для вакцинації дітей віком 12 місяців та шести років і тих, яким не провели щеплення через певні причини.

– Зараз у нас 130-відсоткова забезпеченість вакцинами. Це означає, що є певний залишок препаратів і резерви для того, аби «поділитися» з дорослими, – каже фахівець. – Спочатку потрібно проводити щеплення медичним працівникам, адже вони першими й найчастіше контактують з хворими. Друга категорія, яка в групі ризику, – студентство. Колись в області доволі часто траплялися випадки захворювання на кір у цьому середовищі й поставало таке питання, але ми не мали достатньо вакцин та й дозволу МОЗ на проведення щеплень залишками препаратів не було. Щодо освітян, то це чимале професійне коло теж потребує вакцинації. Коли реєструємо спалахи в дитячих колективах, школах, то чи не всьому персоналу потрібно проводити щеплення. Наразі маємо реальну можливість забезпечити вакциною ці категорії мешканців. Загалом епідситуація щодо кору в області під контролем фахівців, коли трапляються спалахи захворювання, то вживаємо певних заходів. Приміром, під час масового захворювання на кір у військовій частині, яка розташована в обласному центрі, проводили щеплення особам з групи ризику вакциною, яку закупили за кошти міського бюджету. Тоді було щеплено 11 осіб з числа військовослужбовців, які контактували з хворими.

Але в тотальній імунопрофілактиці, за словами Марії Павельєвої, потреби немає. Щеплення мають отримати ті, хто не пройшов цю процедуру й це підтверджено у медичній документації. Ті ж, хто вакцинувався двічі, або навіть один раз уже мають достатньо сформований імунний захист, аби протистояти недузі. З цього приводу особливо варто наголосити на співпраці із сімейними лікарями та педіатрами. Коли йдеться про райони, то вакцина, яку виділяє МОЗ, розподіляється на Центри первинної медико-санітарної допомоги. Вони, по суті, й несуть відповідальність за вакцинацію всіх мешканців – і дітей, і дорослих та визначають, кому необхідна імунопрофілактика. Щодо міста, то частина препаратів надходить у міську дитячу лікарню, а вакцина для дорослих – у Центри первинної медико-санітарної допомоги. Особливих проблем з вакцинуванням дорослих немає – за необхідності сімейний лікар звертається, аби отримати вакцину. Щоправда, наказ МОЗ України «Про проведення обов’язкових профілактичних щеплень проти кору за епідемічними показаннями» значно полегшив проведення профілактичних щеплень найбільш вразливих категорій мешканців, зокрема, й медиків. Адже раніше особи, які належали до групи ризику, могли імунізуватися лише за епідпоказами, вакцину закуповували за кошти місцевих бюджетів, організацій, але це не завжди було можливим через фінансову нестабільність чи відсутність вакцини на фармринку. Тому наказ відкрив нові можливості – є дозвіл на використання залишків вакцин, тепер фахівці можуть оперативніше діяти й щепити більше людей, які потребують імунного захисту в загрозливій ситуації. Бо ж нереально до 72 годин з часу виникнення випадку щепити і тих людей, які зазнали ризику, і бажаючих щепитися, а головне – виділити кошти та закупити вакцину. Епідеміологи навіть писали листи у МОЗ та Центр громадського здоров’я з проханням дозволити використовувати залишки вакцин. Втішно, що зараз така можливість з’явилася. І в нормативному полі можна своєчасно застосувати вакцину, щоб припинити поширення захворювання та не допустити спалахів.

Лілія ЛУКАШ