Міжнародний майстер-клас з хірургічного лікування раку молочної залози

Хоч Тернопіль і далеко від столиці, але й до нас часто навідуються відомі фахівці зарубіжної медицини. Щоправда, представники Євро-Азійської асоціацї захворювань молочної залози «Eurama» у файному місті побували вперше. 25-26 січня Асоціація зорганізувала на базі нашого університету та Тернопільського обласного онкологічного диспансеру міжнародний майстер-клас «Рак молочної залози. Хірургічне лікування» за участю хірургів-мамологів з Італії та лікарів-онкологів з Грузії. Загалом захід тривав упродовж двох днів. 25 січня в ТДМУ іноземні спеціалісти та тернопільські науковці провели цикл лекцій для онкологів області, а також представників Сумщини, Рівненщини, Львова, Києва, Івано-Франківська, Вінниці. Аби почути про останні дослідження сучасної онкологічної науки та запозичити досвід зарубіжних онкологів до лекційної зали нашого університету завітали представники молодого покоління – лікарі-інтерни. У живій цікавій дискусії учасники майстер-класу мали можливість почути відповіді на всі запитання, що прозвучали з уст іменитих гостей.

Як розповіла «Медичній академії» директор офісу «Eurama» в Мілані Вікторія Зелінська, вона працює в цьому проекті вже шість років, та доклала чимало зуcиль, аби провести цей майстер-клас саме на її батьківщині, в Укpаїні. Взагалі ж «Eurama» має на меті об’єднати вчених, хірургів, онкологів, радіотерапевтів, патологів, лікарів з ядерної медицини, медсестер та, звичайно ж, жінок з Європи та Азії, щоб перемогти рак молочної залози.

– Поле діяльності нашої асоціації надзвичайно широке, – каже Вікторія Зелінська. – Це – заохочення наукових досліджень та підвищення обізнаності про захворювання молочної залози, поширення інформації про методи запобігання, діагностики та лікування онкопатології молочної залози в Європі та Азії. Також надаємо пропозиції національним органам охорони здоров’я щодо зниження захворюваності на рак молочної залози та смертності від цієї недуги в Євразії. Такі пропозиції містять, зокрема, створення навчальних програм і курсів спеціалізації в сфері захворювань молочної залози. Також маємо на меті посилити освіту жінок і надавати докладнішу інформацію про ризик захворювання, необхідність регулярно проходити профілактичні огляди, шляхи виявлення та ранню діагностику, а також щодо подальшого лікування, роз’яснення особливостей терапії, психологічної підтримки. Наполягаємо на тому, щоб лікарі краще інформували пацієнтів про профілактику як стиль життя, де є місце правильному харчуванню, фізичній активності.

Своїми знаннями й практичним досвідом прибули поділитися віце-президент Євро-Азійської асоціації захворювань молочної залози «Eurama», професор загальної хірургії школи медицини Міланського університету, професор Європейської школи онкології Стефано Зурріда, віце-ректор Тбіліського державного медичного університету, керівник онкологічного напрямку університетської клініки Тбіліського державного медичного університету, професор Іраклій Кохреїдзе, директор департаменту патології Фонду IRCCS Національного інституту раку, доцент кафедри патології школи медицини Міланського університету Джанкарло Прунері, директор відділу грудної залози клініки Сан-Джерардо, професор Університету Мілано-Бікокка Ріккардо Джованацці, фахівець з пластичної реконструктивної хірургії та мікрохірургії, директор відділу онкопластики Міланського національного інституту раку Андреа Спано. До Тернополя вони приїхали на запрошення фахівців Тернопільського обласного онкологічного диспансеру та за активного сприяння ректора ТДМУ, професора Михайла Корди, Євро- Азійської Асоціації.

Привітав учасників майстер-класу та відкрив захід ректор ТДМУ, професор Михайло Корда. Він, зокрема, зазначив важливість проблеми онкологічних захворювань в Україні.

 «Упродовж останнього десятиліття онкологічна захворюваність зросла на 14 відсотків. Серед жінок перше місце посів рак молочної залози. По суті, кожен п’ятий випадок онкозахворювання – це рак молочної залози. В Україні за останні 20 років частота цього захворювання підвищилася в чотири рази – від 17 до 70 випадків на 100 тисяч жінок. Ці цифри засвідчують, що українці старіють. На жаль, маємо тенденцію до поширення цього захворювання серед жінок працездатного віку. В Європі п’ятирічне виживання серед жінок з раком молочної залози становить 80-82%, у США цей показник складає 91%, а в Україні – лише 56%. Є певні причини цього. Насамперед це низький рівень поінформованості, а також санітарної та медичної культури громадян, незадовільний стан матеріально-технічної бази наших онкологічних закладів, катастрофічна економічна ситуація в Україні і бідність населення. Відповідно, проблема боротьби з цим захворюванням є доволі гостра. Будь-яка допомога, яку ми можемо отримати від іноземних партнерів, є важливою. Переконаний, що знання та вміння, отриманні впродовж дводенного майстер-класу, будуть використані у нашій практичній діяльності».

Головний лікар Тернопільського обласного онкологічного диспансеру, професор Леонід Шкробот оприлюднив статистичні дані та ситуацію щодо раку молочної залози в нашій області. «На жаль, у нашому краї щорічно реєструємо понад 300 нових випадків злоякісних новоутворень молочної залози. З приводу раку молочної залози на Тернопіллі щорічно помирає майже 150 жінок, з них 20% – особи працездатного віку”. За словами Леоніда Володимировича, рак молочної залози залишається головною проблемою у захворюваності на злоякісні новоутворення жіночої популяції не лише України, а й усіх економічно розвинених країн світу. Щоправда, в нашій країні зареєстровано стабільне зростання рівня захворюваності на рак молочної залози в усіх вікових групах, проте показник занедужання значно нижчий, ніж в економічно розвинених країнах. Рівень смертності від раку молочної залози має тенденцію до зниження, але вищий, аніж у деяких країнах Європи, Азії, Північної та Південної Америки. Показник п’ятирічної виживаності у хворих на рак молочної залози при всіх стадіях значно нижчий, аніж в економічно розвинених країнах.

Директор департаменту патології Фонду IRCCS Національного інституту раку, доцент кафедри патології школи медицини Міланського університету Джанкарло Прунері представив доповіді «Поля резекції для інтрадуктального та інвазивного раку молочної залози», «Сторожовий лімфовузол (sentinel node) 2017 року», «Ендокринна терапія чи хіміотерапія у хворих на ЕР+: ринок чи лабораторія?» й «Перспективи наукових досліджень та лікування раку молочної залози протягом наступних п’яти років».

Перша доповідь директора відділу грудної залози клініки Сан-Джерардо, професора Університету Мілано-Бікокка Ріккардо Джованацці була прсвячена проблемам хірургічного планування та хірургічним застереженням після неоад’ювантної терапії, а наступна прозвучала під назвою: «Планування консервативної хірургії та онкопластичного відновлення форми: вплив країв резекції». Віце-президент Євро-Азійської асоціації захворювань молочної залози «Eurama», професор загальної хірургії школи медицини Міланського університету, професор Європейської школи онкології Стефано Зурріда ознайомив присутніх з доповіддю «Eurama»: минуле, сьогодення та майбутнє лікування раку молочної залози».

Андреа СПАНО (Мілан, Італія)

Завідувач кафедри онкології, променевої діагностики і терапії та радіаційної медицини ТДМУ, професор Ігор Галайчук доповів про консервативні операції у хворих на рак молочної залози на підґрунті досвіду Тернопільського обласного онкологічного диспансеру, а фахівець з пластичної реконструктивної хірургії та мікрохірургії, директор відділу онкопластики Міланського національного інституту раку Андреа Спано представив свій практичний досвід у доповідях «Відновлення форми грудей після часткової мастектомії в делікатній локалізації», «Реконструкція грудей з імплантами, чи завжди годяться два етапи?», «Повна реконструкція грудей після опромінення». Із зацікавленням слухали присутні віце-ректора Тбіліського державного медичного університету, керівника онкологічного напрямку університетської клініки, професора Іраклія Кохреїдзе, який доповідав про онкопластику як «золотий стандарт» у хірургічному лікуванні раку молочної залози.

Наступний день учасники майстер-класу побували в операційних залах Тернопільського обласного клінічного онкологічного диспансеру. За участю іноземних фахівців тут проведено низку оперативних втручань. Зокрема, професор Іраклій Кохреїдзе та головний лікар Тернопільського онкологічного диспансеру провели пацієнтці медзакладу мастектомію ощадним методом хірургічного втручання. Бригада онкохірургів під керівництвом професора Університету Мілано-Бікокка Ріккардо Джованацці та професора ТДМУ Ігоря Галайчука виконали органозберігаючу операцію при рецидивному раку молочної залози без застосування лімфаденектомії. Варто зауважити, що всі учасники майстер-класу мали можливість спостерігати за оперативним втручанням, а також були поінформовані з приводу планування операції, ознайомилися з історією хвороби пацієнток, а також результатами інструментальних та лабораторних досліджень, які їм проводили. Відбір хворих відбувся згідно з планом спеціалізованого лікування, яке вони проходили в онкологічному диспансері. Під час майстер-класу українські та італійські хірурги мали чотири оперативні втручання, ще одне виконали фахівці обласного онкологічного диспансеру за тими ж методиками, які практикують нині в європейських онкологічних клініках.

Завершився майстер-клас розмовою за «круглим столом», де фахівці мали нагоду обговорити питання подальшої співпраці. Тернопільські онкологи сподіваються на тривале співробітництво, бо, як відомо, постійне вдосконалення та обмін досвідом – це шлях до ефективного контролю над онкологічними захворюваннями.

Довідково:

Aсоціацію «Eurama» заснував 2010 року легендарний професoр Умберто Веронезі, який є автором революційної технології лікування ракy молочної залози – квадрантектомії, колишній міністр охорони здоров’я Італії, керівник Європейського інституту онкології та його колега-професор Міланського державного університету, директор мамологічного відділення, автор понад 300 наукових праць Стефано Дзурріда.

Після смерті професора Веронезі президентом Асоціації був призначений професор Жак Бернье, директор Центру раку Женеви, професор департаменту радіоонкології Женевського університету (Швейцарія), а віце-президентом – прoфесор Стефано Дзурріда, який був присутній під час майстер-класу в Tернополі.

Лариса ЛУКАЩУК,

Микола ВАСИЛЕЧКО (фото)