Михайло Никеруй: «Старт у майбутнє – створити у лікарні гідний рівень надання меддопомоги»

Сучасний менеджмент, новітні технології та кваліфіковані кадри – такий рецепт успішного розвитку виписав своєму медичному закладу головний лікар Теребовлянської районної лікарні Михайло Никеруй. Як і усі медустанови країни, вона також потерпає від недофінансування, але завдяки зусиллям медиків і громади мешканці району отримують якісну медичну допомогу. Про стратегію діяльності та правила виживання у сучасному вітчизняному просторі розповів очільник лікувального закладу Михайло Никеруй.

– Михайле Степановичу, чим лікарня, яку очолюєте, відрізняється від інших «районок»?

– Ззовні майже нічим не відрізняється від багатьох інших районних лікарень в області. Заснована ще 1939 року в пристосованій для цих потреб будівлі. Наприкінці 1980-х – на початку 1990-х дещо поліпшилася її матеріально-технічна база, добудували та реконструювали приміщення, відтак відкрили неврологічне, травматологічне відділення, відділення інтенсивної терапії та поліклініку. Нині обслуговуємо 67 тисяч мешканців Теребовлянського району. Стаціонарні відділення мають 202 ліжко-місця. Працює 380 співробітників. Загалом можна мовити, що це типовий медичний заклад для надання медичної допомоги на другому рівні. Щороку приймаємо понад сім тисяч пацієнтів.

– Усім відомо, що коштів, виділених державою на утримання лікарні не вистачає, як виходите з цієї ситуації?

– Коштів, виділених державою, не вистачає і нам, і усім медичним закладам України. Але намагаємося розглядати це питання в площині використання з максимальним ефектом для лікарні. Задля цього провели деякі внутрішні перетворення. Скажімо, привели штатний розпис відповідно до тих асигнувань, які нам надали, оптимізували роботу кількох відділень, ліжкового фонду. Об’єднали хірургічне та травматологічне відділення, скоротили кількість ліжок, замість звичних двох медсестринських постів у відділеннях залишили один. І це дало певну економію грошей, які використовуємо за потреби. Не маємо також заборгованості із заробітної платні. Я б назвав нашу тактику виходу з непростої ситуації таким сучасним терміном, як ефективний менеджмент. Звісно, «під’єднали» до цього процесу й новостворену Теребовлянську об’єднану територіальну громаду, районну державну адміністрацію, райраду, у постійному пошуку інвесторів, меценатів. Завдяки цій співпраці маємо змогу нині проводити ремонт у відділеннях, створюючи комфортніші умови для пацієнтів, впроваджувати сучасні технології, придбати новітню апаратуру та медичний інструментарій.

– Така стратегія дозволила вам стати однією з найкращих лікарень області, довівши, що впровадити міні-інвазивну хірургію в районній лікарні цілком реально.

– Домінуючою в нашому медичному закладі є, безсумнівно, хірургічно-травматологічна служба. Вона цілковито забезпечує той обсяг оперативних втручань, які потребують мешканці нашого району. Досягти такого рівня надання хірургічної допомоги ми й справді змогли завдяки впровадженню малоінвазивних технологій. Обладнання для проведення цих операцій придбали за кошти інвесторів. Розпочали з лапароскопічних холецистоктомій, згодом розширили перелік, налагодивши проведення апендоктомій, зараз у планах запровадити лапароскопічні герніопластики. Торік провели понад 60 лапароскопічних холецистоктомій, 12 апендоктомій цим способом, а також використовуємо малоінвазивну хірургію в гінекологічній практиці. Крім того, втілили та вдосконалюємо міні-інвазивні методики у хірургічному лікуванні варикозного розширення вен нижніх кінцівок. Така можливість з’явилася насамперед тому, що нам вдалося закупити необхідне обладнання, а саме: апарат для ендоваскулярної лазерної коагуляції, електрокоагулятор та апарат для зварювання м’яких живих тканин. Наші фахівці стажувалися в Національному інституті хірургії та трансплантології ім. О. Шалімова й зараз успішно освоюють цей напрямок. Можемо похвалитися й сучасними методиками лабораторних досліджень, теребовлянцям для цього не потрібно їхати в обласний центр чи в іншу клініку, більшість з них можна провести в нашій лабораторії. Придбали й таку дороговартісну апаратуру, як біохімічний, гематологічний та імуноферментний аналізатор.

Ще один напрямок, в якому активно намагаємося працювати, – це облаштування відділень. Нещодавно відкрили оновлене акушерсько-гінекологічне відділення. За кошти медичної субвенції та кошти, виділені з районного бюджету, а також за доброчинні внески у цьому підрозділі відремонтували 18 палат, цілком замінили вікна й двері, забезпечили водовідведенням і централізованою подачею кисню. Оснастили відділення сучасною медичною апаратурою – двома кювезами для виходжування новонароджених, апаратом штучної вентиляції легень, пеленальними столиками з підігрівом, фотолампами, кардіомоніторами, кольпоскопами, УЗД-апаратом, інфузоматами та електронними вагами. Загалом лише на ремонт відділення витратили понад мільйон гривень. Дотримуємося того принципу, що нове життя має народжуватися в комфорті та доброму оточенні. У головному корпусі провели ремонт чи не в усіх відділеннях, на черзі – лише неврологічне, і загалом лише невеликий відсоток приміщень, які потребують реконструкції. До кінця нинішнього року сподіваємося завершити ремонтні роботи операційного блоку на кошти, які отримали за сприяння народного депутата України Миколи Люшняка.

– Як оцінюєте останні перетворення в медицині, скажімо, щодо створення госпітальних округів?

– Про реформи в медицині мовлять усі, але жодна з ініціатив поки що не запрацювала в реальному часі. Щодо окружних лікарень, то, на мій погляд, не варто на цьому загострювати увагу, краще створити в своїй лікарні гідний рівень надання медичної допомоги. Щоб це був заклад з високим рейтингом, здатний конкурувати з іншими медустановами. Це і є шлях розвитку та старт у майбутнє. Сподіваюся, ніхто не заперечить мені, що кошти підуть за пацієнтом лише тоді, коли лікар зможе надати якісну медичну послугу. Саме з цього й повинно розпочатися запровадження страхової медицини, яка довела свою ефективність у всьому світі.

Лариса ЛУКАЩУК