Медсестри відпрацьовували базові навички реанімації

«Базова підтримка життя в умовах стаціонару». Саме з цього елективного курсу для молодших медичних спеціалістів розпочався спільний тренінговий проект ТДМУ та університетської лікарні. Зініціювало навчання керівництво медичного закладу, а провели вишколи викладачі міжкафедрального навчально-тренінгового центру університету. 400 медичних сестер мали змогу підвищити свій професійний рівень і бути готовими надавати допомогу пацієнтам у випадку раптової зупинки кровообігу. Про особливості навчань розповіла керівник міжкафедрального навчально-тренінгового центру ТДМУ Галина Цимбалюк.

– Курс «Базова підтримка життя в умовах стаціонару» спрямований на збереження життя, коли у пацієнта раптово відбувається зупинка кровообігу, тобто клінічна смерть, – каже Галина Цимбалюк. – Це спеціалізований курс, під час якого медики вивчали базові реанімаційні заходи, які виконують в екстрених випадках. Він був організований у рамках співпраці між університетською лікарнею та медичним університетом. Ініціатива належить адміністрації лікарні: головному лікарю Василю Бліхару та головній медичній сестрі Наталії Гасай. Загалом навчання пройшли 400 медичних сестер усіх відділень лікарні, а також поліклініки.

Для кожної групи медичних сестер курс тривав чотири години, його проводили викладачі симуляційного центру й кафедри медицини катастроф та військової медицини. Очолив викладацьку команду доктор медичних наук, професор Арсен Арсенович Гудима, а тренерами виступили асистенти кафедри Мирослав Володимирович Бойчук, Віктор Васильович Шацький та керівник міжкафедрального навчально-тренінгового центру ТДМУ Галина Юріївна Цимбалюк.

Навчання вибудували у такий спосіб, коли спочатку проводять інтерактивне спілкування, яке містить лекцію та активне спілкування між викладачем та учасниками. Медичні працівники мали змогу поділитися досвідом щодо випадків із власної практики, коли важливо знати та вміти, як правильно виконувати реанімаційні заходи. Наступний етап, за словами Галини Цимбалюк, – відпрацювання практичних навичків щодо відновлення прохідності дихальних шляхів з використанням різноманітних спеціальних та альтернативних засобів. Щодо останніх, важливо зазначити, що вони ще не всі доступні в усіх відділеннях лікарні, хоча їх широко використовують у світі: ларингеальна маска, ларингеальна трубка та інші. Але життя диктує нові вимоги і в майбутньому вміння застосовувати такі засоби буде необхідним кожному медпрацівнику. Також викладачі навчали курсантів використовувати під час реанімації бар’єрні засоби. Адже не таємниця, що деякі пацієнти можуть становити небезпеку для медперсоналу. І рятуючи життя хворому, медик не повинен наражатися на небезпеку. Отож кожен учасник зміг на практиці апробувати всі доступні бар’єрні засоби.

– Звісно, ці навички не були для медиків чимось новим чи незнаним, – додає Галина Цимбалюк, адже медичні сестри мають певний стаж роботи, теоретичні знання. А такі навчання – нагода лише систематизувати та пригадати вивчене в навчальних закладах, на курсах підвищення кваліфікації, бо реанімаційні заходи – це не те, що медики роблять щодня, радше це – екстрені ситуації. Окрім того, медичний працівник має чітко, до автоматизму проводити заходи, спрямовані на відновлення життєдіяльності організму. Саме цю мету поставили на наступному етапі, коли проводили симуляційне навчання.

Для кожної групи змоделювали певну ситуацію зупинки кровообігу в пацієнта. Медичні сестри ж мали спланувати правильний алгоритм дій, порядок проведення серцево-легеневої реанімації для порятунку пацієнта, командну взаємодію та комунікацію. Визначили навіть те, хто і де стоятиме, що говоритиме, коли потрібно викликати реанімаційну бригаду тощо. Цікаво, що групи були сформовані із медичних сестер певних відділень. Це важливо, адже в екстреному випадку вони працюватимуть як одна команда.

Курсанти також вивчали будову та конструкцію автоматичного зовнішнього дефібрилятора та принцип його роботи.

Медичні сестри мали змогу попрактикуватися в роботі цим приладом, який у випадку раптової зупинки кровообігу може врятувати людині життя. У цивілізованих країнах автоматичні зовнішні дефібрилятори є в усіх громадських місцях. Оволодіти ними навчають не лише медичних працівників, а й пересічних громадян: педагогів, поліціянтів, працівників великих торгівельних центрів. Університетська лікарня вже має ці прилади. Наразі вони проходять доукомплектацію, аби згодом «допомагати» медикам в екстрених випадках.

Як зазначила керівник міжкафедрального навчально-тренінгового центру, такі навчання медичних працівників повинні зорганізовувати регулярно, щоб у випадку, коли пацієнт втратив свідомість, чи у людини сталася раптова зупинка кровообігу, медик не гадав, що має робити, не пригадував давню теорію, а брався до справи й працював компетентно та автоматично. Надзвичайно приємно, що вперше в нашій області такі навчання пройшли саме працівники університетської лікарні. Примітно, що медичні працівники, які пройшли цей курс, позитивно оцінили власне навчання. Вони відчули, наскільки важливо доводити навички порятунку пацієнта до автоматизму, щоб у кризовій ситуації біля хворого була людина з професійними знаннями.

Враженнями поділилися старші медичні сестри університетської лікарні.

Надія МОДНА, старша медсестра кардіологічного відділення університетської лікарні:

«Мені надзвичайно сподобалося це навчання. Адже це не була лише теорія, бо ми змогли попрактикуватися на манекенах виконувати реанімаційні заходи. Саме те, що ти самостійно виконував дозволяє швидше запам’ятати, як діяти у такій ситуації».

Олена СКЛЯРОВА, старша медсестра відділення гемодіалізу:

«Наші заняття тривали чотири години. Але за такий досить короткий час ми змогли засвоїти чимало матеріалу. Дуже важлива у сестринській роботі практика, бо що побачив на власні очі й спробував зробити власними руками – не забудеться ніколи».

Наталія ГУДАК, старша медсестра відділення хірургічної стоматології:

«Завдяки цьому курсу ми, старші медичні сестри, значно підвищили свій професійний рівень. Відтак у разі потреби, зможемо надавати кваліфіковану медичну допомогу, а також навчати медичних сестер відділення виконувати необхідні реанімаційні заходи, відповідно до спеціальних вимог і наказів. Ми ознайомилися з різними засобами, які допомагають врятувати людину у випадку настання клінічної смерті, вправлялися це робити на новітніх манекенах».

Наталія ГАСАЙ, головна медична сестра Тернопільської університетської лікарні:

«Цей курс проходять медичні сестри з різних відділень. У кожного, звичайно ж, є досвід і кожен фахівець у своїй справі, але для того, щоб надати кваліфіковану допомогу в критичній ситуації, потрібні до автоматизму відпрацьовані навички. Головне, щоб медпрацівники мали достатньо досвіду і за необхідності приймали професійні рішення. Основна мета започаткованих тренінгів – це симулювання ситуації, за якої людині необхідно надати екстрену меддопомогу у випадку зупинки кровообігу, коли відлік іде на секунди. Для відпрацювання цих навичок у тренінговому центрі ТДМУ є все необхідне – найсучасніші манекени та професійні тренажери. Нові часи у вітчизняній охороні здоров’я вимагають сучасних стандартів надання меддопомоги, тому й повинні рухатися вперед, вчитися, удосконалювати навички. І ми маємо таку можливість завдяки тренувальним базам, які створені в ТДМУ. Теоретичні знання та практичні навички допоможуть учасникам тренінгу бути впевненішими в своїх уміннях протистояти критичним ситуаціям. Усі медичні сестри успішно пройшли курс з проведення реанімаційних заходів і за необхідності будуть у повній готовності, аби врятувати найцінніше – людське життя».

У планах керівництва університетської лікарні й надалі проводити такі навчання для середнього медичного персоналу та лікарів. Будуть змінюватися й теми, щоб охопити розмаїті випадки у щоденній практиці медиків.

Лариса ЛУКАЩУК,

Микола ВАСИЛЕЧКО (фото)