Медичне ралі зібрало у Кременці найкращі бригади

З вітальним словом – заступник голови ОДА Юрій ЮРИК (на передньому плані)

Наш ВНЗ за сприяння Міністерства охорони здоров’я України та спільно з Українським науково-практичним центром екстреної медичної допомоги і медицини катастроф, Всеукраїнською громадською організацією «Всеукраїнська рада реанімації (ресусцитації) та екстреної медичної допомоги» 22-25 лютого на базі готелю «Панорама» (м. Кременець) організував Всеукраїнську науково-практичну конференцію з міжнародною участю «Актуальні проблеми екстреної медичної допомоги та медицини катастроф». У рамках форуму відбулися майстер-класи та ІІІ Всеукраїнський чемпіонат бригад екстреної медичної допомоги з міжнародною участю «Кременецьке медичне ралі-2018».

Михайло КОРДА – ректор ТДМУ, професор

На конференцію прибули лікарі та фельдшери з медицини невідкладних станів на чолі з керівниками 18 обласних Центрів екстреної медичної допомоги і медицини катастроф, двох приватних клінік, викладачі та студенти чотирьох університетів та академій, восьми медичних коледжів та училищ. Серед закордонних делегацій взяли участь медики станцій екстреної меддопомоги з Кракова та Бельсько-Бялої (Польща), Каунаса (Литва), Тель-Авіва (Ізраїль), а також голови асоціацій парамедиків Литви та Ізраїлю. До участі у конференції долучилася народний депутат України Ірина Сисоєнко. Всього було понад 300 делегатів.

Урочисте відкриття форуму відбулося на майдані біля Кременецької райдержадміністрації. Учасників привітали заступник голови обласної державної адміністрації Юрій Юрик, директор Українського науково-практичного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Євген Мороз, начальник управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА Володимир Богайчук, ректор Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського Михайло Корда, голова Кременецької райради Володимир Стефанський, голова Кременецької РДА Володимир Козубський, Кременецький міський голова Олексій Ковальчук.

«Стоячи на порозі реформи охорони здоров’я, маємо унікальну можливість запозичити найкраще із закордонних надбань й ефективніше використати власний досвід. Особливо це стосується служби екстреної медичної допомоги, її взаємодії із силовими структурами та надання допомоги на ранньому госпітальному етапі», – зазначив у своєму виступі ректор ТДМУ, професор Михайло Корда.

(На передньому плані): Ірина СИСОЄНКО – народний депутат України, Арсен ГУДИМА – організатор і суддя змагань, професор ТДМУ

Загалом для учасників конференції підготували низку доповідей, що стосувалися реформи екстреної медичної допомоги, вимог до якості обладнання та уніформи виїзних бригад ЕМД, ефективності діяльності парамедиків у Литві та Ізраїлі, доцільності застосування аеромобільної евакуації за досвідом парамедиків Ізраїлю, нових технологій у наданні допомоги хворим на гострий інсульт на догоспітальному та ранньому госпітальному етапі, доцільності впровадження симуляційного навчання у підготовці фахівців служби ЕМД. Також був проведений майстер-клас з технології медичного сортування при масових випадках і внутрішньокісткового доступу на догоспітальному етапі.

У рамках конференції організовано виставку книг видавництва «Укрмедкнига», а також виробів медичного призначення та уніформи для потреб служби ЕМД.

Щодо ІІІ Всеукраїнського зимового чемпіонату бригад екстреної медичної допомоги з міжнародною участю «Кременецьке медичне ралі-2018», то він складався з трьох етапів – нічного і двох денних, які охоплювали 9 конкурсних завдань і стосувалися актуальних питань екстреної медичної допомоги.

Учасники повинні були надати допомогу хворим на гострий інсульт, гострий інфаркт міокарда з потребою тромболізису на догоспітальному етапі, постраждалому з краш-синдромом, дитині з опіком, застосувати тактику бригад ЕМД в умовах використання вогнепальної зброї, падіння з висоти, провести серцево-легеневу реанімацію в умовах гіпотермії, організувати надання допомоги при масовому випадку. На завершення першого й другого дня змагань суддівська колегія проводила дебрифінг, під час якого було озвучено суть кожного завдання та оптимальні етапи його реалізації. Автори конкурсних завдань давали відповіді на численні запитання учасників.

«Цікавість щодо участі у подібних змаганнях в українських і закордонних бригад екстреної допомоги зростає. Цього року порівняно з минулим приїхало на 11 команд більше. Це свято для команд, під час якого вони мають можливість обговорити багато важливих питань у своєму професійному середовищі. Водночас всі мають можливість навчатися й змагатися. Також є можливість поспілкуватися із закордонними командами та запозичити їхній досвід. Чемпіонат є своєрідним майданчиком для обміну інформації та налагодженням співпраці», – зазначив головний організатор і суддя змагань, завідувач кафедри медицини катастроф і військової медицини ТДМУ Арсен Гудима.

Пізно увечері 24 лютого відбулася церемонія нагородження переможців. У номінації «Найкраща українська команда» першість виборола команда Хмельницького центру екстреної медичної допомоги і медицини катастроф (462 бали), на другій сходинці – команда Чернівецького центру екстреної медичної допомоги і медицини катастроф (422 бали), на третій – команда Волинського центру екстреної медичної допомоги і медицини катастроф (417 балів). У номінації «Краща закордонна команда» першість виборола команда Краківського центру екстреної медичної допомоги і медицини катастроф (Польща) (584 балів), друге місце команда Центру екстреної медичної допомоги і медицини катастроф з Бельско-Бялої (Польща) (580 балів), третє – парамедики центру екстреної медичної допомоги і медицини катастроф з Каунаса (Литва) (549 балів). У номінації «Найкраща студентська команда» першість вибороли студенти Вінницького національного медичного університету імені М. Пирогова (416 балів), друге місце – школа парамедиків з Каунаса (Литва) (384 бали), третє – студенти Дніпровської державної медичної академії (308 балів).

Президент Асоціації парамедиків Литви, суддя змагань Ритіс Малашаускас зазначив, що «ще влітку вигадали один з конкурсів для чемпіонату, який не є складним, але вимагає від працівників екстреної допомоги знань, досвіду. Нині в Литві працює парамедична служба, яка діє чітко за встановленими протоколами надання допомоги. З цього чемпіонату видно, що в Україні кожен центр екстреної допомоги і кожен лікар у бригаді «швидкої» працює, опираючись на власний досвід. Загалом я 25 років працюю в екстреній допомозі, з яких – 10 років парамедиком. 2005 року ми розпочали підготовку парамедиків і 2007 року перші фахівці взялися до роботи. Сюди я приїжджаю не вперше. Хочу сказати, що в Тернополі як удома. Мені приємно ділитися досвідом і допомагати в організації подібних чемпіонатів».

23 лютого в першій половині дня учасники конференції відвідали міжкафедральний навчально-тренінговий центр ТДМУ, де мали змогу познайомитися зі структурою та організацією діяльності центру, пройти майстер-клас з технології симуляційного навчання в медицині, бути свідками проведення сценарію симуляції та дебрифінгу.

Того ж дня в другій половині дня відбулася нарада керівного складу служби екстреної медичної допомоги, в якій взяли учать 20 директорів центрів ЕМД і МК України, керівництво ДЗ УНПЦ ЕМД і МК, два начальники обласних управлінь охорони здоров’я Тернопільщини – Володимир Богайчук та Черкащини – Михайло Лобас, радник міністра охорони здоров’я України Тетяна Тімошенко, народний депутат України Ірина Сисоєнко та чотири експерти МОЗ України за напрямком «Медицина невідкладних станів»: Арсен Гудима, Віталій Крилюк, Галина Цимбалюк та Олег Куц. На нараді порушували такі питання діяльності служби ЕМД: забезпечення санітарним автотранспортом, оплата праці медичних працівників і водіїв карет ЕМД, проблема дозволу лікарям і фельдшерам призначати наркотичні засоби та прекурсори, визначення порядку навчання медичного персоналу в навчально-тренувальних центрах та укомплектування їх обладнанням, проблему диспетчеризації: розподіл викликів на екстрені й невідкладні та право на відмову у виїзді бригади ЕМД, особливо за умови введення парамедиків і медичних техніків до складу бригад, застосування телемедичних послуг у системі ЕМД на догоспітальному етапі, розробка типових будівель для центрів ЕМД, зміни до нормативно-правових актів у зв’язку з введенням нових професій, проведення тромболізису на догоспітальному етапі.

Бажаючі відвідати визначні місця Кременеччини отримали таку можливість наступного ранку після завершення чемпіонату.

Яніна ЧАЙКІВСЬКА,

Микола ВАСИЛЕЧКО (фото)

Більше світлин тут: Кременецькі медичні ралі 2018