Медики реєструють кашлюк навіть у дорослих

Здавалося б усім відомо, що кашлюк – недуга, яка здебільшого вражає дітей. Медики радять зробити щеплення, аби діти не заразилися або ж легше перенесли це захворювання. Втім, цього року на цю недугу захворіли й дорослі. Як не допустити в свій організм інфекцію та відрізнити кашлюк від звичайної застуди з’ясовували в фахівця – завідуючої відділом епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики інфекційних захворювань Тернопільського обласного лабораторного центру Марії Павельєвої.

– Кашлюк – це гостре інфекційне захворювання з повітряним механізмом передачі, каже Марія Миколаївна. – Позаяк до появи характерного кашлю відрізнити кашлюк від інших інфекцій можливо лише за допомогою лабораторних досліджень недугу протягом одного-двох тижнів важко розпізнати. До того ж людина встигає заразити своє оточення. Період заразливості триває в середньому чотири тижні: від останніх днів інкубації до двох тижнів спазматичного кашлю. Сприйнятливість до цієї хвороби висока й загальна.

Загалом захворювання триває один-два місяці. Під час нападу кашлю у хворого обличчя червоніє, все тіло напружується, з очей течуть сльози. Кашель може періодично перериватися свистячим вдихом. Закінчується напад кашлю виділенням в’язкого скловидного харкотиння або блювотою. Якщо кашлюк вчасно не виявити та не лікувати, то він може спричинити пневмонію, плеврит, носові кровотечі, пахову грижу та енцефаліт. Тому при перших проявах нападів кашлю слід відразу звернутися до лікаря. Взагалі ж вилікувати кашель при кашлюку неможливо, але можна значно полегшити його напади, покращивши атмосферу навколо хворого. Треба якнайчастіше та якнайдовше гуляти, особливо біля водойм. У приміщенні завжди має бути свіже повітря. Якщо дорослий чи дитина лежить і при цьому в неї почався кашель – її треба негайно посадити. Цієї миті дорослі повинні поводитися спокійно, тому що кашель при кашлюку має психосоматичну природу, і будь-який стрес лише посилить напад.

Переважно на цю недугу хворіють діти до п’яти років. Інфікована особа, навіть не підозрюючи, що в неї кашлюк, стає розповсюджувачем хвороби. Групою ризику є діти до 6 років (особливо першого року життя та 3-6 років), дорослі, які не хворіли і нещеплені проти кашлюку, працівники організованих дитячих колективів.

Якщо колись хворіли здебільшого діти, то нині випадки реєструються і серед дорослих. Зокрема, цього року захворіли троє дорослих. Всього за 10 місяців зареєстровано 103 випадки захворювання, з них 100 – серед дітей. Зростання показника захворюваності порівняно з відповідним торішнім періодом на 69,9% (61 випадок). Найчастіше хворіли діти до року (35 дітей), від 1 до 4 років – 43 дитини. Єдиним надійним захистом профілактики кашлюка є імунопрофілактика. Щеплення розпочинаються згідно з календарем профілактичних щеплень з двомісячного віку (2 міс., 4 міс., 6 міс., 18 міс. життя). Якщо ж щеплений малюк все-таки захворів, перебіг недуги буде значно легший та ускладнення не виникатимуть.

Народні рецепти боротьби з кашлюком

Лікування медом

До складу більшості народних засобів, що допомагають позбутися кашлюку, входить мед. І це не дивно, адже мед володіє чудовими цілющими властивостями. Одними з найдієвіших ліків є мед з вершковим маслом. Аби його приготувати, беруть 100 г меду й таку ж кількість масла, розтоплюють суміш на водяній бані. Приймати потрібно тричі на день по чайній ложечці. Вершкове масло можна замінити оливковою олією.

Лікування цибулею

Подрібнити кілька цибулин і наповнити ними півлітровий слоїк наполовину. Туди ж необхідно всипати чотири столові ложки цукру. Через деякий час цибуля пустить сік. Отриманий сироп рекомендують приймати по ложечці впродовж дня під час нападів кашлю.

Лікування редькою

Не менш ефективним вважають сік чорної редьки. Щоб приготувати корисну мікстуру, слід змішати однакову кількість соку редьки та меду. Бажано, щоб мед був рідким. Отриману суміш необхідно вживати по чайній ложечці тричі на день перед прийомом їжі.

Лікування часником

Часник – універсальний продукт, який використовують для того, щоб позбутися багатьох інфекційних захворювань. Значно поліпшить самопочуття хворого часниковий настій. Приготувати його нескладно: потрібно дрібно нарізати п’ять зубчиків часнику, додати склянку свіжого коров’ячого молока. Отриману мікстуру прокип’ятити на слабкому вогні впродовж 10 хвилин, після чого процідити. Рекомендовано приймати по столовій ложці.

Лікування травами

Іноді траволікування може виявитися більш ефективним, ніж традиційна терапія. Щоб позбутися проблеми, можна скористатися перевіреним рецептом трав’яного відвару. Для початку слід приготувати збір з листя меліси, мати-й-мачухи, фенхелю, подорожника та чебрецю. Необхідно взяти по столовій ложці кожного виду трави. Ложку приготованої суміші залити склянкою окропу й настояти хвилин десять, після чого процідити, можна додати трохи меду. Дорослі можуть пити до п’яти горняток зілля на день. Дітям цю дозу зменшують вдвічі.

Лариса ЛУКАЩУК

Поділитись:Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page