Людмила Балабан: «Почасти на УЗД виявляємо те, про що хворий навіть не підозрював»

Лікар – це той, хто рятує людські життя, а лікар УЗД-діагностики – той, від кого залежить правильний діагноз недуги. Тож насамперед він має бути беззаперечним професіоналом. Нині жоден медичний заклад без УЗД-діагностики не може належно працювати та діяти.

– Є такі ділянки медицини, де без УЗД-діагностики встановити діагноз неможливо, а відповідно й лікарю приймати рішення про діагностику та лікування певної хвороби, – розповідає завідувач відділення ультразвукової діагностики Людмила Балабан. – Зокрема, це стосується і хірургії, і урології, і гінекології, і ортопедії, і ендокринології, і офтальмології.

Хоча УЗД-діагностика відносно молода, але дуже необхідна у медицині. Почасти на УЗД виявляємо те, про що хворий навіть не підозрював. Якось до нас звернувся лікар-уролог зі скаргою на ниркову коліку. При детальному обстеженні виявили злоякісний утвір в іншій нирці. Це була випадкова знахідка, яка, по суті, в подальшому стала порятунком. Недужого вчасно прооперували й він тепер доволі добре почувається. Якщо б його не потурбував біль, не знати скільки часу він би й не підозрював про свою недугу та до яких наслідків в подальшому це могло б призвести. Загальновідомо: чим раніше онкологічну, чи будь-яку іншу недугу, діагностувати, тим легше лікування. Пригадую, обстежувала молодого чоловіка з підозрою на перфоративну виразку, в нього було різке зниження тиску та втрата свідомості. При УЗД-діагностиці виявили гематому печінки, хоча в анамнезі жодної травми не було. Ймовірно причиною гематоми було важке фізичне навантаження.

При сонографії очних яблук, у випадку травматичного пошкодження, часто виявляємо сторонні тіла в скловидному тілі. Такі травми почасти виникають при порушенні техніки безпеки при роботі з металом та іншими матеріалами. Зустрічалися випадки вогнепального поранення ока. Зазвичай їх отримували мисливці з власної необережності під час полювання.

У реальному житті в пацієнта можуть бути патології, про які не пише книжка й не вчили в університеті. Тож спеціаліст має самостійно аналізувати. І щоб поставити точний діагноз, потрібно мати достатньо знань і чималий досвід.

– Те, що бачиш у пацієнта, необов’язково має збігатися з тим, чого тебе вчили у виші, – розповідає зі своєї практики лікар. – Часто доводиться, як-кажуть, на ходу думати, аналізувати, приймати рішення.

Який би не був надсучасний апарат ультразвукової діагностики, без доброго фахівця встановити точний діагноз непросто. Технікою потрібно вміти користуватися. Бо не так просто прикласти датчик. Він може показати картинку, але не цілком. Треба розуміти, як те зробити. А ще, зрозуміло, встановити діагноз.

– У мене є правило: ніколи прямо не повідомляти про небезпечний діагноз пацієнту, навіть якщо впевнена на всі сто відсотків, це прерогатива профільного лікуючого лікаря, – зізнається Людмила Василівна. – Хворого така звістка може приголомшити, необхідно правильно підготувати, вселити надію й бажання боротися за власне життя. Та й, окрім того, пройти весь спектр обстежень, щоб знати напевне.

– Мій старший брат вибрав медицину, я ж пішла його професійною стежкою, – зізнається Людмила Балабан. – Ніколи не шкодувала про своє рішення. Мені дуже подобається мій фах. Допомагати людям – що може бути благороднішим. Щодня зустрічаюся з кількома десятками хворих. Кожен пацієнт – окрема недуга й окрема історія. Дуже відповідально ставлюся до своєї роботи, адже від обстеження та правильно встановленого діагнозу залежить подальше лікування недужого. А це є дуже і дуже важливим.

Аби стати добрим лікарем, потрібне тривале навчання, інтернатура, практика. Щоб стати, власне, лікарем УЗД-діагностики, потрібно пройти базову спеціалізацію в інтернатурі й після захисту категорії, курсів, відповідної роботи над собою, можна вважати себе фахівцем. Робота в УЗД-діагностиці виглядає нескладною лише на перший погляд. Адже лікар повинен не лише обстежити пацієнта, а й визначити діагноз.

– Після обстеження пацієнту дають рекомендації, в разі виявлення патології скеровують до потрібного спеціаліста або ж на додаткові обстеження, – каже Людмила Балабан. – Нині УЗД є одним з найпоширеніших та інформативніших методів діагностування. Сучасні апарати дозволяють проводити обстеження, як глибоко розташованих органів, так і поверхнево розташованих утворів.

Запитую про шкідливість цього методу.

– Перевагою цього методу обстеження над іншими сучасними інноваційними є його нешкідливість, неінвазивність та висока інформативність, – резюмує лікар. – Власне, хочу наголос поставити на тому, що профілактика – завжди дешевше лікування. Тому УЗД рекомендують проводити не лише, коли у людини є скарги, але щоб запобігти захворюванню, щоб вчасно виявити проблеми, якщо вони є.

Щодо нашого відділення ультразвукової діагностики, то воно діє з 1991 року. За цей час зазнало кардинальних змін. Нова сучасна техніка дозволяє провести надточне та якісне обстеження. У нас одні з найсучасніших методів діагностики – дуплексне доплерівське сканування судин верхніх і нижніх кінцівок, ехокардіографія, сонографія суглобів…

Значною перевагою нашого відділення є впровадження інтервенційних методів діагностики, які проводять під контролем ультразвукового променю. Зокрема, це пункційна біопсія вузлових утворень щитоподібної залози з діагностичною метою, кіст, абсцесів, гематом печінки з лікувальною метою. Пункційне дренування псевдокіст підшлункової залози, випоту в черевній порожнині та заочеревинному просторі сприяє безоперативному виліковуванню в поєднанні з комплексною терапією та є альтернативою класичному хірургічному лікуванню.

Зміна діяльності та спілкування з рідними – це вже відпочинок. Так вважає моя співрозмовниця. Робочі будні не стають надто важкими, і щойно настає новий день, лікар охоче йде на роботу.

– Дуже люблю приїжджати до своїх батьків у Кременець, – каже Людмила Балабан. – Це місто в народі називають українською Швейцарією. Мальовнича природа, незабутня історія, цікава архітектура – тішить і сприяє душевному відпочинку. Та й саме усвідомлення, що ти вдома, біля батьків по-особливому зігріває.

Чоловік пані Людмили, до слова, теж працює лікарем. Донька наразі навчається в дев’ятому класі.

– Я б хотіла, аби донька обрала медицину, – зізнається Людмила Василівна. – Втім, підтримаю будь-який її вибір. Медицина це – довготривале навчання, яке вимагає великого терпіння, а сама робота лікаря – величезної відповідальності. Потрібно насамперед любити свою професію, лише тоді ти станеш добрим фахівцем. А ще потрібно весь час самовдосконалюється, йти в ногу з часом.

– Якими будуть ваші універсальні поради широкому загалу з підтримання належного рівня здоров’я?

– Передусім, кожна людина повинна навчитися любити себе, а отже, стежити за власним здоров’ям. Адже здорова людина – це успішна людина. Обов‘язково один раз на рік проходити всі методи обстеження, які вимагає диспансеризація. Ні за яких обставин не займатися самолікуванням!

Колектив лікарні вітає Людмилу Василівну з прекрасним ювілеєм і дарує такі слова побажань:

У цей святковий світлий день,

Коли настав Ваш ювілей,

Ми щиро Вас вітаємо,

Добра і щастя Вам бажаємо.

Хай обминають Вас тривоги,

Хай Бог дасть щастя на путі,

Хай світла, радісна дорога

Щасливо стелиться в житті!

Тож не старійте і не знайте

в житті ні смутку, ані бід,

У серці молодість плекайте,

Живіть до ста щасливих літ!

Бажаємо світлої радості й сили,

Ласкавої долі, добра і тепла,

Щоб ласку Вам слало небесне світило,

Здоров’я наповнила рідна земля!

Мар’яна СУСІДКО