Конгресу СФУЛТу в Тернополі передував преконгрес у Мюнхені

У рамках преконгресу СФУЛТу делегація з різних куточків України (Київ, Львів, Луцьк, Одеса) 20–26 серпня 2018 року здійснила подорож до Мюнхена. Це вже вдруге провели преконгрес СФУЛТу. Перша успішна спроба відбулася у серпні 2016 року в Берліні й передувала XVI конгресу СФУЛТу в Києві.

Метою таких подорожей є ознайомлення із системою охорони здоров’я в країнах ЄС (Чехія, Німеччина), умов роботи лікарів, які там працюють і налагодження зв’язків з українцями, які живуть за кордоном. Цього разу були заплановані ознайомчі огляди та візити до клініки в Празі, офіційна зустріч у Баварському лікарському товаристві в Мюнхені та відвідини спеціального закладу для осіб з інвалідністю психофізичного профілю.

Учасники преконгресу на День Незалежності України розгорнули синьо-жовтий прапор

Першого дня подорожі відвідали найвідоміший туристичний об’єкт Польщі, пам’ятник зі списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО – соляну копальню «Величка», яку щороку відвідує майже мільйон туристів. У результаті 900-річного видобування солі на глибині 135 метрів створено 22 зали з високохудожніми сакральними об’єктами та пам’ятниками культури, виготовленими з кам’яної солі, які нікого не залишили байдужими.

А вже наступного дня ознайомилися з системою охорони здоров’я Чехії на базі найстарішої (1928 р.) та однієї з найбільших лікарень ім. Томайєра, яка є університетською клінічною базою. Відвідали кілька відділень, з якими нас ознайомив завідувач геріатричного відділення Анатолій Цибуля, до речі, виходець з Луцька. В геронтологічному відділенні – літні люди, які потрапили до лікарні через будь-яку терапевтичну хворобу (пневмонія, травма та ін.). Вони не перебувають тривалий час у профільних відділеннях, а їх скеровують до геронтологічного відділення на термін не довше, ніж місяць. За цей час персонал геронтологічного відділення продовжує основний курс лікування та займається загальною профілактичною роботою з літніми людьми (дозовані фізичні навантаження, когнітивні тести, ерготерапія).

Із системою профілактичної медицини та роботою відділення превентивної кардіології знайомив доцент Ян Брутанс. Унікальним за своєю суттю є відділення кардіореабілітації, яке очолює професор Брутанс. Відділення – амбулаторне, під наглядом перебуває понад 300 осіб одночасно, нозології – цукровий діабет, надмірна вага, гіперхолестеринемії, гіпертонічна хвороба, стани після судинних кардіальних та/або церебральних катастроф. Пацієнти проходять регулярні профілактичні огляди, функціональну та лабораторну діагностику. Лікарі відділення коригують медичні препарати та/або спосіб харчування й рівень фізичних навантажень. Але унікальність відділення в тому, що воно є багаторічною базою клінічних та епідеміологічних досліджень у галузі кардіології в Чехії та є провідним клінічним центром. Отримали стислу інформацію про умови праці медичного персоналу. Надзвичайно вражені оснащенням та обладнанням. Але є проблема – в Чехії не вистачає лікарів.

Далі – Мюнхен. Побували на цвинтарі, де похоронений Степан Бандера. Відчуття обов’язку перед великим патріотом і борцем змушує усвідомити й власну місію в житті. А 23 серпня, у День Прапора, розпочали урочистим підняттям його біля Українського консульства в Мюнхені та виконанням Державного Гімну України.

Учасники преконгресу біля могили Степана Бандери

Відтак відбулася офіційна зустріч у Баварському лікарському товаристві (Bayerische Land-esarztekammer), де ознайомилися із системою лікарського самоврядування Німеччини. Вражені системним підходом, наявністю можливостей для професійного зростання для всіх лікарів та їх юридичним захистом. Це «перезріле» для України питання й далі гальмується на верхніх щаблях влади.

Інший бік життя в Баварії. На базі монастиря в м. Урсберг один із священиків понад 100 років тому зорганізував волонтерську допомогу соціально незахищеним людям. З часом число волонтерів збільшується, почала надходити допомога й від держави. За часів фашизму було вбито багато інвалідів. Містечко увічнило цю трагедію в пам’ятнику – розірваному генетичному ланцюгу. Країна прозріла й соціальна допомога стала одним з духовних пріоритетів суспільства. І зараз 90 % фінансування – з державного бюджету.

Організація надає допомогу понад 5000 підопічним у всій Баварії. Система соціальної допомоги єдина для всіх земель у Німеччині, але є свої відмінності залежно від фінансування та традиційного підходу. Система складається з раннього втручання, ранньої реабілітації, спеціальних та інтегрованих дитячих садочків, спеціальних освітніх закладів (школи), майстерень (де всі, хто може працювати, обов’язково працюють та отримують за свою роботу платню, інколи навіть символічну), соціальних гуртожитків та амбулантної форми проживання (це з нового). Людей з вадами зору, слуху, моторики, психіки забезпечують механізмами для праці.

Основними принципами ставлення до людини в Німеччині є право на життя, право на освіту та право на роботу. Саме спираючись на ці фундаментальні права, побудована система реабілітації та допомоги людям з обмеженими можливостями незалежно від віку.

Від народження, якщо дитина народжується з патологією, сім’єю займаються фахівці з раннього втручання (це робота психологів, візити додому, спостереження за станом розвитку й корекція спеціальних освітніх програм, 100 % забезпеченість ортопедичним та іншим реабілітаційним обладнанням – від взуття до кисневих балонів за рахунок Krankenkasse). Тестування психічного та фізичного розвитку, контроль за системністю, корекція заходів відбуваються в спеціально створених соціально-педіатричних центрах, які, до речі, можуть проводити тестування й здорових дітей та скеровувати їх до навчальних закладів. Усі діти мусять бути в дитячих садочках (за винятком медичних протипоказань). Усі діти відповідного віку відвідують школу. Але зараз у Німеччині всі діти йдуть до загальних шкіл (так звана тотальна інклюзія). Спеціальні школи намагаються закривати, обмежують фінансування. Батьки дітей з проблемами, так само, як і батьки здорових дітей, з тим не згодні. Після закінчення школи особа з обмеженими фізичними можливостями чи розумовими здібностями (повнолітня) має право на вибір місця проживання (мало хто залишається з батьками). Організацій, які пропонують незалежне проживання (підтримане проживання), дуже багато, всі вони фінансуються з трьох джерел – державні кошти, кошти земель та приватні внески. Та ще є велике розмаїття форм проживання: від соціальних гуртожитків до окремих квартир.

Усі повнолітні особи з інвалідністю, які не досягли пенсійного віку, відвідують виробництво (працюють). Умови праці, різновид трудової діяльності та оплата залежать від установ, які тим майстерням роблять замовлення. В Німеччині в таких майстернях збирають деталі до автомобілів BMW, пральних машин MIELLE, сантехніки, пакують корм для котів і собак, каву та чай і таке інше. Є пральні з дуже великим обсягом випраної білизни. Є майстерні, де виробляють кабіни для саун (і на експорт теж). Є кав’ярні, де працюють люди з інвалідністю під наглядом тих, хто супроводжує.

В Урсбергу ми побачили також потужний заклад з великою кількістю працюючих (1,5 тисячі осіб в одному місті). 80 % мешканців цього містечка є або підопічні, або персонал, який їх обслуговує. Нозології підопічних – психічні захворювання, вади фізичні, розумова відсталість (окремо або в комбінаціях) і літні люди.

Є відділення раннього втручання, де обслуговують дітей з прилеглих містечок, спеціальний дитячий садочок, ще функціонує спеціальна школа з системою корекційного навчання, підтримане проживання (гуртожитки, спільні квартири та окремі будиночки на одну особу). Майстерні (їх кілька) – деревообробна зі столярним виробництвом, теплиці, пральня, пакувальна майстерня (залежно від замовлень можуть пакувати набори для ігор LEGO або рекламні проспекти для комерційних фірм).

У всій Баварії є такі осередки, але в сучасних умовах (соціальна політика Німеччини) вони не можуть бути для великої кількості підопічних (до 50 осіб).

Уся система зорганізована за останні 25 років. Україна лише на початку цього шляху – де-не-де є реабілітаційні центри, які схожі на школи (спеціальні), впроваджується інтегрована форма навчання в дитячих садочках і загальноосвітніх закладах. Але майстерні та гуртожитки, по суті, не існують. Дуже важливим для лікарів України є розуміння того, як може працювати система реабілітації та реабілітації для осіб з інвалідністю психофізичного профілю всіх вікових груп.

Поїздка до Ульму була цілковитим задоволенням. Відвідали клініку династії українських лікарів Баб’яків. Побачили рівень амбулаторної допомоги за сімейним принципом, намагалися збагнути засади оплати за надану медичну допомогу та взаємодію з іншими клініками та медичними установами. На центральній площі заспівали молитву за Україну в унісон з усім світом. Прощальний вечір провели в чудовій родині голови УЛТ Німеччини Володимира Мороза.

Під час поїздки ми відвідали черговий конгрес Європейського товариства кардіологів, який зібрав 31 тисячу кардіологів з усього світу. Він саме розпочав свою роботу в Мюнхені. Секційні засідання одночасно в 10 залах, майстер-класи, величезні експозиції всіх відомих світових фармацевтичних фірм, найсучасніші технології, апаратура. На конгресі прийняті засади корекції лікування артеріальної гіпертензії, рекомендації з харчування, розглядалися питання шкідливості низьковуглеводної дієти та багато іншого. Велика кількість нової інформації змушує постійно відстежувати й переусвідомлювати її. В підсумку – всі учасники преконгресу СФУЛТу поверталися з новими ідеями й планами, як покращити систему охорони здоров’я України.

Микола ЦЮХ (Луцьк),

Андрій БАЗИЛЕВИЧ (Львів),

Марія ЛУЦЕНКО (Одеса)