Зупинимо інсульт разом

Одинадцять років тому 29 жовтня оголосили Всесвітнім днем боротьби з інсультом, закликавши у такий спосіб до термінових активних дій у боротьбі проти цього захворювання. Адже кожну другу секунду в світі фіксують новий епізод інсульту, і кожну шосту секунду він стає причиною смерті.

В Україні цереброваскулярні захворювання є другою за частотою серед причин смертності (майже 14 % від всіх померлих). Щогодини у 11 українців розвивається інсульт, у трьох випадках з дев’яти він призводить до смерті. Щороку стається 100-110 тисяч інсультів (понад третина з них – у людей працездатного віку), 30-40 % хворих на інсульт помирають упродовж перших 30 днів і до 50 % – впродовж року від початку захворювання, 20-40 % хворих, що вижили, стають залежними від сторонньої допомоги, і лише майже 10 % повертаються до повноцінного життя.

Згідно із статистичними даними захворюваність на інсульт в Україні становить 274,1 на 100 тис. населення, у Тернопільській області – 235,3 на 100 тис. населення. Абсолютне число вперше зареєстрованих інсультів на території нашої області торік – 2038, з них ішемічних – 1623.

Серед факторів ризику розвитку інсульту є такі, що не піддаються корекції – вік, стать, спадковість.

Проте є певні чинники, на які ми здатні впливати. Зокрема, низька фізична активність, неправильне харчування, куріння, високі показники АТ і цукру в крові тощо.

Інсульт традиційно вважають захворюванням похилого віку. Але дослідження останніх років, які проведені у США, доводять, що середній вік пацієнтів з первинним інсультом знизився – частка осіб молодого віку в загальній кількості пацієнтів з інсультом зростає щорічно. Зокрема, за останні роки середній вік пацієнтів, які захворіли на інсульт, зменшився з 71 року до 68 років, а частка молодих осіб у віці від 20 до 50 років зросла з 13 % – до 19 % (дослідження CCNKSS, США 2010р.).

Найбільш вірогідними причинами зростання випадків інсульту в осіб молодого віку є такі:

– зростання показника розповсюдженості ожиріння (з 19 % до 34 %) серед молоді, внаслідок малорухомого способу життя та нездорового харчування;

– передчасний розвиток судинних захворювань, цукрового діабету та артеріальної гіпертензії;

– збільшення кількості курців та осіб, які приймають психоактивні засоби.

Незважаючи на величезні зусилля медиків, у суспільстві все ще на низькому рівні є поінформованість людей щодо проблеми інсульту. Тому слід змінити хибну думку, що інсульт – це винятково проблема людей похилого віку. Слід доводити до відома людей, що 25 % усіх випадків інсультів розвиваються у віці до 60 років, а 40 % осіб з тяжкою інвалідизацією внаслідок інсульту – молодші 55 років.

Щоб учергове привернути увагу спільноти до проблеми інсульту та основних методів його профілактики 24 жовтня в Тернопільській обласній комунальній клінічній психоневрологічній лікарні за участю кафедри неврології Тернопільського державного медичного університету імені І.Я. Горбачевського зорганізували акцію «Зупинимо інсульт разом-2017».

Основна мета акції – підвищення обізнаності краян щодо основних проявів інсульту та факторів ризику розвитку цієї недуги. В розгорнутому в просторому фойє лікарні консультативному пункті всі бажаючі могли виміряти артеріальний тиск, вагу, об’єм талії, визначити індекс маси тіла, перевірити рівень глюкози в крові. Після ж проведених обстежень – отримати фахову консультацію щодо корекції виявлених факторів ризику.

У рамках акції за технічної підтримки фармацевтичної фірми «Takeda» провели соцопитування, аби визначити рівень поінформованості краян про передумови розвитку інсульту. Всім присутнім роздали листівки, що містили інформацією про основні чинники ризику розвитку інсульту та методи профілактики. Під час заходу обстежили майже 120 бажаючих. Цікавим виявився факт наявності у 70 відсотків з них одного й більше факторів ризику інсульту.

Досвід проведення таких акцій свідчить про необхідність і надалі привертати увагу мешканців області до можливих шляхів запобігання інсульту.

Світлана ШКРОБОТ,

завідувач кафедри неврології, професор ТДМУ