Здорові нирки – запорука здоров’я та довголіття

Дві знакових для медичного світу події відбулися на початку березня. Одна із них – Всесвітній день нирки, інша – Всесвітній день нефролога. Не дивно, що цьому невеликому органу присвятили стільки уваги. Адже його необхідність важко переоцінити – це найпотужніший природній фільтр нашого організму, без якого неможливо вести повноцінний та активний спосіб життя.

Світлана ДАНИЛІВ – завідувачка відділення гемодіалізу

Тому доволі логічним у цьому контексті є завдання, яке поставили засновники цих дат у календарі – привернути увагу світової спільноти, пересічних громадян і професійних лікарів до профілактики та обізнаності щодо хронічних захворювань нирок.

Асоціація нефрологів України та Національна медична академія післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика у переддень таких подій зазвичай проводять симпозіуми, конференції, форуми, на які запрошують лікарів-нефрологів з тим, аби розв’язати назрілі проблеми галузі, обговорити сучасні технології та методи лікування. Не винятком став і цьогорічний форум, присвячений Всесвітньому дню нирки. Відбувся захід у Києві, там побували й лікарі-нефрологи, які представляли Тернопільську університетську лікарню. Враженнями попросили поділитися завідувачку відділення гемодіалізу Світлану Данилів і доцента кафедри внутрішньої медицини № 3, кандидата медичних наук Інну Якубишину.

Завідувачка відділення гемодіалізу Світлана Данилів:

– Форуми, які відбуваються під патронатом Асоціації нефрологів України та галузевого Міністерства, є особливою подією в моєму житті, тому вже багато років поспіль приймаю запрошення на такі зустрічі. Науково-практичну конференцію, яка відбулася на початку березня, її організатори – кафедра нефрології та нирково-замісної терапії Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П. Л. Шупика, присвятили актуальним питанням нефрології, діалізу та трансплантації. Участь у конференції взяли понад двісті делегатів з різних регіонів України. Ми отримали унікальну нагоду обмінятися досвідом і отримати доступ до найостанніших новинок у лікуванні хронічних хвороб нирок. Приємно, що й Тернопільщину представляла велика команда спеціалістів нашого медзакладу, а саме нефрологічного та відділення гемодіалізу, а також науковці Тернопільського медичного університету.

Хочу зауважити, що цьогорічна конференція вирізнялася особливим представництвом іноземних фахівців – це відомі нефрологи світового рівня з Італії, Польщі. У широкому колі науковців і представників практичної медицини обговорили актуальні питання застосування новітніх методів лікування та діагностики нефрологічних захворювань. Чимало «гарячих» проблем нефрологічної практики прозвучало на засіданнях. Вони були присвячені як класичній нефрології, так і всім сферам, дотичним до цього напряму, – урології, акушерству та гінекології, кардіології. Особливістю конференції було розмаїття форм діяльності – це і лекції, і дискусії, і майстер-класи. Головний натхненник та ідейний лідер цього заходу – завідувач кафедри нефрології та нирково-замісної терапії, доктор медичних наук, професор Дмитро Іванов. У своєму вступному слові він подякував аудиторії за зацікавленість до конференції, зазначивши, що Всесвітній день нирки це є доволі гарний спосіб, аби привернути увагу широкого кола лікарів до проблем здоров’я, які пов’язані зі станом нирок. Найголовнішим у виявленні захворюваності в людей з порушеною функцією нирок, за словами професора, є їх первинне обстеження з оцінкою артеріального тиску, аналізом сечі та визначенням рівня креатиніну в крові, що може виконуватися повсякчасно, забезпечуючи в такий спосіб профілактику захворювання. Також він зазначив, що цього року конференція зібрала велику кількість учасників через тенденцію до зростання поширеності захворювання, що свідчить про дедалі більшу вагомість проблеми ниркових хвороб.

Загалом науково-практична конференція відбулася в дружній атмосфері збагачення досвідом шляхом актуальних дискусій та обговорень. Доповіді й майстер-класи, представлені на форумі, не лише збагатили нас новими даними сучасної нефрології, але й змусили під іншим кутом зору подивитися на деякі усталені парадигми. У цьому, на мій погляд, й полягає професійне вдосконалення, яке підтримує цікавість до професії, дає наснагу не зупинятися на досягнутому заради однієї важливої справи – лікування та подовження життя пацієнтів з нирковою патологією.

Інна ЯКУБИШИНА – доцент кафедри внутрішньої медицини № 3

Доцент кафедри внутрішньої медицини № 3 Інна Якубишина:

– Науково-практичну конференцію з міжнародною участю «Актуальні питання нефрології, діалізу та трансплантації – Всесвітній день нирки-2018» присвятили 100-річчю заснування Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика МОЗ України. Взагалі ж цьогорічний Всесвітній день нирки відбувся під знаком профілактики, своєчасної діагностики та коректного лікування захворювань нирок у жінок. Тернопільську делегацію представляли експерт управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА з нефрології Г.Б. Симко, експерт управління охорони здоров’я ТОДА з питань гемодіалізу С.В. Данилів, лікар відділення гемодіалізу З.І. Літовкіна, лікар-нефролог О.О. Салагорник, дитячий нефролог Л.В. Грицків. Учасників науково-практичної конференції привітав завідувач кафедри, президент Української асоціації дитячих нефрологів, професор Дмитро Іванов. Організатори заходу представили його учасникам розмаїту палітру тем для дискусій, обговорень, ми мали можливість ознайомитися з найновішими досягненнями вітчизняної та європейської школи нефрології. Зокрема, в доповіді професора Беати Ліпської з медичного університету польського міста Гданськ, прозвучала інформація про перевагу генетичних досліджень за стероїдрезистентного нефротичного синдрому над інвазивними методами обстеження такими, як біопсія нирки. Зацікавлено сприйняла аудиторія незвичну форму подачі матеріалу – «дуель» нефролога та уролога, в якій головними дуелянтами виступили завідувач відділення ендоскопічної урології та літотрипсії Інституту урології НАМН України О. Шевчук і декан терапевтичного факультету, доцент кафедри нефрології та нирково-замісної терапії, доцент С. Кушніренко. Зокрема, йшлося про покази до урологічних втручань за сечокам’яної хвороби та нові стратегії діагностики й лікування подагричної нефропатії. Доцент НМАПО ім. П. Л. Шупика О. І. Таран розповіла про перебіг успішної вагітності в пацієнтки з термінальною нирковою недостатністю. Професор Іванов Д.Д. провів майстер-клас щодо диференційної тактики ренопротекції залежно від стадії порушень швидкості клубочкової фільтрації. Про кардіоваскулярні ризики при хронічній хворобі нирок доповів завідувач кафедри внутрішньої медицини №2 Дніпропетровської медичної академії професор О.В. Курята. Морфологічні аспекти ураження нирок при IgG4-асоційованих захворюваннях було висвітлено у спільній доповіді професора О.О. Дядик і докторанта Університету Мілана-Бікокка (Італія) М. Д. Іванової. Фінальним етапом форуму став дискусійний клуб, присвячений проблематиці застосування нестероїдних протизапальних препаратів у пацієнтів із хронічною хворобою нирок.

Що шкодить природному фільтру організму

  1. Вживання занадто солоних страв і газованих напоїв. Надмірне вживання солі понад п’ять грамів на добу призводить до підвищення артеріального тиску та затримки рідини.
  2. Алкоголь – один з основних ворогів здорових нирок, який може призвести до розвитку ниркової недостатності. Це стосується й слабоалкогольних напоїв, пива.
  3. Різке схуднення. Жорсткі дієти можуть сильно зменшити кількість жиру навколо внутрішніх органів, у тому числі нирок, що загрожує їх опущенням. Небезпечні для нирок також безсольові дієти та білкові дієти (зайві білки розщеплюються з утворенням кінцевих продуктів азотистого розпаду – креатиніну, сечовини, сечової кислоти, які шкодять організму та їх повинні виводити нирки).
  4. Погано впливають на нирки парникові овочі та фрукти, які вирощують з використанням пестицидів. Нирковими провокаторами є шпинат, щавель, велика кількість шипшини. Не люблять нирки також продуктів з надмірною кількістю залізовмісних сполук: стару свинину, лівер.
  5. На нирки погано діють хронічні вогнища інфекції (ангіни, хронічні тонзиліти, гайморити, карієс). З одного боку, вони викликають постійну, хоч і незначну інтоксикацію, а з іншого – збудники з током крові можуть потрапляти в нирки і викликати запалення (особливо стрептококова інфекція).
  6. Нирки не люблять холоду. Небезпечно сидіти на чомусь холодному та вологому, на камені, сирій землі.
  7. Небезпечним для нирок є безконтрольний прийом різних лікарських засобів, насамперед – протизапальних та знеболюючих, деяких антибіотиків.

Лариса ЛУКАЩУК,

Микола ВАСИЛЕЧКО (фото)