Завзяті курці ризикують отримати захворювання зі смертельними наслідками

Останнього дня травня світова громадськість традиційно відзначатиме День проти тютюну.
На жаль, ні масові акції, ні всілякі спроби медичної спільноти протидіяти цій згубній звичці жодним чином на курців не діють. Втім, не всі й здогадуються, що куріння є однією з найголовніших причин захворюваності і смертності. За останні півстоліття в науковій медицині з’явилося достатньо достовірних фактів, щоб стверджувати це. Але більшість з тих, хто починає курити цигарки, не знає, яку шкоду завдасть тютюнопаління. З’ясовували цю проблему у фахівців – проректора з лікувальної роботи нашого університету, професора Степана Запорожана та професора кафедри онкології, променевої діагностики і терапії та радіаційної медицини ТДМУ Ігоря Жулкевича.
– Кажуть, статистику не обманеш, а що твердять цифри стосовно недуг, викликаних курінням? Як впливає тютюнопаління на молодий організм?
Степан ЗАПОРОЖАН:
– В Україні курять 40 відсотків мешканців, які старші за 15 років. Це майже 19 мільйонів осіб. Із них 34% – завзяті курці. За інформацією Національного інституту раку, щороку в нашій країні фіксують майже 13 тисяч нових випадків раку легень. Чоловіки хворіють у п’ять разів частіше за жінок. За даними статистики, найчастіше від раку легень помирають курці. Куріння в кілька разів підвищує ризик раку легень. Що довше та частіше ви курите, то вищий ризик. Не лише цигарки, а й сигари та люльки спричиняють рак легень. Пасивні курці також потрапляють в зону ризику. Україна входить до групи з 11 країн Європи з найбільшим рівнем тютюнопаління. За 17 останніх років населення України скоротилося на 6 мільйонів осіб і, звісно, такий чинник, як куріння також є причиною цієї невтішної ситуації.
Як не прикро б це звучало, але куріння тютюну – одна з найбільш небезпечних шкідливих звичок сучасної молоді. Причому палять як хлопці, так і дівчата, не цілком усвідомлюючи, до чого може призвести ця невинна на перший погляд звичка. Особливо небезпечне куріння в молодому віці, в період активного росту організму. Подібне захоплення може зробити людину залежною на тривалі роки. Крім того, паління призводить до появи хронічних захворювань, які суттєво впливають на якість життя людини. Ця шкідлива звичка в сучасному світі – модна й стильна, особливо в середовищі молоді. Та й виділятися на тлі однолітків-курців хочеться не кожному, саме тому молода людина починає палити «за компанію». А нікотин в той час чинить свою згубну дію на увесь організм – першою удар на себе бере дихальна система, страждає й серцево-судинна та ендокринна системи, травна та нервова, органи чуттів, але найприкріше, що негативний вплив чиниться на репродуктивну систему, бо ж у майбутньому всі мріють про щасливе материнство та батьківство. Тому тим, хто вперше бере до рук цигарку, раджу зупинитися та подумати, як це змінить ваш стан здоров’я, зрозуміло, не на користь організ-мові. Зміни почнуться не відразу, торкнуться вони не лише здоров’я, а й якості життя загалом. Куріння негативно впливає на заняття спортом, погіршуючи фізичний стан людини. Молода людина, яка палить, не здатна запам’ятовувати необхідний обсяг інформації, погіршення пам’яті призводить до проблем з навчанням, що впливає на майбутню кар’єру.
– Які недуги ризикують отримати затяті курці? Яка ситуація на Тернопільщині щодо онкологічної патології легень?
Ігор ЖУЛКЕВИЧ:
– Завзяті курці ризикують отримати три основних захворювання зі смертельними наслідками: рак легень, хронічний бронхіт та емфізему. І в 90 відсотках випадків у виникненні раку легень винна така шкідлива звичка, як куріння. Тютюнопаління та його вплив на здоров’я людини є не лише медичною, а й соціальною проблемою сьогодення. Доведено, що куріння становить велику небезпеку для людського організму та може призвести до різних захворювань, які спричиняють передчасну смерть. Виявлено, що смертність від раку легень серед курців в 30 разів вища, ніж серед тих, хто не палить. До прикладу, в Тернопільській області із 460 хворих на рак легень 400 – багатолітні курці. Прикро, але за останні десять років кількість пацієнтів з онкологічними захворюваннями не зменшилася. Навпаки, побільшало недужих, в яких рак легень діагностують у доволі молодому віці.
У структурі смертності та захворюваності населення саме ця онкопатологія на першому місці як на Тернопільщині, так і в Україні. Причина таких доволі високих показників – низька онконастороженість та відсутність загальної мережі скринінгу онкологічних недуг органів дихання. Підтвердженням цьому є той факт, що хворі, які проходять курс лікування в торакальному відділенні Тернопільського онкодиспансеру, спочатку були скеровані в інші лікувальні заклади.
– Чи існує, так би мовити, смертельна доза для курця?
Ігор ЖУЛКЕВИЧ:
– Як це не страшно звучить, але є й такі цифри. Смертельна доза нікотину (речовини, най-більш небезпечної для здоров’я людини) – 50-70 міліграмів. Тобто 1 міліграм на 1 кілограм ваги людини. Курець може отримати смертельну дозу нікотину – для цього йому потрібно випалити 20-25 цигарок на день. Отруйність нікотину відчуває кожен, хто взяв першу в житті цигарку. Ніхто чомусь не може докурити її до кінця. У людини виникають запаморочення та нудота, а часом й ще неприємніші від-чуття: шум у голові, тахікардія, головний біль, тремтіння, блювання, бувають випадки, коли, вперше спро- бувавши цигарку, людина втрачає свідо- мість. Поступово ор-ганізм пристосовується до нікотину й неприємні відчуття зникають, але отруєння триває.
Крім того, що нікотин негативно впливає на органи дихання, він є сильним серцевим і судинним токсикогеном. Людина, яка курить, і не здогадується, що від однієї випаленої цигарки биття її серця частішає на 18-20 ударів на хвилину. Кількість серцевих скорочень на добу в курця більша на 15-16 тисяч. Зрозуміло, це позначається на роботі серцевого м’яза. Під впливом нікотину відбувається звуження кровоносних судин і зміни в їхніх стінках. Це сприяє розвитку атеросклерозу. Систематичне паління є однією з причин захворювань кровоносних судин. У цьому випадку віддалені від серця ділянки тіла й насамперед – нижні кінцівки, погано забезпечуються кров’ю.
З курінням можуть бути пов’язані також такі патологічні стани, як нездатність розрізняти запахи, втрата смаку, порушення зору, часті застудні захворювання, фарингіти, є випадки розвитку цукрового діабету, остеопорозу. В курців часто розвивається гіповітаміноз.
– Яким чином впливає куріння на розвиток онкологічних недуг?
Ігор ЖУЛКЕВИЧ:
– Учені довели, що при регулярному палінні цигарок можливість виникнення раку легень, приміром, зростає в 10 і більше разів. Легені стають головною мішенню дії канцерогенів, мутагенів, які містяться в тютюні та тютюновому димі. Ці речовини, всмоктуючись з поверхні легень, потрапляють в кров’яне русло і з током крові доправляються до різних органів, фільтруються через нирки, відтак виводяться із сечею. Ось чому при курінні, крім легень, страждають навіть й віддалені органи, увесь організм. Куріння сприяє підвищенню частоти злоякісних утворів порожнини рота, горлянки, стравоходу, сечового міхура та інших органів.
Варто зазначити, що разом з тютюновим димом курець вдихає смоли, які утворюються внаслідок згорання тютюну при високій температурі (500-600 градусів) на кінчику цигарки в момент затяжки. В смолах містяться десятки шкідливих речовин, у тому числі й канцерогенні ПАУ, нітрозоз’єднання, сполуки миш’яку, мономер вінілхлориду і навіть радіоактивний полоній та інші. До речі, в експериментах над тваринами було доведено, що тютюнова смола викликає різноманітні пухлини. Крім цього, в тютюновій смолі містяться феноли та інші з’єднання, що підсилюють дію канцерогенів. Не менш небезпечний і нікотин. Дослідження показали, що він здатний підсилювати розвиток пухлин під дією речовин, що містяться в тютюновій смолі. Та й тютюновий дим містить десятки розмаїтих нітросполук, більшість з яких має канцерогенну дію.
– Серед безлічі способів відмовитися від паління існує один, здавалося б, альтернативний варіант – замінити звичайну цигарку на електронну. Одначе, незважаючи на сьогоднішню популярність, особливо серед молоді, електронних сигарет, питання про те, яку небезпеку вони становлять для здоров’я, залишається відкритим. Яка ваша думка з цього приводу?
Ігор ЖУЛКЕВИЧ:
– Куріння електронних «цигарок», а точніше, вейпінг (паріння) – позиціонується як альтернатива палінню тютюну. Електронна цигарка, по суті, сконструйована за принципом інгалятора на основі випарювача, в яку подається рідина, в складі якої нікотин у невеликих дозах, та супутні розчинні й нерозчинні у воді речовини. І якщо шкід-ливість нікотину ми вже з’ясували, то саме з гліцерином й іншими речовинами дослідники почасти пов’язують небезпечність вейпінгу. Про що ж йдеться? Зменшена доза нікотину, менше смол, але у жодному разі не їх відсутність, й, здається, досягнуто позитивного ефекту. Одначе науково проведені обрахунки ризиків виникнення онкологічних захворювань у вейперів все одно вищі, ніж у людей, які не палять.
Наукові дослідження доводять, що пара електронних цигарок сприяє пошкодженню ДНК, а саме цей механізм лежить в основі розвитку онкологічних уражень різних органів й систем.
Ґрунтуючись на цих даних, можна резюмувати: тій частині мешканців, які палять і зазвичай не стежать за науковими дослідженнями в галузі паління, пропонується теза на зразок безпечного паління кальяну, а по суті, тютюну в кальяні й відфільтрованого вологого диму. Але кальян носити із собою обтяжливо, інша річ – легенька електронна цигарка. Взагалі ж на цю тему можна довго, але безпредметно дискутувати – за філіжанкою кави та електронною сигаретою… Але висновок такий – одна форма паління підміняється іншою.
І ще один важливий момент: щойно ви оціните паління як інгаляцію сумішшю будь-яких речовин, що тривало атакують легені, ваша точка зору кардинально зміниться. Від методу паління, а фактично – методу приготування й доправлення до легень інгаляційної суміші потенційно шкідливих для організму людини речовин залежить ступінь ризику виникнення онкологічних захворювань. Отож проблема вибору – паління тютюну, кальяну чи вейпінг, по суті, нагадує регульований світлофором перехід вулиці. Але чи багато людей іде на червоне світло?
– Якщо ж людина, прочитавши застереження, все ж вирішить кинути палити, що порадите – упоратися самостійно чи звертатися до лі-карів?
Степан ЗАПОРОЖАН:
– Звісно, це вже вибір самого курця. Щоправда, існують два способи відмови від паління. Перший полягає в раптовому одномоментному припиненні куріння, а інший – у поступовому відвиканні від тютюну, в послідовній відмові від цигарок. Він допомагає уникнути неприємних відчуттів.
Щоб позбутися паління саме на цих засадах, необхідно дотримуватися такого плану: щоденно слід знижувати денну норму куріння на дві-три цигарки, збільшувати проміжок часу між палінням і не випалювати цигарку до кінця, адже в останній третині нагромаджується найбільше шкідливих речовин. Уникайте перебування поруч з курцями, споживайте більше овочів і фруктів, що містять вітамін С, бувайте більше на свіжому повітрі – це допоможе виводити з організму шкідливі речовини.

Лариса ЛУКАЩУК