Життя, присвячене медицині дитинства

Іван СМІЯН, член-кореспондент Національної академії медичних наук України, заслужений працівник вищої школи України, доктор медичних наук, професор

Чудову ювілейну дату – 90-ліття з дня народження відзначив відомий науковець, член-кореспондент Національної академії медичних наук України, заслужений працівник вищої школи України, доктор медичних наук, професор Іван Семенович Сміян.

Цвіт вітчизняної педіатричної школи з усієї країни, представники громадськості та влади численно зібралися 10 січня в Тернопільському академічному обласному українському драматичному театрі імені Т. Шевченка. Відбулася урочиста академія, розширена вчена рада та святкова науково-практична конференція, присвячені ювілярові. Іван Семенович – це відома постать в українській та світовій науці. Його життєві й професійні успіхи нерозривно пов’язані з нашим університетом – упродовж 33 років він був завідувачем кафедри, згодом – проректором з навчальної роботи, а відтак протягом 17 років – ректором Тернопільського державного медичного інституту. Іван Семенович – автор понад 700 наукових праць і важливих досліджень у царині педіатрії, а також 30 книг-спогадів. Він є почесним головою ради вчених Трускавця, почесним головою Тернопільської обласної асоціації педіатрів, членом численних редколегій науково-практичних журналів. Науковець нагороджений Золотою медаллю Миру, Знаком пошани Національної академії медичних наук України, він – лауреат Міжнародної літературно-мистецької премії імені Григорія Сковороди, відмінник охорони здоров’я.

Михайло КОРДА, ректор ТДМУ, професор, щиро вітає Івана Семеновича СМІЯНА з чудовим ювілеєм

Урочиста академія

Святкову імпрезу розпочав хор ТДМУ, під виконання пісень якого майстер з піскової анімації відтворила життєвий шлях ювіляра.

З теплими привітаннями від імені колективу Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського до ювіляра звернувся ректор ТДМУ, професор Михайло Корда, який зазначив, що цього дня наукова та медична спільноти відзначають ювілей великої людини. Наш університет славний своїми досягненнями та здобутками, але все це стало можливим завдяки плеяді невтомних трудівників, педагогів, лікарів, науковців. Одним з таких є Іван Семенович Сміян.

Сергій НАДАЛ, Тернопільський міський голова

«Нелегкими були дитячі роки Івана Семеновича. Через чотири роки після народження на його батьківщині – Сумщині – 1933 року був розпал Голодомору. Як згадує у своїй книзі ювіляр, «народні дружини забирали останню зернину у селянина. Це був час, коли, за висловом Ціцерона, людина була найлютішим ворогом. Це був той час, який не можуть пояснити ані філософи, ані вчені впродовж багатьох десятиліть. Пошуки та фантазії не полишали мене з дитячих років. З дитинства я був у праці. Отримував від неї задоволення. Незважаючи на мій тривалий вік, не можу сказати, що мені колись було важко». Мабуть, саме це прагнення до творчості, до звідання чогось нового, а згодом – і до науково-дослідницької роботи, помножені на фантастичну працездатність і любов до своєї професії, зробили його таким, яким знаємо цю видатну Людину нині. Іван Семенович Сміян присвятив медицині 60 років свого життя, 44 з яких – нашому університету. За його плечима тисячі врятованих життів, тисячі вилікуваних пацієнтів, десятки учнів, сотні наукових статей, десятки книг, монографій та підручників. 33 роки Іван Семенович очолював кафедру педіатрії, 17 років поспіль був ректором тоді ще медичного інституту. За час його ректорства значно зріс науковий потенціал вишу: якщо 1981 року було 25 докторів наук, то 1997-го їх стало 80. У цей час відкрили центральну науково-дослідну лабораторію, музей історії інституту та музей історії медицини нашого краю, створили профілакторій для студентів, зорганізували ботанічний сад на виділених для вищого навчального закладу землях. Інститут посідав перші місця за багатьма показниками діяльності серед медичних вишів України. Іван Семенович досі цікавиться досягненнями університету, здобутками своїх учнів, пише книги.

Лідія ЧАЙКОВСЬКА, заступник начальника управління охорони здоров’я ОДА

Сьогодні колектив медичного університету вітає Вас з цим славним ювілеєм. Бажаємо Вам насамперед творчого та активного довголіття. Сподіваємося в такому ж оточенні й у цих же стінах 10 січня відзначити Ваш столітній ювілей. Знаємо, що Ви маєте багато планів щодо написання книг. Нехай ці плани й мрії здійсняться. Нехай ті знання, зусилля та час, які Ви вклали у своїх пацієнтів і учнів, повернуться до вас добром і вдячністю», – висловив побажання ювілярові ректор ТДМУ, професор Михайло Корда.

Приємним музичним акордом свята прозвучало вітання від доцента кафедри хірургії №1 з урологією та малоінвазивною хірургією імені професора Л.Ковальчука Юрія Футуйми. Він виконав пісню «На життєвому шляху» та авторську колядку.

Вітання – від колег

Передав вітання ювілярові від голови Тернопільської обласної ради Віктора Овчарука та депутатського корпусу депутат і директор Чортківського медичного коледжу Любомир Білик. Він вручив цінний подарунок від очільника представницького органу влади краю.

«Від імені усієї громади Тернополя, міської ради та від себе особисто висловлюю щиру подяку за Вашу щоденну багаторічну працю, за те, що на Вашому прикладі зросло не одне покоління медиків і науковців, за те, що прославили наше місто. Пишаємося тим, що Ваше ім’я занесене до книги «2000 найвидатніших людей століття» міжнародного біографічного центру Кембриджського університету. Дякуємо Вам і за ту неймовірну літературну та наукову працю, яку Ви поклали на благо всім нам. Нехай творене Вами добро лише примножується, а Ваші ідеї й надалі знаходять реальні втілення у практичній медицині та науці», – зазначив міський голова Сергій Надал. Очільник Тернополя побажав академіку наснаги, міцного здоров’я та вручив Почесну відзнаку міського голови.

Любомир БІЛИК, директор Чортківського медколеджу, депутат облради

Вітання від голови Тернопільської обласної державної адміністрації Степана Барни та начальника управління охорони здоров’я Володимира Богайчука передала перший заступник начальника управління Лідія Чайковська.

Життєвий шлях ювіляра відтворили й у пісковій анімації

Начальник відділу охорони здоров’я та медичного забезпечення Тернопільської міської ради Ростислав Левчук від імені медичної спільноти міста зачитав вітальну адресу: «Дорогий наш вчителю! Щиро вітаємо Вас з ювілеєм і завдячуємо долі, що Ви є у нашому житті. Справжній подив і захоплення викликає Ваше сподвижницьке та багатогранне життя в науці й громадській діяльності, яке Ви прожили чесно, гідно та відповідально. Заслужене визнання Ви отримали не лише в Україні, а й далеко за її межами. Мудро виголошено: кожний справжній науковець має бути готовий до того, що у вибудованій ним будівлі житимуть інші. У спорудженій Вами високій будівлі науки й духу нині творять сотні Ваших вдячних учнів, серед яких і Ваші побратими – тернопільські медики. І ми по-справжньому горді від того, що пов’язані з Вами тривалими роками плідної творчої співпраці, а тому високо цінуємо Ваші невтомні й подвижницькі зусилля, скеровані на підвищення авторитету й престижу вітчизняної науки, розбудову та зміцнення Української незалежної держави. Нехай Вам і надалі буде удача в усіх починаннях, шана та прихильність людей, вірність і незрадливість друзів, затишок і благополуччя в родині! Бажаємо Вам, вельмишановний Іване Семеновичу, моральної та фізичної міці, нестримного наукового прозріння, непереборної жаги знаходити й передавати людям нові знання та нове бачення світу! З глибокою вдячністю та низьким поклоном Ваші учні, медична спільнота міста Тернополя».

Своє відеовітання ювіляру надіслав віце-президент Національної академії медичних наук України, академік, директор Інституту кардіології імені академіка Стражеска Володимир Коваленко.

Привітав Івана Семеновича зі знаменною датою й академік Національної академії медичних наук України, професор Віталій Майданник. Він передав теплі слова вітань від усієї Асоціації педіатрів України та її очільника. Також гість виконав почесну місію – вручив ювілярові сертифікат про те, що його ім’ям у галактиці Чумацький шлях названо зірку.

Хор ТДМУ підготував ювіляру музичний подарунок

Щирі вітання надійшли з різних куточків України та світу, зокрема, з альма-матер Івана Семеновича – Харківського національного медичного університету від ректора, члена-кореспондента НАМН України Володимира Лісового, а також від ректора Запорізького медичного університету – професора Юрія Колесника, ректора Сумського державного університету – професора Анатолія Васильєва, директора медичного інституту – доктора медичних наук Андрія Лободи, директора Інституту отоларингології імені професора О. Коломійченка, віце-президента НАМН, академіка Дмитра Заболотного, ректора Української медичної стоматологічної академії – професора Вячеслава Ждана, директора державного експертного центру МОЗ України Тетяни Думенко та багатьох інших. Професор, дійсний член Академії наук вищої освіти України, а свого часу перший заступник Державного секретаря МОЗ України Ніна Гойда завітала на ювілей. Вона передала вітання від ректорату та всього колективу Національної медичної академії післядипломної освіти імені П. Шупика.

Головний лікар обласної дитячої клінічної лікарні, доктор медичних наук Григорій Корицький побажав Іванові Семеновичу міцного здоров’я, багатьох років натхнення, радості та благополуччя.

Українські пісні, сповнені ніжності та лірики, подарувала наша випускниця Людмила Папінко та гурт «Гангз лав бенд».

Свої щирі привітання ювілярові висловили його колишні учні, а тепер професори Лідія Слободян, Наталія Банадига, Ольга Федорців, Галина Павлишин, Оксана Боярчук.

З піснею «Ангел не спить» виступила викладач Чортківського медичного коледжу Віра Потикевич.

Особливий подарунок І.С. Сміяну підготував проректор з наукової роботи ТДМУ, професор Іван Кліщ. Він виконав відому українську пісню «Два кольори». Ще одним музичним презентом стали колядки від хору ТДМУ.

Конференція

Конференцію відкрив академік НАМН України, віце-президент Асоціації педіатрів України, завідувач кафедри педіатрії №4 НМУ ім. О.О.Богомольця, професор Віталій МАЙДАННИК

Після завершення урочистої академії свою роботу розпочала конференція «Традиції та інновації в педіатрії».

Вивчення чинників здоров’я дитини та нові потенціали запобігання й лікування хвороб дитячого віку в їхньому сучасному діапазоні – такими були домінанти наукового форуму, який зорганізували кафедра дитячих хвороб з дитячою хірургією та кафедра педіатрії №2 факультету іноземних студентів ТДМУ. В її роботі взяли участь 240 учасників – лікарі-педіатри, фахівці загальної практики-сімейної медицини, дитячі спеціалісти, лікарі-інтерни.

Перше пленарне засідання з доповіддю про педіатричну наукову школу професора Івана Семеновича Сміяна, її сьогодення та перспективи відкрив академік НАМН України, віце-президент Асоціації педіатрів України, завідувач кафедри педіатрії №4 Національного медичного університету ім. О.О.Богомольця, професор Віталій Майданник. У своєму виступі він представив європейські стандарти лікування гострих інфекцій верхніх дихальних шляхів у дітей з позиції доказової медицини. Ця тема є надзвичайно актуальною й для вітчизняної педіатрії, адже у світі щорічно реєструють майже 57 мільйонів летальних випадків, з них – понад 26 відсотків обумовлені інфекційними захворюваннями, а 30 %, зокрема, спричинені респіраторними інфекціями. У нинішній час гострі респіраторні захворювання мають тенденцію до більш важкого, ускладненого перебігу, а наступні епізоди недуг ініціюють алергізацію та зниження реактивності організму, спричиняють хронізацію хвороб органів дихання.

Катерина СМІЯН-ГОРБУНОВА, асистент Сумського державного університету

Завідувач кафедри педіатрії №2 факультету іноземних студентів нашого університету, професор Галина Павлишин репрезентувала дві доповіді, в одній з яких привернула увагу присутніх до проблем стану здоров’я дітей першого року життя та надала, зокрема, рекомендації щодо діагностики й лікування сепсису у новонароджених, які відображені у монографії та підручнику члена-кореспондента НАМН України, професора Івана Сміяна. Доповідач оприлюднила сучасні інновації європейських рекомендацій щодо профілактичної стратегії лікування сепсису новонароджених. У другій доповіді професор окреслила проблеми сучасної діагностики атопічного дерматиту та ознайомила фахівців з європейськими рекомендаціями щодо лікування й реабілітації дітей з цією патологією.

Професор Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика Ніна Гойда у своїй доповіді висвітлила питання перинатальної допомоги в Україні, як запоруки збереження життя та здоров’я дітей. Основними завданнями закладів охорони материнства й дитинства на сучасному етапі є профілактика виникнення захворювань, забезпечення народження здорової дитини, організація доступної й якісної первинної медико-санітарної та високоспеціалізованої медичної допомоги. Доповідач запропонувала впровадження нових системних організаційних технологій у діяльності акушерсько-гінекологічної та педіатричної служб у світлі соціально-економічної трансформації українського суспільства. Зокрема, їх повсякчасного вдосконалення відповідно до змін, що відбуваються в нашій державі й галузі охорони здоров‘я.

Проблемам імунітету дитини, а також сучасним можливостям імунопрофілактики з позицій доказової медицини присвятила свій виступ завідувач кафедри педіатрії №1 Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова, професор Ольга Яблонь.

Колектив авторів у складі професора кафедри дитячих хвороб Сумського державного університету Олександра Сміяна та асистента Катерини Сміян-Горбунової представили тему – основні ланки фаго- та імунотерапії після антибактеріального кризу у дітей, акцентувавши на особливостях фаготерапії в педіатричній практиці та сучасних тенденціях їх використання.

Професор кафедри педіатрії та неонатології факультету післядипломної освіти Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького Олена Няньковська ознайомила присутніх із сучасними стратегіями лікування харчової алергії дітей раннього віку.

Про нові методи діагностики та лікування функціональних й органічних розладів шлунково-кишкового тракту в дітей розповіла присутнім завідувач кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією Тернопільського медичного університету імені І.Я. Горбачевського, професор Оксана Боярчук. Вона ставила наголос на сучасній класифікації «Функціональних шлунково-кишкових розладів у дітей з питаннями діагностики, патофізіології та лікування», Римські критерії IV, 2016 року.

Завідувач кафедри педіатрії ФПО нашого університету, професор Наталія Банадига висвітлила проблеми діагностики та лікування бронхіальної астми в дітей.

З цікавою доповіддю про новітні нанотехнологічні засоби природного походження в педіатричній практиці прибув на конференцію професор Олександр Мощич з Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика.

З інтересом та увагою слухала аудиторія доцента кафедри педіатрії №2 ТДМУ Вікторію Фурделу, яка присвятила свою доповідь питанням ендокринної патології в дітей.

Про сучасний діагностичний алгоритм, особливості лікування лайм-бореліозу у дітей та клінічний випадок з практики розповіла присутнім доцент кафедри педіатрії №2 нашого вишу Світлана Никитюк.

У рамках конференції відбулося два пленарні засідання. Під час дискусій та кулуарних бесід учасники обговорили найбільш гарячі та топові теми сучасної педіатрії, а також ухвалили резолюцію конференції. Її матеріали будуть опубліковані в найближчому номері журналу «Актуальні питання педіатрії, акушерства та гінекології» .

Загалом захід відбувся у теплій дружній атмосфері наукового пошуку, обміну досвідом і найсучаснішими досягненнями педіатричної науки та практики.

Лариса ЛУКАЩУК,

Микола ВАСИЛЕЧКО (фото)