Для підвищення ефективності надання онкологічної допомоги

Понад шість місяців минуло з часу відкриття хіміотерапевтичного відділення в Тернопільському обласному клінічному онкологічному диспансері. Раніше він був єдиним онкологічним закладом в Україні, що не мав у своєму складі самостійного відділення для проведення хіміотерапевтичного лікування. Нині ж тут можуть лікуватися не лише мешканці нашого краю, а й інших областей.

– Ми, нарешті, поклали край тій практиці, коли в хірургічному стаціонарі вимушені проводити лікування непрофільних пацієнтів, – розповідає головний лікар закладу Леонід Шкробот. – За кілька місяців роботи очевидними стали всі переваги такої автономізації. По-перше, розвантажили хірургічні стаціонарні відділення (зменшили кількість ліжок у першій та другій «хірургії», гінекологічному та торакальному відділеннях), відтак знизилося й навантаження на медичний персонал, а відповідно – зріс коефіцієнт якості роботи. По-друге, значно поліпшилися умови перебування пацієнтів у диспансері, що дозволило підняти на якісно новий рівень надання онкологічної допомоги. Палати у новоствореному відділенні облаштовані так, аби пацієнтам було комфортно та зручно. Кожну з них ми обладнали плазмовим телевізором, у цьому нам допоміг фонд «Відродження». На створення відділення залучили майже 633 тисячі гривень. Також від доброчинних фондів з Німеччини та Франції як гуманітарну допомогу отримали функціональні ліжка з матрацами та інший інвентар. Ще одне нововведення, яке зорганізували, – психологічна підтримка, з кожним онкохворим стаціонару працює спеціаліст-психолог.

Принагідно зазначити, що новий рівень надання онкологічної допомоги дозволив запровадити економічно вигідні форми лікування, зокрема, стаціонар одного дня. Це доволі зручно особливо для мешканців Тернополя та Тернопільського району, які зранку можуть отримати всі необхідні процедури, а згодом повернутися в домашні умови. Така практика «хіміотерапії одного дня» вигідна як для медичного закладу, так і для пацієнта, який має змогу більше часу проводити з рідними, друзями. А диспансер у такий спосіб економить кошти, які колись витрачав, скажімо, на харчування, оплату енергоносіїв, інші потреби.

«На жаль, державна програма «Онкологія» закінчила діяти й пацієнти нині змушені фінансувати дороговартісне лікування з власної кишені, тому намагаємося зробити хоча б те, що у наших силах, – ділиться думками головний лікар закладу. – Комфортні умови перебування, тепле та душевне ставлення персоналу – це лише частина лікувального процесу. А от щодо забезпечення хіміопрепаратами, то наразі маємо величезну потребу еквівалентну сумі у майже 50 мільйонів гривень. Сподіваємося, що хоча б частково нам вдасться розв’язати цю проблему з допомогою новоствореного проекту « Здоров’я тернополян», де у розділі «Онкологія» передбачено певні кошти для онкохворих. З огляду на скрутне фінансове становище в галузі Тернопільська ОДА та облрада має намір долучати до фінансування онкохворих краян об’єднані територіальні громади. Щодо Тернополя, то для тих 17-18 відсотків онкохворих пацієнтів – мешканців обласного центру, витрати на лікування заплановано оплатити з міської скарбниці. І це цілком реальна практика, яка , до слова, надзвичайно позитивно зарекомендувала себе, скажімо, у наших сусідів – у Хмельницькому. Нас тішить хоча б уже те, що на Тернопільщині зроблено перші кроки й з початку цього року з обласного бюджету нам виділили майже п’ять мільйонів гривень на медпрепарати. Очільники галузі краю та керівники області з розумінням поставилися до проблем фінансування онкологічної служби. Я озвучив їх на одному із засідань колегії облдержадміністрації, на якому були присутні й керівники РДА й вони, сподіваюся, відчули те скрутне становище, заручниками якого стали онкохворі пацієнти. Отож, надія все-таки є. Вірю, що обопільно, за підтримки владних структур, доброчинних організацій вдасться подолати фінансові негаразди.

(Зліва направо): медсестри Тетяна БЕЗКОСТА та Олеся ВИХРУЩ, завідувач хіміотерапевтичного відділення Денис КОВАЛЕНКО

Невеличку екскурсію відділенням нам провів його завідувач Денис Коваленко. Варто зауважити, що вже з порога відчуваєш ту затишну атмосферу та якесь невидиме тепло, яке витає у передпокої, палатах, маніпуляційних. Сучасний дизайн приміщень, оновлений інтер’єр, привітні посмішки медперсоналу – все створене для того, щоб лікувальний процес був для пацієнта менш травматичним та більш безболісним. За словами завідувача, у відділенні працюють ще три лікарі, які пройшли курси спеціалізації з хіміотерапії і є висококваліфікованими фахівцями в цій царині. Медсестринський процес забезпечують вісім молодших медичних спеціалістів, які також отримали фахове навчання щодо проведення маніпуляцій з хіміотерапії, та дев’ять молодших медичних сестер. Загалом у відділенні розташовано 25 ліжко-місць і сім палат, які обладнані спеціальними кріслами-реклайнерами для проведення хіміотерапії. Такий спеціалізований медінвентар є звичною практикою у використанні в зарубіжних онкоцентрах. Для вітчизняних медичних клінік це поки що новинка, але пацієнти, яким колись проводили хіміотерапію у звичайних ліжках, змогли порівняти та належно оцінити якість сучасних обладунків. Кажуть, що значно комфортніше, бо можна зручно для своєї статури відрегулювати положення крісла або ж під час кількагодинної процедури перелаштувати, коли є потреба. Наразі тут проходять курс хіміотерапії 25 пацієнтів, що свідчить про повне завантаження відділення. Надзвичайно важливий той факт, що новий медичний підрозділ облаштований сучасною медичною технікою та інвентарем – це інфузомати, шприцеві дозатори для проведення довготривалої хіміотерапії пацієнтам, яким призначено погодинні вливання від 5 до 10-12 годин, що відповідно підвищує терапевтичний ефект. Уже понад рік як фахівці відділення налагодили практику імплантації внутрівенних порт-систем. Ця технологія давно стала повсякденною практикою в закордонних клініках. Застосування порт-систем дозволяє пацієнту легше переносити інвазивні втручання, а також уникнути загрози післяопераційних ускладнень. Ясна річ, як і кожен імплантований пристрій, така порт-система для середньостатистичного українця річ не з дешевих, але майже 20 пацієнтів відділення вже оцінили всі переваги цього сучасного пристрою та рекомендують його іншим хворим.

Варто зауважити, що створення хіміотерапевтичного відділення стало можливим завдяки участі й підтримці облдержадміністрації, облради та доброчинників. Відтепер тут зможуть упродовж року пройти хіміотерапію майже дві тисячі пацієнтів.

Лариса ЛУКАЩУК,

Микола ВАСИЛЕЧКО (фото)