Двадцять років книгодрукування в ТДМУ

З початку заснування видавництва «Укрмедкнига» його керівником на громадських засадах був Михайло КОРДА, нині – ректор ТДМУ, професор. На фото: Михайло Михайлович з колективом редакційного та відділу комп’ютерної верстки (1998 р.)

Кожен, хто хоч раз побував у Тернопільському медичному університеті, напевно, звернув увагу на зелену триповерхову споруду, що гармонійно вписується у нещодавно відреставрований внутрішній дворик адміністративного корпусу. Це – видавництво нашого університету «Укрмедкнига», відоме далеко за межами Тернопільщини. Цьогорічний вересень для нього особливий – двадцять років минає з дня заснування. Пригадати славні сторінки історії університетського книгодрукування та розповісти про справи видавничі попросила заступника ректора з видавничих питань Любов Логін.

– Любове Василівно, розпочнімо, мабуть, з найсвіжіших новин. Нещодавно ви повернулися з форуму видавців у Львові. Чим потішила його учасників «Укрмедкнига» цього разу?

– Останній, двадцять четвертий «Форум видавців у Львові: точка творення», який ми, звісно, не могли проігнорувати, тривав упродовж чотирьох днів у львівському Палаці Мистецтв та у понад 40 локаціях міста. Хочу зауважити, що навчальна та наукова література нашого видавництва відома далеко за межами університету, отож кожного разу біля нашого павільйону збирається гурт уже постійних поціновувачів, але було багато й нових зацікавлених читачів. Зрозуміло, що переважна більшість з них – це студенти та науковці медичних вишів. Але цього разу наші видання із захопленням перегортали та купували ті люди, які не мають жодного стосунку до медицини, зате цікавляться медичною тематикою. І таких було чимало, основний арґумент, чому їх приваблюють наші видання: написані простою, доступною мовою, текст не завантажений медичною термінологією, тому зрозуміти, про що йдеться, може й людина без медичної освіти. Багатьом, як кажуть, хочеться самим дійти до суті й університетські видання, які, власне, призначені для студентів, для них – найкращий варіант. На наші навчальні та наукові книжки завжди є попит. Щоправда, невеликими накладами їх реалізовуємо, але вони необхідні та мають свого читача, це найголовніше. Нинішнього вересня ми привезли на форум понад 100 найменувань друкованої продукції, найбільше аудиторію зацікавили книги з таких розділів, як «біохімія людини», «внутрішні хвороби», «анатомія людини». У великому попиті були посібники з екстреної медицини, первинної медичної допомоги, інфекційних хвороб. Своїх прихильників та значного попиту здобув підручник «Основи біоетики та біобезпеки» нашого викладача Галини Тарашкевич (сестри Діогени). Хочу зауважити, що форум був цікавим для нас й з точки зору вивчення досвіду колег. Керівник друкарні нашого видавництва Оксана Омелянівна Гулько впродовж усіх днів роботи форуму ознайомлювалася з новинками сучасної поліграфії, виданнями, які представили інші видавництва. Адже сучасна книга потребує й привабливої обкладинки, і певного дизайну, тобто, всіх тих поліграфічних тонкощів, які можуть захопити читача. Маємо продовжувати традиції університетського книгодрукування, але вже у сучасному вимірі – це вимога часу.

– Двадцять років тому закрутилося колесо університетського видавництва, пригадуєте, як все починалося?

– Видавництва найстаріших університетів Європи розвивалися століттями, виростаючи у сучасні видавничі корпорації, які зараз відомі в усьому світі. Українську ж традицію університетського книгодрукування започаткувала Києво-Могилянська академія. І в нас також є власна видавнича історія, яка починає своє літочислення 1997 року з ініціативи тодішнього ректора Леоніда Якимовича Ковальчука. Посаду керівника видавництва «Укрмедкнига» з 1997 року на громадських засадах обіймав теперішній ректор ТДМУ, професор Михайло Михайлович Корда. Багато зусиль до творення найкращих традицій видавництва доклали працівники, які стояли біля його витоків. У перші місяці діяльності в «Укрмедкнизі» працювали Л. В. Наліжита, В. Г. Ситар, які здійснювали літературне редагування текстів, художник С. І. Дуць, оператор П. С. Кушик, а також А. Я. Господарський, Ю. В. Дрогобицький, І. В. Гашинський, Р. К. Сухінський та О. В. Береговий, які верстали матеріали.

У друкарні новоствореного видавництва виробничим процесом керувала О. О. Гулько. У поліграфічному відділі в ті часи я працювала технологом, палітурником – Н. С. Романюк, друкарем М. В. Савка, оператором паперорізальних машин І. О. Логін. Упродовж першого року роботи видавництва «Укрмедкнига» головним редактором була О. С. Лайко, посаду технічного редактора обіймала Л. В. Кравчук. Згодом у відділі комп’ютерної верстки почали працювати І. Т. Петрикович, Н. Ю. Нижегородова, С. В. Левченко. З кінця 1998 до березня 2011 р. видавництво очолювала Д. Я. Богун. Науковим керівником «Укрмедкниги» 1998-2003 рр. був проф. М. М. Корда, 2004-2005 рр. – проф. К. А. Посохова, впродовж 2006-2012 рр. цю посаду обіймав професор І. М. Кліщ. Тепер науковим керівником видавництва є професор М. О. Кашуба.

– Нині приміщення «Укрмедкниги» – єдиний видавничо-поліграфічний комплекс. Яким є сучасне життя видавництва?

– «Укрмедкнига» успішно розвивається в трьох головних напрямках – видавництві, поліграфії та книгорозповсюдженні. Зокрема, випускаємо та реалізовуємо власну друковану продукцію: підручники, посібники, монографії, книги, періодичні наукові журнали, газети, брошури тощо. Також надаємо редакційно-полі-графічні послуги іншим видавництвам, організаціям, підприємствам, приватним особам.

Торік за сприяння ректора університету, професора Михайла Корди капітально відремонтували весь видавничо-поліграфічний комплекс, оновили програми та комп’ютерну техніку у відділі комп’ютерної верстки та міні-друкарні, придбали найсучасніші комп’ютери, багатофункціональний принтер формату А3, кольоровий принтер, цифровий друкарський пристрій «Ricoh». Це дозволило мінімізувати витрати на виготовлення друкованих видань.

У складі видавництва «Укрмедкнига» – редакційний та відділ комп’ютерної верстки, міні-друкарня, редакція журналів, відділ реклами й збуту, поліграфічний відділ. У редакційному відділі над літературним редагуванням працюють В. Г. Ситар, О. П. Шпак, Н. Є. Сороката, Л. В. Мельник, Ю. М. Пньова, Л. Т. Гайда, Л. П. Капкаєва, В. В. Марченко. Художнє та технічне редагування рукописів здійснює С. Т. Демчишин, оформлення та розробку обкладинок – П. С. Кушик. Відділ комп’ютерної верстки у складі провідних фахівців І. Т. Петрикович, Н. Ю. Нижегородової, С. В. Левченко, Г. О. Жмурко, З. В. Яскілки, Я. Д. Теслюк, О. І. Пухальської, Н. Б. Бенько виконує комп’ютерний набір і верстання рукописів, додрукарську підготовку та художнє оформлення видань. Продукцію видавництва, що друкуємо невеликими накладами, тиражуємо в міні-друкарні, яку обслуговує інженер М. А. Мочульський. Прийом і підготовку статей до розміщення у відповідних часописах здійснює редакція журналів в особі діловода М. П. Шобської та оператора М. А. Грицишин.

Відділ реклами та збуту займається реалізацією видавничої продукції. Під керівництвом О. П. Корчевської у відділі реклами та збуту працюють фахівці А. В. Вінницький і Т. В. Валігура. Складом готової продукції завідує М. В. Красовська. Продукцію нашого видавництва реалізовує Т. Б. Макарук через книжковий кіоск, який розміщений у фойє адміністративного корпусу університету.

Над народженням книги в друкарні працює дружний колектив: директор друкарні, помічник проректора з НПР та соціальних питань О. О. Гулько, технолог О. Ю. Сенчук, інженер-механік І. І. Подольський, монтажисти С. Б. Козак і О. Є. Ступ’як, друкарі офсетного друку А. І. Зваричук, О. С. Цибулько, О. В. Андрієвська, М. В. Юрасова, оператор паперорізальної машини М. Б. Андрієвський, палітурники І. Г. Смолій, Н. В. Савка, Є. В. Пастушенко, Н. С. Романюк, М. В. Філь, О. П. Грицишин, Л. М. Содомора, О. Й. Носаль, М. І. Прорацька, В. П. Мацишин.

У видавництві щоквартально видають 14 науково-практичних журналів, 12 з яких увійшли до Переліку наукових фахових видань України. Двічі на місяць виходять газети «Медична академія» та «Університетська лікарня».

– Яким уявляєте майбутнє «Укрмедкниги»?

– Це потужне сучасне поліграфічне видавництво, що відоме далеко за межами України, з найновішою поліграфією. Його електронні видання можна адаптувати до розмаїтих мобільних пристроїв. А в кабінетах і надалі трудиться дружний колектив однодумців, де панують творча атмосфера, товариські стосунки, бажання працювати з повною віддачею задля досягнення високого стандарту якості видань. З ювілейним днем народження «Укрмедкниги» вітаю всіх працівників!

Лариса ЛУКАЩУК

Більше світлин дивіться в альбомі