Гомілковостопний суглоб потрібно зміцнювати

Доволі часто чую нарікання, особливо від жінок, що їм важко ходити на підборах, трапляється, що й нога підвертається. Пацієнти скаржаться на біль у гомілковостопному суглобі, після довготривалої ходьби болять середній та безіменний пальці ноги. Причина такої ситуації – слабкість гомілковостопного суглоба. Щоб запобігти можливим травмам гомілковостопного суглоба, розпочніть виконувати нескладні вправи.

Спробуйте походити, як у дитинстві, на пальчиках, на зовнішньому й на внутрішньому боці стопи. Ходіть удома таким чином щодня. До прикладу, спочатку йдіть до кімнати на зовнішньому боці стопи, а повертайтеся – на внутрішньому. Наступного разу, туди – на пальчиках, а назад – на п’ятах. Відмовтеся від домашніх пантофлів. Якщо вам холодно босоніж, то купіть собі щільні спортивні шкарпетки.

Як продовження цієї вправи є ще одна, з використанням гумової стрічки. Візьміть гумову стрічку (чи гумовий аптечний бинт) та обв’яжіть ним стопи. Перенесіть масу тіла на п’яти й намагайтеся розвести стопи в боки, розтягуючи гуму. Так ви тренуєте зовнішню поверхню стопи.

Аби залучити внутрішню поверхню, стопи потрібно схрестити. Аналогічно попередній вправі, перенесіть масу тіла на п’яти й намагайтеся розвести стопи в боки.

Виконуйте колові рухи стопами: сядьте на стілець чи диван, витягніть ноги й відірвіть їх від підлоги, утримуючи ноги в повітрі, робіть колові рухи стопами досередини, а потім назовні. Виконайте по 15-20 обертань у кожен бік.

Якщо у вас сидяча робота, використовуйте час за столом з користю для своїх стоп: качайте ступнями пляшку з водою так, ніби ви шиєте на ножній машині.

Якщо немає травми, то стрибайте через скакалку. Стрибки зі скакалкою є найліпшою вправою для зміцнення гомілковостопного суглоба. Якщо хочете цілком навантажити щиколотки, стрибайте, не згинаючи колін, тільки за рахунок роботи гомілковостопних суглобів.

Улітку частіше ходіть босоніж, бігайте по піску чи дрібній гальці.

Ще одна чудова вправа, яка не лише зміцнить гомілковостопний суглоб, а й посприяє профілактиці плоскостопості. Розсипте на підлозі дрібні предмети, скажімо, ґудзики чи ту ж гальку, й збирайте їх пальцями ніг. Складайте в пачку. Якщо робитимете це стоячи, то додатково можна потренувати свою рівновагу.

Використовуйте масажний килимок, спеціальну масажну доріжку, на поверхні якої прикріплено штучну гальку із жорсткого пластику чи масажні елементи.

Ігор ЛУКАЩУК,

фахівець з фізичної реабілітації

ортопедичного відділення