Гепатити: краще запобігти, ніж лікувати

«Гепатит С: дізнайся зараз, вилікуй вчасно!» – таку акцію цьогоріч підготувала громадська організація «Джерела громадського здоров’я» за підтримки Альянсу громадського здоров’я. Її мета – підвищити інформованість широкої громадськості про це захворювання, шляхи його поширення, методи діагностики, стратегії доступного лікування й можливої профілактики. В заході взяли участь представники управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА, завідувач спеціалізованого амбулаторно-поліклінічного відділення профілактики та лікування ВІЛ/СНІДу О. Свірський, провідні інфекціоністи області О. Герасименко, Н. Паньків, представники партнерських неурядових організацій, зокрема, ГО «Іскра надії», представники міських та обласних соціальних служб, обласного Центру здоров’я.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, в світі налічується майже два мільярди людей, інфікованих гепатитом В, 180 мільйонів людей, інфікованих гепатитом С, з яких щонайменше 1,2 мільйона осіб мешкають в Україні. Відсутність масового тестування та надійної системи епідеміологічного нагляду вірусних гепатитів в Україні не дає можливості визначити реальний рівень поширеності вірусного гепатиту С та визнати епідемію вірусного гепатиту С на офіційному загальнодержавному рівні. Відсутність даних щодо реальної кількості осіб, які потребують лікування (офіційно таких лише 10 282 особи), визначає надзвичайно низький рівень охоплення лікуванням, який не може вплинути на темпи поширення інфекції.

 

Незважаючи на песимістичні настрої в Україні щодо вірусного гепатиту С, серед хворих, а також людей, які потрапили до групи ризику, лікарі закликають не впадати у відчай. Адже нині існують сучасні й ефективні методи приборкання «лагідного вбивці». Впродовж майже шести років на базі Тернопільської університетської лікарні діє обласний центр гастроентерології з гепатологією. Фахівці цього центру вже довели, що вміють не лише добре діагностувати хворобу, а й призначати помічне лікування. Професор Тернопільського медуніверситету, керівник обласного центру гастроентерології з гепатологією Ігор Господарський розповідає, що нині майже 170 мільйонів осіб інфіковані гепатитом С. Оскільки вакцина від цього захворювання відсутня, основну роль відводять медикаментозній терапії. Вона необхідна для уповільнення чи припинення реплікації вірусу, а відтак запобіганню прогресування уражень печінки та розвитку ускладнень – цирозу, печінкової недостатності, печінковоклітинного раку. Тішить той факт, що у сучасній гепатології створено широке поле для маневрування у лікуванні хворих на гепатит С. За кордоном, зокрема, в країнах Євросоюзу, США, Канаді, останнім десятиріччям з’явилося понад десять нових препаратів. Поки що більшість з них не зареєстровані в Україні і в країнах пострадянського простору, з різних причин, і не останньою з них є дороговартісність цих препаратів.

Але в арсеналі є інші варіанти медикаментозної терапії хворих на гепатит С, які дають можливість повного вилікування, по суті, до 98 відсотків тих пацієнтів, яким призначено таке лікування. Якщо порівняти з тими 30 відсотками видужаних, яких лікували ще за схемами 10-12-річної давності, стверджує професор, то це величезне досягнення сучасної гепатології. Зараз існують методи, з допомогою яких можна проводити лікування без застосування інтерферонів. Безінтерферонові схеми годяться для тих пацієнтів, які мають протипокази до використання цих потужних імунотропних засобів.

Варто зауважити, що інтерферони надзвичайно помічні ліки з дуже сильним противірусним ефектом, але й з надто великим спектром побічної дії. І власне, через це є значний відсоток пацієнтів, хворих на гепатит С, які не можуть лікуватися не через нестачу коштів, а через те, що їм просто протипоказане використання інтерферонів. Так от нині вже існує чимало безінтерферонових методів лікування. Ще одне немаловажливе досягнення сучасної гепатології: нині вже маємо ефективні медикаменти, які дозволяють знищити вірус у тому випадку, якщо є сформований цироз печінки, навіть декомпенсований цироз печінки з асцитом, з артеріальною гіпертензією. Зрозуміло, що за цирозу в тканинах цього органу відбуваються незворотні зміни, але багато закордонних учених нині наводять доволі переконливі факти, що за активного розмноження вірусу в організмі цироз прогресує набагато швидше, ніж без вірусу. Отож, якщо знищити вірус, тривалість життя пацієнта значно подовжується й цироз можна пригасити, а відтак поліпшити якість життя хворого та віддалити летальний кінець. Одними з перших в Україні спеціалісти нашого Центру почали застосовувати у лікуванні хворих на вірусний гепатит С потрійну антивірусну терапію. Сучасні противірусні препарати, призначені за такою схемою, дали змогу значно збільшити кількість вилікуваних, істотно покращити лікування стійких форм недуги. Новітня передова методика подарувала надію багатьом пацієнтам, збільшивши шанси на одужання з 40 до 80 відсотків. Особливо це стосується пацієнтів із 1b генотипом вірусу, до того ж із прогностично несприятливими генетичними маркерами, організм яких доволі важко «підкоряється» лікуванню. Останнім часом чимало пацієнтів пройшли такий курс потрійної терапії та в жодного з них не було рецидиву, всі хворі вилікувані. Понад 35 тисяч мешканців Тернопільщини потребують такого лікування, але більшість з них навіть й не здогадується, що інфіковані вірусом. Проблеми криються у неінформованості людей щодо гепатиту С, малодоступності методів обстеження. Дехто знає, що в нього в організмі є вірус, який не сьогодні чи завтра завершиться раком або ж цирозом печінки, але не розпочинає лікування, бо не може його оплатити.

Що варто знати про вірусні гепатити

Вірусні гепатити В, С – інфекційні захворювання з переважним ураженням печінки та важкими ускладненнями. Це різні хвороби, які викликають різні збудники (віруси В, С). Спільним для них є механізм зараження.

Джерелом вірусних гепатитів В, С є хворі на будь-яку форму гепатитів В, С, а також недужі із безсимптомною формою хвороби. Останні є основним джерелом інфікування.

Передаються гепатити В, С через кров або інфіковані нею слину, лімфу, вагінальні виділення, сперму, материнське молоко, сльози, піт та інші секрети й забруднені ними шприци та предмети побуту (загальні леза для гоління, ножиці, манікюрні та педикюрні набори, пемзу, губки, зубні щітки, гребінці). Можливе зараження при проколюванні вух, татуюванні, обрізанні, які проводять не одноразовими інструментами. Крім того, передача вірусних гепатитів В, С може відбуватися від матері до дитини під час пологів за наявності у матері в цей час збудника в крові. При зараженні вірусом гепатиту В у ранньому дитячому віці вірусоносійство розвивається майже у 70-90% випадках, у той час як за інфікування дорослих – лише до 5%.

Тривале вірусоносійство призводить до раку печінки або цирозу, особливо у хворих, інфікованих у дитинстві.

Що необхідно знати, щоб уберегтися від зараження вірусним гепатитом В, С?

  1. Не користуватися чужими та не дозволяти іншим користуватися своїми особистими предметами гігієни, на яких може залишатися кров. Навіть у мікроскопічній кількості вона може стати джерелом інфікування (зубна щітка, леза для гоління, інструменти для манікюру, педикюру, губки, гребінці тощо). Ці предмети повинні бути індивідуальними.
  2. Не вживати наркотики, адже є постійна загроза інфікування вірусними гепатитами В, С і ВІЛ-інфекцією/СНІДом (при користуванні чужими шприцами, голками, посудом та іншими засобами).
  3. За наявності в сім’ї дорослого хворого на вірусний гепатит В або С, його статевому партнеру рекомендують використовувати латексні презервативи.
  4. За наявності статевих зв’язків більше, ніж з одним партнером, необхідно користуватися латексними презервативами при кожному статевому контакті (адже сперма є однією з небезпечних біологічних рідин).
  5. Перед тим, як зробити татуювання чи пірсинг, подумайте про ризик для вашого здоров’я. Переконайтеся, що працівник, який робить татуювання, використовує одноразові інструменти.
  6. Виконати профілактичну вакцинацію за рекомендацією лікаря.

Одним з найефективніших профілактичних заходів є імунізація проти гепатиту В.

Введення вакцини спричиняє появу специфічних антитіл, які забезпечують захист від цього захворювання.

Існує ціла низка причин, через які медики радять обов’язково проводити щеплення дітям від гепатиту В:

  • поширення інфекції набуває останнім часом характеру епідемії, тож ризик заразитися дуже високий, а знизити його можна лише за допомогою щеплення;
  • гострий гепатит В може переходити у хронічну форму, тобто давати віддалені, дуже важкі ускладнення у вигляді раку або цирозу печінки, що призводить до інвалідності та смерті у дитячому віці;
  • навіть якщо імунізована дитина буде інфікована, захворювання матиме легкий перебіг, а одужання настане набагато швидше й без усяких наслідків для здоров’я малюка.

Лариса ЛУКАЩУК,

Микола ВАСИЛЕЧКО (фото)