Відсвяткували індійське Холі

Щороку на початку весни в Індії відзначають барвисте свято Холі, яке пов’язано з пробудженням природи, яскравим цвітінням квітів і молодістю. У читальній залі бібліотеки ТДМУ 18 березня відбулося ознайомлення з індійською традицією цього святкування з ініціативи українсько-індійського клубу співдружності «Санскріті». У програмі заходу були представлені класичні індійські танці у виконанні учасників студії школи індійського танцю «Амріта», виступи індійських студентів та обсипання фарбами.

Розпочали святкову програму з виконання композиції у стилі бгаратанатьям «Пушпанджалі» (привітання квітами).

Після цього студент ТДМУ з Пакистану Акшай Алвані детально розповів про релігійну, культурну та соціальну складову святкування Холі. Він зазначив, що це одне з найдавніших свят в індуїзмі, яке символізує прихід весни, перемогу добра над злом. Фестиваль фарб пишно відзначають не лише в Індії, а й Непалі, Шрі-Ланці, Бангладеш, Пакистані, ПАР, Тринідаді і Тобаго, інших країнах. Воно набуває популярності в Європі й США, адже в своїй основі пов’язано з радістю і веселим настроєм. Навіть у Тернополі щоліта влаштовують обсипання фарбами.

Увечері першого дня святкування, який називають ще Холіка-Дахан (невеличке Холі), запалюють вогонь, в якому згоряє опудало Холіки. Попіл від цього вогнища вважають священним. Чимось ця традиція перегукується з давніми звичаями українців палити вогнища на різноманітні свята, пов’язані з рухом Сонця.

Наступний день («Дхулхеті») один з найважливіших у святкуванні. У давнину люди посипали себе попелом з вогню, на якому спалювали опудало Холіки. Вони вважали, що таким чином захищають себе від злих духів. З часом попіл замінили на різнобарвні порошки та підфарбовану воду. В Індії вірять, що чим більше на тобі буде барв під час святкування, тим щасливішим і яскравішим буде весь рік. У цьому також є схожість з українською традицією, зокрема «обливаним» понеділком. Якщо цього дня дівчину обіллють холодною водою з голови до ніг, то доля в неї буде щаслива, якщо ж залишиться сухою, то навіть свати у хату не зайдуть. До речі, Холі – це ще й відмінний привід на кілька днів забути про всі соціальні рамки, адже ніхто не має права ображатися, якщо його обсипали фарбами. Це свято зрівнює всіх, незалежно від статусу та соціального становища.

Після розповіді про Холі студент-першокурсник Вініт Масл виконав попурі відомих індійських пісень, а допоміг йому в цьому однокурсник Ваібхав Тріпазі, який акомпанував на гітарі.

Пріянка Прія розповіла присутнім про такий вид мистецтва в Індії, як ранголі. Напередодні великих свят дівчата та жінки прикрашають стіни, подвір’я вишуканими візерунками з фарбованого рису, квітів або порошкових барв. «Як правило, ранголі роблять з нагоди Дівалі. Сьогодні ми хотіли ознайомити вас з цим мистецтвом і поділитися частинкою нашої культури, тому спеціально з нагоди свята виклали невеликий візерунок», – зазначила Пріянка.

У програмі свята було ще виконання танців у стилі катхак від студії Школи індійського танцю «Амріта» та демонстрація українського вірша у жестах.

Своїми враженнями про це свято поділилися колишні випускники ТДМУ, а тепер партнери університету у співпраці з іноземними студентами – Наджам Шахзад і Пуніт Кумар.

На свято завітали представники ТНПУ імені В.Гнатюка, які виявили бажання невдовзі запросити іноземних студентів нашого ВНЗ та представників клубу «Санскріті» до себе в гості.

Яніна ЧАЙКІВСЬКА