Відділення невідкладних станів: півроку з часу відкриття  

Майже шість місяців минуло, як в Тернопільській університетській лікарні відкрили еmergensy department. Це, по суті, перше в Україні відділення невідкладних станів, яке відповідає сучасним міжнародним стандартам. На Тернопільщині, як і в усій Україні, впродовж останніх відчутно зростає кількість травмованих. Статистичні цифри засвідчують, що цей показник становить майже 12 тисяч пацієнтів на рік, а це шість відсотків усіх недужих. Спостерігається на Тернопіллі й зростання числа випадків політравм – щороку майже 250 пацієнтів. Тож не дивно, що новий медичний підрозділ створили задля того, аби врятувати щонайбільше пацієнтів, яких доправляють з усієї області. На його облаштування витратили 7 мільйонів гривень з коштів державної медичної субвенції. Про нинішнє життя новоствореного медичного підрозділу розповіли головний лікар медичного закладу Василь Бліхар та його керівник Володимир Саміда.

Володимир САМІДА – завідувач відділення

– За статистикою 50 відсотків пацієнтів втрачаємо у перші дві години після травми, – каже Василь Бліхар. – Коли ж їх доправлять до еmergensy department, маємо впевненість і певну ґарантію того, що вони виживуть. Це один з найголовніших чинників, коли бригада екстренної меддопомоги доправляє пацієнта з політравмомою у спеціалізований заклад. Дуже важливо було створити на теренах області такий підрозділ, де зможуть за міжнарожними стандартами надавати невідкладну меддопомогу у випадках політравм. Як відомо, університетська лікарня є багатопрофільним медичним закладом. Отож на базі наших відділень організували центр політравми, де об’єднали зусилля фахівців ортопедо-травматологічного та нейрохірургічного відділення, ВАІТу, еmergensy department, відділення хірургічної стоматології та торакальної хірургії. І зараз у цілодобовому режимі в лікарні чергує бригада, в складі якої – лікар-анестезіолог, ортопед-травматолог, нейрохірург, абдомінальний хірург, фахівець лабораторної служби.

За необхідності до пацієнтів викликають і вузькопрофільних спеціалістів – отоларингологів, стоматологів, офтальмологів, які також надають меддопомогу в режимі 7/24. Долучають і фахівців офтальмологічно-травматологічного центру, які надають невідкладну допомогу пацієнтам з політравмою. Така модель організації роботи дозволяє значно покращити результати лікування таких недужих. Скажімо, з часу відкриття, тобто за майже півроку, фахівці лікарні надали допомогу 80 постраждалим з діагнозом «полі-травма», тим часом до запуску еmergensy department за такий же період зареєстровано значно менше пацієнтів. З летальними наслідками – лише дев’ять випадків, це через травми, що несумісні із життям, а 71 пацієнт пролікований та переведений на амбулаторне лікування. Звісно, стверджує головний лікар, поки ще зарано підбивати підсумки чи звітувати про досягнення, але є факти, які дозволяють упевнитися в динамічних результатах. Приміром, нещодавно до лікарні доправили 10 пацієнтів з політравмою й усі вони врятовані, прооперовані та вже проходять реабілітацію. Хоча й звісно, є чинники, які від медиків не залежать, вони стосуються питань усієї системи організації надання невідкладної меддопомоги, яку потрібно переформатовувати. Ніхто ж не заперечуватиме, що неабияке значення має, чи потрапить до університетської лікарні пацієнт з місця дорожньо-транспортної пригоди, чи його й надалі транспортуватимуть у номерні, міські, районні лікарні, затримуючи на етапах евакуації та втрачаючи дорогоцінний час. Так і розпорошується та безцінна «золота година», призначена фактично для медичних бригад вузькопрофільних фахівців.

(Зліва направо): Тетяна МЕЙНИК – лікар відділення та Людмила ВЕРБАЦЬКА – старша медсестра відділення
(Зліва направо): Оксана БАРАНОВСЬКА та Наталія БУРА – медсестри відділення

– Зараз можливості закладу зросли, – каже Василь Євгенович, – бо відкрили центр кардіохірургії, створене відділення інтервенційної радіології, фахівці мають змогу проводити ендоваскулярні втручання за важких травм тазу, черевної порожнини. Особливо – за дифузних кровотеч, адже цих пацієнтів доправляють у стані важкого геморагічного шоку й вони потребують дуже інтенсивної замісної терапії. Взагалі ж пацієнт з політравмою вимагає певного комплексу реанімаційних заходів, які повинні надавати висококваліфіковані фахівці. Тому наші хірурги пройшли спеціалізовані курси UTLS (Ukrainian Trauma Life Support). Навчальний курс «Підтримка життя під час травми» базується на найсучасніших підходах до лікування політравми. Він розроблений для підвищення кваліфікації професіоналів та їхніх умінь, спрямованих на відпрацювання навичок першої години після того, як травмованого пацієнта доправили до медичного закладу.

Володимир Саміда, завідувач відділення невідкладних станів Тернопільської університетської лікарні:

– Наше відділення не лише змінило вивіску, але за своїм внутрішнім змістом відповідає всім засадам еmergensy department. Нововведення розпочали, як мовиться, з порогу. Облаштували новий зручний під’їзд до корпусу – крита рампа, свіже асфальтоване покриття. Тепер пацієнта прямо з карети екстреної допомоги можуть завезти на ношах у прийомний передпокій. Про таке раніше й не здогадувалися, хоча був невеликий пандус. У структурі медичного підрозділу оглядова кімната, в якій проводимо огляд хворого, за певних показань стабілізуємо його стан і вирішуємо подальшу шпиталізацію, наступне приміщення – діагностична кімната, де лікарі можуть провести пацієнтові УЗД-діагностику, гастроскопію, записати кардіограму. Створили цілий операційний блок для виконання невідкладних маніпуляцій та хірургічних втручань. Лікар-анестезіолог чи черговий лікар має всі необхідні інструменти, щоб провести інтубацію трахеї, знечулити пацієнта, ввести засоби болетамувальної дії, провести інфузійну терапію при крововтраті. Маємо чи не стовідсотковий запас необхідних медикаментів за невідкладних станів. Є також запас транфузійних засобів, маємо базу крові – це плазма, альбуміни, еритромаса, тому можемо одразу ж після визначення групи проводити введення препаратів крові. Ургентні палати відділення анестезіології та інтенсивної терапії розташовані поруч, також у лічені секунди транспортуємо пацієнта, аби скоротити час для проведення реанімаційних заходів. Там облаштовано палати для пацієнтів з невідкладними станами – за травм, дорожньо-транспортних пригод, падіння з висоти, гострих отруєнь, є окремий бокс для інфекційних хворих. Варто зауважити, що до всіх цих приміщень підвели централізоване постачання кисню. Загалом пацієнт проходить три етапи надання невідкладної меддопомоги – у відділенні невідкладних станів, анестезіології та інтенсивної терапії й ургентній операційній залі. Усі приміщення облаштовані за певною схемою та обладнані необхідною технікою, щоб зберегти кожну хвилину дорогоцінного часу, який вимірюється життям людини.

Лариса ЛУКАЩУК,

Микола ВАСИЛЕЧКО (фото)

 

Поділитися...
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin