Внесок українців в освоєнні космосу

Грошей на розвиток космічних досліджень і досі не вистачає, але українці регулярно беруть участь у міжнародних програмах, займаються розробками та виготовляють космічний транспорт. Нам є чим пишатися.

На самих витоках космонавтики як такої Україна зарекомендувала себе як космічна держава. Значних успіхів наші співвітчизники досягають і нині. Українець був у відкритому космосі, а український прапор навіть кілька разів! Космічна ера триває й поповнюється новими досягненнями та відкриттями.

Перший в історії людства вдалий космічний політ відбувся на космічному кораблі «Восток-1» 12 квітня 1961 року. Пілотував Юрій Гагарін. Корабель стартував з космодрому Байконур у Казахстані. У космосі «Восток-1» перебував 108 хвилин, за цей час облетів один раз довкола Землі й приземлився поблизу міста Енгельс Саратовської області (Росія).

Але до першого вдалого польоту в космос шлях був тернистий. Зокрема, тривалий час була засекреченою інформація про українського космонавта Валентина Бондаренка, члена першого загону космонавтів СРСР. 23-річний харків’янин проходив підготовку до польоту разом з Ю. Гагаріним і П. Поповичем. З 31 травня 1960 р. він розпочав інтенсивні підготовчі тренування на кораблі «Восток». Під час одного з тренувань Валентин перебував у сурдокамері протягом 10 днів, у цілковитій самотності й тиші. Наприкінці випробування зняв датники, прикріплені до тіла для контролю, протер їх спиртом і випадково кинув ватку на розжарену електричну плитку. В умовах чистого кисню вогонь поширився камерою, яку неможливо було швидко відкрити. Врятувати космонавта не вдалося.

Україна та українці відіграли велику роль у розвиткові космонавтики. Політ Юрія Гагаріна здійснювався під керівництвом видатного вченого-конструктора, автора практично всіх радянських космічних розробок – українця Сергія Корольова, уродженця Житомира. Під його керівництвом 1957 р. запустили першу міжконтинентальну балістичну ракету й перший штучний супутник Землі, відбувалися польоти космічних кораблів і перший у світі вихід О. Леонова (1965 р) у космос. Основоположником практичної космонавтики вважають саме конструктора Корольова.

Але необхідно згадати й попередників Сергія Корольова. Чимало науковців, які значною мірою вплинули на розвиток вивчення космосу, мають українське коріння. Саме їхні ідеї та дослідження зіграли величезну роль у подальшому розвитку космонавтики.

Першу у світі бойову ракету створив нащадок українських козаків, генерал-лейтенант, видатний інженер, уродженець Полтавщини Олександр Засядько. Він продемонстрував її під час російсько-турецької війни. Хоча ракета запропонована для використання з бойовою метою, але його внесок був неймовірно важливий для подальшого розвитку космонавтики.

Засновником сучасної космонавтики був нащадок родини гетьмана Северина Наливайка з Волині Костянтин Ціолковський. Науковець цим фактом завжди пишався. Він першим науково обґрунтував гіпотезу міжпланетних подорожей. К. Ціолковський є одним із засновників ракетобудування та сучасної космонавтики. Він палкий пропагандист ідей освоєння космосу, а також автор науково-фантастичних творів. Його наукові та художні твори надихнули багатьох провідних ракетних інженерів.

Микола Кибальчич народився на Чернігівщині. Він більше відомий як революціонер-народник, учасник замаху на царя Олександра ІІ, страчений разом із А. Желябовим та С. Перовською. Втім, Кибальчич був геніальним винахідником: розробив проект літального апарату, який рухався за допомогою ракетного двигуна, систему забезпечення стійкості апарата, режим горіння палива, пристрої для його подачі, спосіб подачі та спосіб керування польотом і навіть саме паливо. Напевно, якби революціонер скерував свій Божий дар, так би мовити, в мирному напрямку, День космонавтики відзначали б на десятки років раніше.

Юрій Кондратюк – український радянський вчений-винахідник, один з піонерів ракетної техніки й теорії космічних польотів. Найбільшим його досягненням є проект розрахунків польоту людини на Місяць, який використали американці, реалізовуючи запуск астронавтів на природний супутник Землі. Наприкінці 1960-х років журнал «Лайф» ознайомив читачів з деякими деталями підготовки американської програми «Аполлон». Саме Кондратюк – автор «траси Кондратюка», якою подорожував на Місяць космічний корабель «Аполлон». У січні 1929 року в Новосибірську побачила світ книга Кондратюка-Шаргея «Завоювання міжпланетних просторів» (автор видав її власним коштом). 1939 року Кондратюк очолив відділ проектно-експериментальної установи вітроелектростанцій у Москві. Іменем українця названо один з кратерів Місяця.

Академік Михайло Янгель, головний керівник радянської космічної програми та розробник кількох поколінь стратегічних бойових ракет, походив з української родини. Його діда по батькові Лаврентія за участь у бунті засудили до каторги та довічного поселення на Колимі, де в с. Зирянове й народився майбутній учений.

Наступником М. Янгеля на чолі космічної програми СРСР був науковець у галузі розробки ракетних двигунів Володимир Челомей, чиї батьки – українці з містечка Седльце (Польща). Володимир Челомей – конструктор відомої ракети-носія «Протон». Він був генеральним конструктором ракетно-космічної техніки, член Міжнародної академії астронавтики.

Своїми успіхами в дослідженні космосу великою мірою завдячуємо академіку Володимирові Глушку. На його двигунах працювали кораблі «Восток», ракети-носії «Протон», багаторазові ракетно-космічні комплекси «Буран», «Енегрія». Засновник рідинного ракетного двигунобудування народився в Одесі.

Першим українцем, який побачив нашу планету з космосу, був космонавт № 4 Павло Попович. Він народився у жовтні 1930 р. на Київщині, в селищі (нині – місто) Узин, у родині українських селян. Трудовий шлях починав з кочегара, навчався у ПТУ, згодом закінчив Качинське вiйськово-авiацiйне училище. Перший політ Поповича відбувся в серпні 1962 р. Сучасники згадують, що Попович за всіма параметрами мав бути першим космонавтом. Його готували разом з Ю. Гагаріним, але, як згадував пізніше сам космонавт, «піонером у космосі згідно з тодішньою політикою повинен бути росіянин». 1960 р. Попович був зарахований до загону космонавтів. 12 серпня 1962 р., разом з А. Ніколаєвим («Восток-3») здійснив перший груповий політ у космос, де пробув майже три доби. 3-19 липня 1974 р. П.Р.Попович здiйснив другий космічний політ як командир корабля «Союз-14». У той час він був депутатом Верховної Ради УРСР кількох скликань, президентом українського культурного товариства «Славутич» у Москві. Павло Попович ніколи не забував своєї батьківщини, української мови й пісень. Навіть у космосі співав «Дивлюсь я на небо» – під час радіозв’язку зі своїм учителем і керівником польоту Сергієм Корольовим, який також любив цю пісню. Після повернення з першого польоту, рапортуючи генсеку М. Хрущову про виконане завдання, сказав: «Я перший радянський космонавт з України».

Анатолій Арцебарський – космонавт українського походження, льотчик-випробувач, Герой Радянського Союзу, полковник запасу. Здійснив політ на «Союзі ТМ-12» та орбітальному комплексі «Мир» (травень-жовтень 1991). З 11 серпня 1978 – військовий льотчик 3-го класу; з 21 лютого 1981 р. – військовий льотчик 1-го класу; з 24 серпня 1992 р. – космонавт 2-го класу. Здійснив тривалий космічний політ з 18 травня до 10 жовтня 1991 року як командир екіпажу транспортного корабля «Союз ТМ-12» за програмою 9-ї основної експедиції та програми «Джуно». До стартового екіпажу входили С.К. Крикальов та Х.П. Шарман. Став 248 людиною, яка побувала в космосі, 71-м – із СРСР.

Володимир Ляхов – український космонавт, двічі Герой Радянського Союзу. Здійснив три польоти в космос: командиром кораблів «Союз-32» і станції «Салют-6» (посадка на «Союзі-34»), «Союз Т-9» і станції «Салют-7», «Союз ТМ-6» з відвідинами станції «Мир» (посадка на «Союзі-ТМ-5») загальною тривалістю 333 доби 7 годин 17 хвилин 37 секунд; три виходи у відкритий космос загальною тривалістю 7 годин 7 хвилин.

Леонід Кизим (1941-2010) – радянський український космонавт, двічі Герой Радянського Союзу. Перший політ у космос здійснив на космічному кораблі «Союз Т-3» як командир корабля. Політ тривав з 27 жовтня до 10 листопада 1980 року. Загальний час перебування в космосі склав 12 днів 19 годин 7 хвилин і 42 секунди. Другий політ в космос здійснив на космічному кораблі «Союз Т-10» як командир корабля. Політ відбувався з 8 лютого до 2 жовтня 1984 року. Загальна тривалість другого польоту склала 236 днів 22 години і 49 хвилин, а загальна тривалість перебування у відкритому космосі – 22 години 50 хвилин.

Володимир Васютін (1952-2002) – космонавт українського походження. 17 вересня 1985 року Васютін здійснив свій перший політ у космос як командир корабля «Союз Т-14» до станції «Салют-7». Під час перебування на станції Васютін важко захворів і на 62-й день свого перебування там був вимушений повернутися на Землю. Повернення з космосу здійснив 21 листопада 1985 року. Загальна тривалість польоту була 64 дні 21 годину 52 хвилини та 8 секунд.

Леонід Попов народився в місті Олександрія Кіровоградської області. Українець. Середню освіту здобув в Олександрійській середній школі № 6. Закінчив Чернігівське вище військове училище льотчиків, а пізніше – Військово-повітряну академію імені Ю.О. Гагаріна. Леонід Попов – льотчик-космонавт, двічі Герой Радянського Союзу. Здійснив три космічних польоти. Перший політ (1980) тривав 185 діб, відбувався на космічному кораблі «Союз-35» з посадкою на «Союз-37». За успішне виконання завдань польоту Леонідові Попову було присвоєно звання «льотчик-космонавт СРСР» та звання Героя Радянського Союзу. Другий політ відбувся 1981 року на космічному кораблі «Союз-40» у складі міжнародного космічного екіпажу. Політ тривав 9 діб, польотне завдання було успішно виконано. За цей політ Леоніду Попову вдруге присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Третій політ було здійснено на космічному кораблі «Союз Т-7» та орбітальній станції «Салют-7».

Перший та поки що єдиний космонавт у незалежній Україні – Леонід КАДЕНЮК

Перший та поки що єдиний космонавт у незалежній Україні – Леонід Каденюк. 1997 р. протягом 17 днів він перебував у космосі в складі міжнародної – українсько-американської – експедиції. Л.К. Каденюк народився в с. Клішківці Хотинського району Чернівецької області, в родині сільських вчителів. В одному з інтерв’ю розповідав, що мрія стати космонавтом з’явилася в нього, десятирічного хлопчини, після польоту Ю.Гагаріна. 1971 р. закінчив Чернігівське вище військове авіаційне училище льотчиків, а 1976 р. його відібрали до загону космонавтів, у групу космічної системи «Буран». 19 листопада – 5 грудня 1997 р. здійснив космічний політ на американському багаторазовому транспортному космічному кораблі «Колумбія» (Columbia). Під час польоту виконував біологічні експерименти з рослинами для вивчення впливу невагомості на фотосинтез. Для пробудження після сну на космічних кораблях використовують різні мелодії – за чергою, на вибір космонавтів. За час перебування в космосі експедиція двічі прокидалася під музику М. Вербицького до Державного Гімну України. Астронавти українського походження брали участь у польотах американських і канадійських експедицій.

Юрій Онуфрієнко народився у селі Рясне Золочівського району Харківської області. Навчався в Золочівській середній школі № 1, яку закінчив 1978 року. Після школи вступив до Єйського вищого воєнного авіаційного училища льотчиків (ВВАУЛ) імені В.М. Комарова, яке закінчив 1982 року з дипломом «льотчика-інженера». 22 квітня 1989 року був зарахований кандидатом у космонавти-випробувачі в Центрі підготовки космонавтів. З 1994 до 1995 року кілька разів входив до складу дублюючих екіпажів як командир екіпажу. Перший космічний політ зробив з 21 лютого до 2 вересня 1996 року як командир космічного корабля «Союз ТМ-23» та орбітальної станції «Мир» спільно з Юрієм Володимировичем Усачовим і Шеннон Люсид (США). Під час польоту здійснив шість виходів у відкритий космос загальною тривалістю 30,5 годин. Загальна тривалість польоту склала 193 діб 19 годин 7 хвилин і 35 секунд. Другий космічний політ зробив з 5 грудня 2001 по 19 червня 2002 року як командир 4-ї експедиції на МКС разом з Карлом Волзом і Деніелом Берше. Старт був зроблений на шатлі STS-108. Під час польоту зробив два виходи у відкритий космос загальною тривалістю 12 годин 2 хвилини. Посадку на Землю здійснив на шатлі STS-111. Загальна тривалість польоту склала 195 діб 19 годин 39 хвилин і 17 секунд.

Є кілька космонавтів (астронавтів) українського походження, які бороздили космос на американських космічних кораблях.

Роберта Лінн БОНДАР – перша канадійка, яка побувала в космосі, народилася в сім’ї етнічних українців

Роберта Лінн Бондар стала першою в Канаді жінкою й першою лікаркою-невропатологом, яка побувала в космосі. 1984 р. вона була зарахована до загону астронавтів, а в січні 1992-го вирушила в політ. На честь Р.Л. Бондар у Канаді названо чотири школи, її ім’я занесене до Зали слави Канади. Роберта Лінн народилася 4 грудня 1945 р. у Су-Сент-Марі, провінція Онтаріо, в родині етнічних українців, вихідців із Городенки (Івано-Франківщина). Пані Бондар не забуває про своє коріння: говорить українською, входить до Конгресу українців Канади.

Брюс Едвард Мельник народився 5 грудня 1949 р. у Нью-Йорку. Льотчик-випробувач. Протягом 20 років служив у Береговій охороні США, отримав звання капітана 2-го рангу (commander). Прийнятий до загону астронавтів 1987 р. Здійснив політ у космос 6-10 жовтня 1990 р. і 7-16 травня 1992-го., загалом перебував у космосі понад 300 годин. Нагороджений двома хрестами за льотну службу та медалями Міністерства оборони США. Віце-президент «Боїнг Флорида Оперейшинз» у космічному центрі Джона Кеннеді.

Джудіт Резник народилася 5 квітня 1949 р. в Акроні, штат Огайо, в родині єврейських емігрантів з України. Навчалася в Університеті Карнеґі-Меллон та університеті штату Меріленд. Доктор наук. 1978 р. була відібрана до загону космонавтів. Перший політ здійснила 30 серпня – 5 вересня 1984 р, провела в польоті майже 145 годин, облетіла Землю 96 разів.

28 січня 1986 р., під час старту космічного корабля «Челенджер» (Challenger) загинув увесь екіпаж «човника» – семеро людей, серед яких була і Джудіт Резник.

Гайдемарі (Гайде-Марія) Марта Стефанишин-Пайпер – американська астронавтка народилася 7 лютого 1963 р. у Сент-Полі, штат Міннесота, США. Батьки Гайді емігрували до Америки із с. Якимів Львівської області. В дитинстві Гайді була учасницею української скаутської організації «Пласт», відвідувала українську недільну школу. Навчалася в Массачусетському технологічному інституті. З 1985 р. проходила військову службу у військово-морському флоті як офіцер-інженер. До загону астронавтів NASA була прийнята 1996 р. Полетіла в космос у складі екіпажу 2006 р. Взимку 2007 р. Гайде-Марія відвідала Україну. Побувала в рідному селі батьків, де мешкає 16 її двоюрідних братів і сестер. Вона вразила їх знанням української мови. Нагороджена українським орденом княгині Ольги та численними медалями США.

Космічна ера людства триває. А це означає, що українські науковці та космонавти й надалі робитимуть свій великий внесок у її здобутки.

Володимир КОНДРАТЮК,

професор кафедри загальної гігієни та екології ТНМУ