Виїзний навчально-практичний курс студентів ТДМУ на базі Міжнародної клініки відновного лікування проф. В.І. Козявкіна

Тернопільський державний медичний університет завжди ставить за мету навчання та стажування студентів на базах сучасних лікувальних і реабілітаційних закладів, які впровадили в свою практику новітні прогресивні методики та технології надання допомоги пацієнтам з різними патологіями. В рамках досягнутої домовленості про співпрацю делегація у складі проф. І.Р. Мисули, проф. Д.В. Попович, ас. Ю.В Завіднюка та двох студентських груп 4 курсу напрямку підготовки «Здоров’я людини» провели виїзний навчальний курс на базі Міжнародної клініки відновного лікування проф. В.І. Козявкіна в м. Трускавець. Програма курсу передбачала сім лекцій, які стосувалися особливостей системи інтенсивної нейрофізіологічної реабілітації проф. В.І. Козявкіна та освоєння практичних навичок студентами у відділеннях клініки.

Проблема органічних уражень нервової системи в дітей, зокрема дитячих церебральних паралічів (ДЦП), є однією з найактуальніших у дитячій неврології і в медичній та фізичній реабілітації. Це обумовлено поширеністю цієї патології, поліморфізмом клінічних проявів, складнощами лікування в гострому та хронічному перебігах, високим ступенем неповносправності хворих з порушенням їх соціально-побутової адаптації. Нині в різних країнах світу застосовується значна кількість різноманітних методів реабілітації пацієнтів з цими захворюваннями. Серед цих методів найпоширенішими є нейророзвиткова терапія за Бобат, метод рефлекс-локомоції Войта та кондуктивна педагогіка Петьо. Ці реабілітаційні програми охоплюють різні аспекти впливу на дисфункцію центральної нервової системи, але в них недооцінюється значення патологічного впливу з боку суглобово-м’язового апарату хребта на подальший моторний та психічний розвиток хворої дитини.

Багатолітній досвід професора В.І. Козявкіна у лікуванні дорослих хворих з різноманітними руховими порушеннями при вертеброгенних захворюваннях, з наслідками черепно-мозкових травм, інсультів, показав очевидну нормалізацію м’язового тонусу, поліпшення рухливості тулуба та кінцівок після здійснення біомеханічного впливу на хребет і великі суглоби. У середині 80-х років цей позитивний досвід було вперше застосовано для лікування хворих дітей з дитячими церебральними паралічами, для яких порушення тонусу та мобільності є основними симптомами важкого неврологічного дефіциту. Із часом було помічено, що застосування класичних методів мануального впливу на хребет у дітей далеко не завжди є прийнятним і можливим, що пояснюється їх анатомо-фізіологічними особливостями. Тому засобами адаптації класичних методик мануальної терапії до дитячого організму було створено оригінальну техніку полісегментарної біомеханічної корекції хребта та великих суглобів. Подальший досвід лікування хворих на дитячі церебральні паралічі показав, що при застосуванні цієї методики в організмі дитини формувався новий функціональний стан. Він супроводжувався нормалізацією м’язового тонусу, збільшенням об’єму пасивних та активних рухів у суглобах, поліпшенням трофіки тканин, активацією психічних процесів. У більшості дітей відкривалися нові можливості для подальшого удосконалення моторного та когнітивного розвитку, що висувало вимогу ширшого використання нових сучасних технологій медицини для їх розкриття, підтримки та всебічного розвитку. Виходячи з цього, була створена цілісна система інтенсивної нейрофізіологічної реабілітації (СІНР), яка спрямована на активацію внутрішніх компенсаторних можливостей пацієнтів і пластичності їх нервової системи.

Викладачі та студенти мали можливість брати безпосередню участь у лікувальному процесі та застосуванні системи інтенсивної нейрофізіологічної реабілітації, яку створив проф. В.І. Козявкін.

Студенти та викладачі були залучені до виконання всіх етапів реабілітаційного комплексу, який впроваджений у клініці. Особливу увагу було приділено новітнім методикам мануальної терапії та масажу, механотерапії, антигравітаційній терапії, фізіотерапії, арт-терапії. Спеціалізовані кабінети механотерапії та лікувальної фізкультури обладнанні різноманітним тренажерами для розвитку сили, координації рухів, удосконалення ходи, поступової вертикалізації тіла. Деякі кабінети спеціально адаптовано для проведення занять за програмою біодинамічної корекції рухів і занять комп’ютерної реабілітаційної ігротерапії.

Великий інтерес викликало анатомо-фізіологічне обґрунтування унікальної методики нейрофізіологічної реабілітації, яке провів її автор.

Міжнародна клініка відновного лікування (загальна площа приміщень – 14 тис. м2) стала до ладу в липні 2003 року в екологічно чистій зоні Прикарпаття, в курорті Трускавець. Ідеєю був прообраз стародавнього монастиря, де кожна людина могла знайти собі допомогу, тепло й затишок. При створенні клініки враховано потреби та особливості неповносправних пацієнтів. Особливу увагу при плануванні й дизайні клініки приділено естетичному оформленню як невід’ємній частині лікувального процесу. Клініка, що розміщена неподалік озера, оформлена в стилі сецесії, для якої прикметне звільнення від старих традицій та догм, експресивність архітектурної композиції й застосування символічної орнаментики. Для оформлення інтер’єру та виготовлення меблів у клініці було використано дерево берези, яка здавна відома своїми лікувальними властивостями. Всі холи оздоблені оригінальними квітковими орнаментами, виготовленими технікою вітражу з внутрішньою підсвіткою. Стилізовані проліски та фіалки символізують весняне пробудження природи. Декоративні компоненти інтер’єру, крім естетичного впливу, спрямовані на пробудження в дитини мотивації до одужання та вивільнення від своєї хвороби. Спокійна (синьо-блакитна) кольорова гама приміщень, старанно підібрані живі рослини підкреслюють красу інтер’єру клініки, робить їх комфортним та респектабельним.

На першому поверсі клініки, в кабінетах вежі та в цокольному поверсі розташовані медичні відділення клініки.

Діагностичне відділення сплановане з врахуванням основного завдання діагностики в СІНР – визначення функціонального стану пацієнта, адаптаційних і компенсаторних можливостей його організму.

Сучасне діагностичне обладнання дає можливість застосовувати широкий спектр нейрофізіологічних обстежень, тестів дихальної та серцево-судинної системи, широкого вивчення великих моторних функцій, аналізу ходи, функції кисті та багатьох інших.

Просторі кабінети реабілітаційних відділень, що облаштовані зручними меблями та сучасним реабілітаційним обладнанням, забезпечують ефективне проведення лікувальних процедур та створюють необхідний комфорт для медичних працівників клініки.

Комп’ютерна мережа клініки та спеціально розроблене програмне забезпечення суттєво автоматизує й полегшує ведення всієї медичної документації.

Стаціонарне відділення клініки має 100 палат, які забезпечують весь необхідний комфорт пацієнтам та їхнім супроводжуючим протягом курсу реабілітації. Сучасне оформлення палат, красиві сучасні меблі, вигідні ліжка – усе це робить перебування в клініці по-домашньому зручним і затишним.

Просторі одно-, дво- та тримісні палати клініки площею від 24 м2, облаштовані телефоном, холодильником, кабельним телебаченням, можливістю під’єднання до Інтернету. Враховуючи особливі потреби пацієнтів, у всіх номерах спеціально обладнані ванні кімнати площею 6 м2. Вони можуть скористатися всіма стандартними послугами – пранням, прасуванням, дрібним ремонтом одягу тощо. Безпека проживання пацієнтів забезпечується системою електронних замків з надійною службою контролю доступу. Більшість технологічних процесів клініки автоматизовано згідно з концепцією «Розумного дому».

На другому поверсі клініки – ресторан, в якому може комфортно розташуватися до 180 осіб. Шведський стіл адаптований до вимог неповносправних дітей приємно дивує різноманіттям м’ясних, рибних та овочевих страв, асортиментом улюблених напоїв, фруктів і кондитерських виробів.

Співпраця між ТДМУ та Міжнародною клінікою відновного лікування проф. В.І. Козявкіна дає можливість студентам на практиці засвоїти передові методи реабілітації. Заплановане подальше навчально-наукове та лікувальне співробітництво з метою розвитку реабілітаційної допомоги в Україні.

Ігор МИСУЛА,

Дарія ПОПОВИЧ,

професори ТДМУ,

Юрій ЗАВІДНЮК,

асистент