Велика родина однодумців і колег

Міжнародні студентські літні школи, які є однією зі знакових подій у Тернопільському державному медичному університеті імені І.Горбачевського, втринадцяте відбулися в навчально-оздоровчому комплексі «Червона калина». Під час урочистого відкриття 21 липня тісно було емоціям, щирим посмішкам, гостинності.

З вітальним словом до учасників літніх шкіл – ректор ТДМУ, професор Михайло КОРДА

Цьогоріч до нас завітали представники Університету Аккону (Берлін, Німеччина), Тбіліського державного медичного університету (Грузія), Самаркандського державного медичного університету та Ташкентського державного стоматологічного інституту (Республіка Узбекистан), Університету Мансури (Єгипет), а також польських вишів – Вищої школи безпеки (Познань), Вищої школи стратегічного планування в Домброві Гурнічій, Люблінського медичного університету, Вроцлавського медичного університету, Ельблонзького гуманітарно-економічного університету.

З вітальним словом до присутніх звернувся ректор ТДМУ, професор Михайло Корда: «Щороку підтримуємо традицію проведення цього заходу й приймаємо в «Червоній калині» багатьох студентів з різних країн світу. У нас побували юнаки та дівчата з університетів США, Канади, Індонезії, Малайзії, інших держав Азії, багатьох європейських країн. Завжди радо вітаємо тут наших друзів з Грузії. Приємно бачити сьогодні нових наших друзів з Узбекистану, Німеччини та Єгипту. Вважаю, що ці школи важливі для вас, адже тут ви можете знайти нових друзів і комунікувати з представниками різних країн та університетів. Лише комунікативні люди знаходять нових друзів, можуть краще зрозуміти інших, можуть зробити цей світ кращим.

Звертаючись до українських студентів, хочу сказати, що такі зустрічі важливі не тільки для комунікації. Через два тижні ваші нові друзі поїдуть додому й повезуть із собою тепло ваших сердець, часточку вашої душі. Вони водночас популяризуватимуть наш університет, наше місто, нашу Україну. У нас сьогодні навчається 1706 іноземних студентів з 58 країн світу. Щороку закінчує університет майже 250 іноземних студентів. Вони повертаються додому та везуть із собою часточку нашого Тернополя та університету у свої країни. На мою думку, такі зустрічі роблять більше для популяризації України у світі, ніж офіційні дипломатичні зустрічі на високому рівні. Переконаний, що комунікація та спілкування важливі в час, коли в багатьох країнах триває війна, у тому числі і в Україні. Немає сумнівів, що ми переможемо, що пануватиме мир у нашій країні, що будемо надалі розвиватися в демократичному напрямку й робитимемо це за стандартами західного світу. Це буде залежати від вас – молодих, креативних, енергійних, розумних людей.

Нині – нелегкий час у світі, коли спостерігається зростання захворювань, коли важливим є питання громадського здоров’я. Саме ви є надією вашої нації та надією на зміни для людей у вашій країні. Майбутнє світу залежить від таких людей, як ви. Бажаю вам проведення чудового часу в «Червоній калині». Раджу вам бути активними та креативними. Не втрачайте жодної хвилини вашого часу даремно», – побажав Михайло Михайлович.

Під час урочистої церемонії відкриття літніх шкіл учасники проекту подарували всім присутнім у власному виконанні вальс на відому пісню про тернопільські каштани.

Урочисту частину відкриття заходу продовжили в актовій залі конгрес-центру НОК «Червона калина». Традиційно концертно-презентаційну програму розпочали з представлення нашого багатого культурного спадку – вишиванок. Українська команда учасників літніх шкіл підібрала сучасні українські строї та вміло продемонструвала їх.

Творча програма офіційного відкриття була розмаїтою на презентації України, Тернополя та ТДМУ, а ще – піснями й танцями.

Зворушливим стало вітання від колишніх учасників Міжнародних студентських літніх шкіл. Усі відеозвернення об’єднали в маленьку театральну постановку за мотивами фільму «Форест Гамп», в якій ще у жартівливій формі обіграли організаційні аспекти заходу.

Як розповіла організатор та ідейний натхненник проекту Наталія Лісничук, «цього року докорінно змінили презентацію нашої країни, міста та університету. Щоб їх представити сповна, потрібно дуже багато часу. Ми охопили основні віхи становлення нашої державності, історичні етапи життя Тернополя й цілком по-іншому презентували університет. Творча команда студентських літніх шкіл підготувала відеоролик, в якому показала основні моменти й факти про ТДМУ. Відповідно, в нас було більше часу, аби представити наших студентів, як цікавих, творчих і талановитих людей у формі екскурсії університетом. Цьогорічна презентація ТДМУ називалася «Мій момент щастя». І кожен з наших студентів розказав про власний момент щастя упродовж студентського життя – хтось отримав перше місце під час Міжнародного конгресу молодих вчених і студентів, хтось став віце-міс у конкурсі «СтудМіс ТДМУ 2018» і продемонстрував свій творчий номер, хтось є кореспондентом студентського видання «Unitime», а хтось – учасником волонтерського руху нашого вишу. Студент з Польщі розповів про заходи іноземних студентів. До речі, Аркадіуш Лесняк-Мочук написав, що його момент щастя сьогодні, бо спеціально на літні школи приїхали його батьки, і він міг показати їм власні таланти.

Хочу сказати, що ми раді бачити всіх студентів у нашій команді – українських та іноземних. Щороку оголошуємо конкурс, аби відібрати найкращих. Цього року заявки на відбір подали вісім іноземних студентів, з яких на співбесіду прийшов лише Аркадіуш Лесняк-Мочук. Мені імпонує те, що цей студент бажає бути залученим у всьому. Він робив все, що необхідно для підготовки програми».

Наталія Євгенівна додала, що також творча команда змінила й флешмоб, який уже кілька років поспіль є традицією літніх шкіл. Торік він був присвячений 60-річчю ТДМУ. Тепер молодь відобразила у танцювальній постановці, що це вже тринадцяті літні школи.

Змінили й концепцію танцю «Вінок», який відображає українські традиції Купальської ночі. Постановку робили Софія Копитчак і Катерина Дзюба. Півночі танцівниці плели свої вінки, щоб вони якнайбільше відображали автентичність звичаїв. Один з вінків поїхав до Польщі як яскравий спогад про наш проект.

Цього року викладач ТДМУ Орися Смачило та її донька Оріяна зорганізували майстер-клас з виготовлення ляльок-мотанок-трав’янок. Студенти із задоволенням опановували це давнє українське мистецтво. Тепер кожен повіз додому із собою часточку наших традицій, краси нашої землі. Також змінили концепцію етнографічної виставки, в центрі її відобразили велику родину, яка зібралася за родинним столом. Це відображає лейтмотив міжнародних студентських літніх шкіл. Цю виставку органічно доповнили картини тернопільського митця Юрія Чумака.

Два дні поспіль – 22-23 липня – відбувалися майстер-класи від викладачів Університету Аккону (Берлін, Німеччина), присвячені громадському здоров’ю. Заняття складалися з теоретичної частини, практичних завдань та інтерактивного спілкування. Наприкінці їх кожен учасник отримав сертифікати.

24 липня відбулося ознайомлення з Тернополем і нашим університетом. Кожен отримав можливість насолодитися приємними хвилинами перебування в місті.

Упродовж 25 липня закордонні гості презентували свої країни та університети. Наступного дня відбувся сплав Дністром, маршрут якого цього року також змінили – від Устечка до Заліщик. Кінцева зупинка – це ще й чудова нагода помилуватися панорамою Заліщик. На завершення сплаву всі змогли скуштувати українські традиційні страви. 27 липня продовжили презентації від гостей літніх шкіл, а вже 28 липня провели тренінги та змагання з медицини невідкладних станів.

Кожна делегація готувала власний номер, щоб 29 липня під час закриття ХІІІ Міжнародних студентських літніх шкіл представити його. Це вже суто творчий вечір дружної родини цього проекту.

Для успішної реалізації проекту багато зусиль доклав організаційний комітет, до якого увійшли Наталія Лісничук, Юрій Сорока, Ірина Сорока, Марія Стравська, Ігор Бердей, Лілія Логойда, Роман Семенюк.

Більше світлин тут: https://www.facebook.com/pg/tdmu.official/photos/?tab=album&album_id=167219821956896

Яніна ЧАЙКІВСЬКА,

Микола ВАСИЛЕЧКО (фото)