Актуальні питання надання медичної допомоги новонародженим

Відбулася регіональна науково-практична конференція з міжнародною участю для неонатологів Тернопільської області «Актуальні питання надання медичної допомоги новонародженим».

Галина ПАВЛИШИН – завідувач кафедри педіатрії №2, професор

На конференцію запросили гостей з Польщі – проф. Барбару Круляк-Олейник, керівника кафедри неонатології Вроцлавського медичного університету, доктора Агнєшку Яловску.

Конференцію зорганізували на базі Тернопільської обласної дитячої клінічної лікарні. Головний лікар цього закладу, доктор меднаук Григорій Корицький привітав польських колег, підкреслив важливість такого заходу й висловив сподівання на подальшу співпрацю неонатологів Тернопілля та Вроцлава.

Програму конференції присвятили обговоренню важливих питань та нерозв’язаних проблем у неонатології.

Барбара КРУЛЯК-ОЛЕЙНИК – професор (Польща)

Професор Барбара Круляк-Олейник поділилася з неонатологами краю польським досвідом виходжування передчасно народжених дітей у відділенні інтенсивної терапії, з їх раннім ентеральним харчуванням за допомогою молозива, грудного молока. Навела дані щодо передчасної народжуваності, вони свідчать про зростання числа недоношених у Польщі. З року в рік збільшується оцінка грудного молока для вигодовування передчасно народжених, оскільки основний склад молозива чи материнського молока відповідає функціональним особливостям шлунково-кишкового тракту недоношеної дитини. Професор підкреслила цінність навіть кількох крапель молозива для передчасно народженої дитини, а також важливість молока ІІ фази для вигодовування немовлят з дуже малою масою тіла, що прирівнюється за своїм складом до фортифікації ентерального харчування.

Водночас професор представила досвід лікування респіраторних порушень у передчасно народжених дітей Нижньосілезького воєводства Польщі (Вроцлав), що відповідає європейським рекомендаціям 2016 року.

У доповіді було представлено результати сучасних метааналізів щодо ефективності застосування неінвазивних методик введення сурфактанту в передчасно народжених дітей з короткотривалими та віддаленими наслідками. Неінвазивні методики – LISA, INSURE широко використовують в Європі, до того ж недостатньо у Польщі, і не є поширеними в Україні.

Агнєшка ЯЛОВСКА – доктор (Польща)

Доктор Агнєшка Яловска поділилася досвідом роботи перинатальної паліативної служби у Вроцлаві. Йдеться про програму «Razem» («Разом»), яка підтримує батьків у найважчі хвилини життя, коли пренатально діагностовані тяжкі недуги в плода, коли дитя народжується зі складною вадою розвитку або генетичною патологією. Саме в цей час батькам надають комплексну опіку – медичну, психологічну, духовну, соціальну. В таких випадках, починаючи з перинатального періоду, батьки усвідомлюють можливість краще використати час вагітності – побути всією родиною разом з дитиною. Вони відчувають «дар часу», що дуже часто це єдині моменти життя, спільного життя з дитиною. Батькам допомагають спланувати та організувати все, що вони вважають найважливішим для їхньої дитини (одяг, іграшки, іменні речі, відбитки пальчиків тощо). Батьки усвідомлюють цінність життя дитини, навіть якщо це дуже коротке життя.

Медична опіка такої родини й дитини полягає в тому, що батькам допомагають зрозуміти недоцільність агресивних методів лікування після народження дитини. Однак дитина не позбавлена теплового комфорту (контакт шкіра до шкіри), годування (грудне вигодовування, зонд, пляшечка), а також терапії для полегшення страждань при болю, судомах, лихоманці, задишці. На запитання «Чи справді це важливо?», доктор Агнєшка Яловска навела приклади міркувань батьків, що свідчили про необхідність перинатальної паліативної служби.

Професор ТДМУ Галина Павлишин акцентувала увагу неонатологів краю на сучасних європейських рекомендаціях щодо діагностики та лікування сепсису у новонароджених. Нині проблема неонатального сепсису залишається актуальною як для Європи, так і для країн, що розвиваються.

У передчасно народжених дітей сепсис зустрічається у 20 разів частіше, ніж у доношених. Галина Андріївна навела сучасні дефініції неонатального сепсису, відповідно до рекомендацій 2016 року, діагностичні маркери та менеджмент при підозрі на неонатальну інфекцію.

У рамках регіональної конференції відбулися цікаві зустрічі наших польських гостей з керівництвом університету – проректором з наукової роботи, професором Іваном Кліщем, керівниками лікувальних закладів – Тернопільської обласної дитячої клінічної лікарні, обласного перинатального центру «Мати та дитина», на яких обговорили перспективи щодо подальшої співпраці в наукових і практичних напрямках.

Галина ПАВЛИШИН,

завідувач кафедри педіатрії №2, професор

Поділитись:Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page